سرمایشی

اورلود کولر گازی چه زمانی رخ می‌دهد؟

اورلود کولر گازی چه زمانی رخ می‌دهد؟

شاید به گوش برخی از کاربران کلمه و یا اصطلاح اورلود رسیده باشد و اطلاعاتی درباره آن نداشته باشند. اورلود درواقع همان کلید حرارتی بی‌متال در کولر‌های گازی است. یکی از قطعات اصلی در سیستم اسپیلت و یا کولر‌های گازی بوده که در صورت هرگونه مشکل موجب عدم کارکرد اسپیلت و یا کولرگازی خواهد شد. در این مقاله همراه ما باشید تا نسبت به این کلمه شناخت بیش‌تری داشته باشید. در این مطلب به زمان رخ دادن اورلود کولر گازی می‌پردازیم.

اورلود کولر گازی یعنی چه؟

اورلود یک قطعه کوچک در قسمت کمپرسور در کولر‌ گازی بوده که از بروز هرگونه آسیب جدی به سیستم جلوگیری می‌نماید. به این صورت که اگر سیم پیچ‌های کمپرسور بیش از اندازه مجاز داغ شوند، این قطعه جریان را قطع می‌کند. اورلود در داخل کمپرسور و در وسط آن تعبیه شده است.

اورلود کولر گازی چه زمانی رخ می‌دهد؟
اورلود کولر گازی چه زمانی رخ می‌دهد؟

دلایل اورلود کردن کولر گازی

برخی مشکلات در کولرگازی موجب اورلود کردن آن شده که می‌توان به مواردی همچون خرابی در کمپرسور کولرگازی، عدم کارکرد مطلوب در قسمت کندانسور کولرگازی، از کار افتادن فن کندانسور کولرگازی، کاهش میزان ولتاژ ورودی اصلی کولرگازی و عدم نصب صحیح کندانسور کولرگازی را اشاره نمود.

انواع اورلود

در این قسمت برای شناخت بیش‌تر افراد با این قطعه به انواع آن می‌پردازیم.

اورلود مغناطیسی کولرگازی

اورلود مغناطیسی مجهز به یک هسته مغناطیسی بوده که در مواقع معیوب شدن کولر گازی به محافظت از دیگر قطعات می‌پردازد. زمانی که ولتاژ ورودی اصلی از میزان مجاز مصرفی بیش‌تر شود، جریان از اورلود مغناطیسی قطع شده و از آسیب به دیگر قطعات جلوگیری می‌نماید. شکل ظاهری اورلود مغناطیسی دارای یک هسته مغناطیسی بوده که سیم دور پیچ دور آن قرار گرفته است.

اورلود حرارتی کولرگازی

اورلود حرارتی از دو صفحه فلزی تشکیل شده که در صورت افزایش ولتاژ ورودی تغییر شکل می‌دهد. این مدل اورلود با تغییر شکل جریان را قطع کرده و از معیوب شدن سایر قطعات و اجزا کولر گازی جلوگیری می‌نماید. اورلود حرارتی پس از کاهش ولتاژ ورودی اصلی تغییر حالت داده و به شکل اولیه خود باز می‌گردد.

اورلود اکسترنال و اینترنال کولرگازی

اورلود‌های تعبیه شده در سیستم کولر‌های گازی با توجه به موقعیت نصب آن قطعه به دو دسته اکسترنال و اینترنال تقسیم شده است. اورلود‌های قدیمی و یا مدل‌های خارجی در تولیدات قبلی کولر‌های گازی کاربرد داشته که مدل موازی داشته‌اند. اما اورلود‌های جدید و یا مدل‌های داخلی در تولیدات و طراحی‌های جدید کولر‌های گازی تعبیه شده‌اند.

روش تشخیص اورلود کولرگازی

با مشاهده موارد زیر می‌توان متوجه اورلود کولرگازی شد:

-اگر کولرگازی باد گرم تولید نماید.

-اگر کولرگازی بطور مکرر و پشت سرهم خاموش شود.

-با استفاده از اهم متر و تست بدنه کمپرسور می‌توان اورلود را تشخیص داد.

نتیجه‌گیری

اورلود یک قطعه مکانیکی بوده که در سیستم کولر‌های گازی تعبیه شده‌اند. این قطعه در شرایط اضطراری برای جلوگیری از آسیب به کمپرسور واکنش نشان می‌دهد. این شرایط اضطراری زمانی ایجاد خواهد شد که میزان ولتاژ ورودی اصلی بیش از میزان افزایش یابد. در این صورت به قطع جریان برق در دستگاه اقدام می‌نماید. تکرار مکرر قطع شدن جریان برق نشان از خرابی اورلود داشته و باید با یک متخصص مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *