گرمایشی

علت خاموش شدن پکیج بیتا چیست

علت خاموش شدن پکیج بیتا

پکیج ها از جمله مهم ترین سیستم های گرمایشی هستند که در محیط های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. تا به امروز نمونه های گسترده ای از برندهای مختلف روانه بازار شده است که یکی از نمونه های ایرانی محبوب تولید شده، پکیج بیتا است. پکیج گرمایشی بی‌تا دارای مدل های گوناگونی است که بهترین مدل آن، پکیج بیتا 26000 است. اما مانند هر سیستمی، این پکیج ها نیز می توانند با مشکلاتی از جمله خاموش شدن مواجه شوند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید چرا که قصد داریم علت خاموش شدن پکیج بیتا را مورد بررسی قرار دهیم.

علت خاموش شدن پکیج بیتا

هنگام خرید یک پکیج گرمایشی، بسیاری از افراد برندهای مختلف را مورد بررسی قرار می دهند که یکی از آن ها پکیج های گرمایشی بی‌تا است. بسیاری این سوال برایشان مطرح می شود که آیا پکیج بیتا خوبه؟ در نظر بسیاری از افراد این پکیج کاملا ایرانی عملکرد فوق العاده ای داشته و به دلیل ایرانی بودن، در صورت خرابی به راحتی قطعات آن برای تعویض یافت می شود. این پکیج دارای مدل های مختلفی است؛ به عنوان مثال پکیج بیتا 22000، پکیج بی تا مدل 24 و 26 از نمونه های این برند در بازار هستند که هر کدام برای محیط هایی با اندازه های مختلفی کاربرد دارند. چنانچه پکیج های گرمایشی بی‌تا را خریداری کرده اید، ممکن است با خاموش شدن این پکیج رو به رو شوید. اما علت خاموش شدن پکیج بیتا چیست؟

علت خاموش شدن پکیج بیتا

علت خاموش شدن پکیج بیتا

چرا پکیج بیتا خاموش می شود؟

علت خاموش شدن پکیج بیتا گوناگون است که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

قطعی گاز و برق

یکی از مشکلاتی که می تواند سبب خاموش شدن پکیج شود، قطعی گاز و برق است. چنانچه با خاموش شدن پکیج مواجه شدید، بهتر است که در وهله اول وضعیت اتصال برق و گاز را به این سیستم بررسی نمایید.

وجود مشکل در برد کنترل پکیج از مهم ترین علت خاموش شدن پکیج بیتا

چنانچه در برد کنترل پکیج مشکلی به وجود آید، می تواند سبب خاموش شدن پکیج شود. اگر بوی سوختگی از برد به مشامتان رسید، لازم است که به سرعت با تکنسین های متخصص تماس حاصل نمایید تا از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری نمایید.

کاهش آب در مدار پکیج

اگر میزان آب درون سیستم کم شود، کلید نیم بار تعبیه شده در پکیج فعال خواهد شد و به این ترتیب پکیج روشن نخواهد شد. به این صورت دستگاه خاموش می شود. به همین دلیل لازم است که از وجود مقدار آب کافی در مدار پکیج اطمینان حاصل نمایید. برای آنکه از عدم بروز این مشکل اطمینان پیدا کنید، لازم است که منبع انبساط و یا شیر پرکن پکیج را مورد بررسی قرار دهید تا مشکلی نداشته باشند. زیرا خرابی در این دو بخش می تواند سبب کم شدن آب موجود در دستگاه شود.

هواگرفتگی مدار گرمایش

اگر هوا در مدار گرمایش به دام افتد و مدار گرمایش دچار هواگرفتگی شده باشد، پکیج خاموش خواهد شد. این اتفاق سبب بروز اخلال در سیستم خواهد شد و پمپ مجبور به گردش هوا شده و به جای آب، هوا در مدار گردش پیدا خواهد کرد. از اصلی ترین علت خاموش شدن پکیج بیتا می توانیم به همین گردش هوا در مدار اشاره کنیم. در این حالت پیام های اشتباه به دستگاه ارسال شده و مانع از روشن شدن پکیج می شود.

از سوی دیگر در این حالت فشار پکیج نیز بسیار بالا می رود که برای رفع این مشکل، می بایست هواگیری رادیاتور انجام شود.

رسوب در مدار گردش

گاهی ممکن است به دلیل سختی آب، رسوباتی در پکیج ایجاد شود. تشکیل این رسوبات می تواند مسیر رادیاتورها را مسدود کرده و در حرکت آب اختلال ایجاد کند. به سبب وجود این مشکل، پکیج خاموش خواهد شد.

 گریپاژ کردن پمپ دستگاه

پمپ سیرکولاتور قطعه ای است که آب را درون مدار دستگاه به جریان می اندازد. وقتی پمپ دچار ایراد شده باشد، آب در مدار سیستم پکیج به جریان نمی افتد. در نهایت برد دستگاه فرمان روشن شدن دستگاه را ارسال نمی کند.

از سوی دیگر اگر پمپ نیم سوز شده باشد، پکیج به طور مرتب روشن و خاموش می شود که همین امر سبب خراب شدن پکیج خواهد شد.

خرابی الکترود یون

الکترود یون قطعه ای است که وظیفه تشخیص شعله را در پکیج بر عهده دارد. اگر این قطعه در پکیج خراب شود، شعله تشخیص داده نخواهد شد و پکیج خاموش می شود. برای رفع این مشکل باید الکترود یون بررسی شود؛ در صورت کثیفی و یا مسدود شدن، می توان با کشیدن یک سمباده این مشکل را برطرف نمود. همچنین اگر فاصله الکترود یون با جرقه زن مناسب نباشد، عملکرد دستگاه با اختلال مواجه خواهد شد که با تنظیم آن، این مشکل مرتفع می شود.

کم بود فشار گاز دستگاه

همان طور که گفتیم، قطع شدن گاز از روشن شدن پکیج جلوگیری خواهد کرد، این در حالی است که کم شدن فشار گاز نیز می تواند باعث خاموش شدن پکیج شود. عدم تنظیم مناسب هوای گاز می تواند به بروز این مشکل بینجامد که به این صورت پکیج نمی تواند شعله ای تشکیل دهد که در نهایت خاموش خواهد شد.

عدم تخلیه دود از پیکج

چنانچه دود حاصل از احتراق، از راه دودکش خارج نشود، سنسور دود نمی تواند فرمان درستی را برای روشن شدن پکیج ارسال کند و در نهایت این موضوع به علت خاموش شدن پکیج بیتا منجر می شود.

توجه داشته باشید که خارج نشدن دود، مشکلی خطرناک است و باید به سرعت برطرف شود. نصب ناصحیح دودکش، کم یا زیاد بودن ارتفاع، وجود مشکل در پرشر دود و یا نصب دودکش در محلی نامناسب می تواند این اختلال را به وجود آورد که باید در سریع ترین زمان ممکن نسبت به برطرف کردن آن اقدام نمایید.

کمبود هوا در سیستم

دودکش های پکیج بی‌تا به صورت دولایه ای ساخته شده اند که یکی از آن ها، مجرایی برای خارج کردن دود حاصل از احتراق است و دیگری برای ورود هونای تازه به منظور تشکیل شعله. اگر هوای تازه نتواند وارد سیستم شود، دستگاه نیز خاموش شده و روشن نخواهد شد.

بالا رفتن بیش از اندازه حرارت در پکیج

چنانچه دمای آب در مدار، به حد زیادی افزایش یابد، پکیج جوش آورده و خود به خود خاموش خواهد شد. این مشکل می تواند به دلیل خراب شدن کلید تنظیم دما، مسدود شدن مسیر گردش آب، خراب شدن کلید ان تی سی، وجود رسوب در مبدل پکیج، خراب شدن کلید بای پس، تنظیم نبودن شعله گاز و همچنین مسدود شدن صافی آب رخ دهد.

خرابی فن پکیج

چنانچه فن پکیج خراب شده و یا در کارکرد آن اختلالی ایجاد شودن، دود حاصل از احتراق نمی تواند به خوبی از پکیج خارج شود. در نتیجه دود در دودکش باقی مانده و سبب خاموش شدن پکیج خواهد شد.

خراب شدن کلید تنظیم دمای مدار گرمایش

چنانچه کلید تنظیم مدار بشکند، امکان تکان دادن آن وجود نخواهد داشت و به این ترتیب پتانسیومتر هم از کار کردن باز می ایستد. برای رفع این مشکل باید کلید را تعویض کنید.

 کار نکردن ترموستات

ترموستات وظیفه اندازه گیری دمای اتاق را برعهده دارد و با توجه به دمای تنظیم شده، فرمان روشن شدن پکیج را صادر می کند. چنانچه ترموستات خراب باشد، این دستور به درستی صادر نمی شود و می تواند باعث خاموش شدن پکیج شود. برای رفع این مشکل باید وضعیت ترموستات را مورد بررسی قرار دهید و در صورت خراب بودن، اقدام به تعویض آن نمایید.

باز بودن شیر بای پاس پکیج بیتا

شیر بای پس قطعه ای از پکیج بوده که مانع به گردش درآمدن آب خیلی داغ در سیستم می شود. چنانچه این شیر باز باشد، چرخش آب داغ در سیستم انجام می شود که در این صورت دستگاه به شدت داغ شده و خاموش خواهد شد. برای رفع این مشکل، اگر این شیر مسدود شده است، باید آن را تمیز نمایید تا دوباره به حالت کشسانی خود برگشته و عملکرد درستی داشته باشد.

 نتیجه گیری

همان طور که گفته شد، علت خاموش شدن پکیج بیتا مختلف است و می تواند به سبب های مختلفی این مشکل بروز کند. چنانچه با این مشکل مواجه شدید، موارد گفته شده در این مطلب را یک به یک مورد بررسی قرار دهید. همچنین می توانید با تکنسین های حرفه ای تماس حاصل نمایید تا در سریع ترین زمان ممکن، اقدام به رفع این مشکل نمایند و بتوانید از کارکرد پکیج خود بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *