سرمایشی

علت خنک نکردن داکت اسپلیت چیست؟

علت خنک نکردن داکت اسپلیت

یکی از پر مصرف ترین سیستم‌ های تهویه مطبوع در فصول گرم داکت اسپلیت‌ است. برخی مواقع ممکن است داکت اسپلیت به خوبی قادر به خنک کردن محیط نباشد و این امر به دلایل متعددی ایجاد می‌شود. در این مطلب ما قصد داریم به بررسی علت خنک نکردن داکت اسپلیت بپردازیم. با ما در وبلاگ بهارتهویه همراه باشید.

چرا داکت اسپلیت خنک نمی کند؟

در برخی از موارد داکت اسپلیت بدون اینکه شکل ظاهری ‌اش تغییر کند، مشکل ساز می‌شود و زمانی که اقدام به روشن کردن آن می‌نماییم، متوجه می‌شویم که داکت اسپلیت باد گرم ایجاد کرده و قادر به خنک سازی محیط نمیباشد.

هنگامی که آسیبی در قطعه‌ای از داکت اسپلیت به وجود می‌آید، داکت اسپلیت همانند یک پنکه عمل می‌کند و در مواقعی با ایجاد باد گرم، موجب افزایش دمای محیط می‌شود.

در مقاله پیش رو می‌خواهیم به علت خنک نکردن داکت اسپلیت و راه حل‌های آن بپردازیم و به طور جدا گانه و به زبان ساده هر کدام از آنها را توضیح دهیم.

علت خنک نکردن داکت اسپلیت
علت خنک نکردن داکت اسپلیت

علت خنک نکردن داکت اسپلیت

فرقی نمی کند که داکت اسپلیت جی پلاس را خریداری کرده اید و یا از هر برند دیگری این سیستم را تهیه نمودید؛ در هر صورت ممکن است این سیستم تهویه مطبوع در برخی مواقع نتواند به خوبی عمل خنک کردن را انجام دهد. در ادامه با تمامی علت خنک نکردن داکت اسپلیت آشنا خواهید شد تا بتوانید به راحتی این مشکل را برطرف سازید:

فعال بودن حالت   heat در داکت اسپلیت

گاهی اوقات ممکن است داکت اسپلیت شما در حالت گرمایش باشد و شما متوجه آن نباشید، در این صورت داکت اسپلیت اقدام به تولید هوای گرم میکند و محیط شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. قبل از انجام هر کار ریموت را بررسی نمایید و مطمئن شوید که داکت اسپلیت روی حالت cool است.

وجود مشکل کمپرسور داکت اسپلیت

یکی از عمده ترین علل ایجاد باد گرم و علت خنک نکردن داکت اسپلیت وجود مشکل در کمپرسور این محصول است. هزینه تعویض و تعمیر کمپرسور بسیار بالا است و در عین داشتن نقش مهم در کارکرد داکت اسپلیت، دارای هزینه بالایی نیز است و جزو قطعات گران محسوب می‌شود.

کمپرسور سیستم پیچیده‌ای دارد و فقط توسط متخصصین حرفه‌ای و مجرب می‌توان آن را تعمیر کرد و اگر به درستی تعمیر نشود، باعث ایجاد هزینه مضاعف خواهد شد. اگر متوجه باد گرم در منزل شدید، به سرعت داکت اسپلیت را خاموش نمایید تا به قطعات محصول هیچ گونه ضرر و آسیبی وارد نشود.

مشکل در لوله اتصال داکت اسپلیت

داکت اسپلیت دارای دو یونیت داخلی و خارجی است که این دو یونیت به واسطه لوله‌ها به یکدیگر متصل شده‌اند. اگر این لوله‌ها دچار آسیب شوند و یا مشکل دیگری برایشان ایجاد شود، باد گرم تولید خواهد شد. سوراخ شدن لوله مسی یکی از علل عمده خنک نکردن باد داکت اسپلیت است.

مشکل در برد داکت اسپلیت

برد یکی از اجزای مهم داکت اسپلیت است که کوچک ترین ایراد و آسیب در این قطعه باعث بروز باد گرم شده و می‌تواند رفاه ساکنین خانه را خدشه دار کند.

تمام دستورات داکت اسپلیت از برد آن گرفته می‌شود و نقص و کاستی در برد داکت اسپلیت در نحوه کارکرد آن خلل ایجاد می‌کند. وجود نقص در برد باعث ایجاد خلل در داکت اسپلیت و در برخی مواقع از کار افتادن سیستم می‌شود.

در صورت وجود مشکل در برد داکت اسپلیت، حتما با یک متخصص تماس بگیرید؛ زیرا برد، سیستم پیچیده ای دارد و هر گونه تعمیر نا مناسب به آسیب بیشتر این قطعه منجر می‌شود و هزینه بیشتری برای شما به وجود می‌آورد.

فیلتر داکت اسپلیت

وجود گرد و خاک و کثیفی فیلتر‌ها از دیگر علل باد گرم داکت اسپلیت است و وجود فیلتر‌های کثیف می‌تواند سبب از کار افتادن داکت اسپلیت شود و کارکرد آن را مختل کند.

فیلتر‌ها آلودگی محیط را میگیرند و اجازه ورود گرد و غبار به داخل سیستم را نمی دهند. هنگامی که فیلتر‌ها کثیف می‌شوند، هیچ گونه هوایی از فیلتر خارج نشده  و از ورود هوای خنک به داخل محیط جلوگیری می‌کند.

اگر شاهد باد گرم از داکت اسپلیت بودید، بهتر است اول به بررسی فیلتر‌ها بپردازید و نسبت به پاکسازی آن اقدام نمایید.

کم شدن گاز داکت اسپلیت

یکی از علل خنک نکردن داکت اسپلیت کم بودن و یا عدم وجود گاز در داکت اسپلیت است. گاز یکی از موارد مهم در جهت خنک کردن یخچال و داکت اسپلیت است و کمبود آن باعث عدم خنک سازی محیط می‌شود‌.

گاز داکت اسپلیت باید به صورت سالانه شارژ شود و در صورت  شارژ نشدن، ممکن است باعث عدم خنک سازی محیط گردد. برای شارژ داکت اسپلیت بهتر است از یک تعمیر کار متخصص کمک بگیرید؛ زیرا شارژ داکت اسپلیت پروسه سختی دارد و هر کسی نمیتواند به طور استاندارد از عهده این کار بر بیاید.

در برخی مواقع تا سال‌ها نیازی به پر کردن گاز داکت اسپلیت نیست اما زمانی که گاز موجود در داکت اسپلیت کم شود، باید سریعا گاز آن را شارژ‌ نمایید و از کافی بودن گاز در داکت اسپلیت مطمئن شوید.

کندانسور داکت اسپلیت

کندانسور و یونیت خارجی از دیگر عواملی است که از وزیدن باد خنک جلوگیری می‌کند. قرار گرفتن کاور روی کندانسور و قرار گیری در جای نا مناسب می‌تواند باعث ایجاد باد گرم شود.

اگر کندانسور را در مکانی نصب کنید که به طور مستقیم با نور خورشید ارتباط دارد، ممکن است همین امر باعث گرم شدن کندانسور شده و از بروز باد خنک جلو گیری کند.

در فصول سرد سال برای حفاظت از داکت اسپلیت ممکن است روی آن کاور بکشید و پس از مدتی فراموش کنید که کاور را بردارید و همین امر سبب گرم شدن کندانسور شده و باد گرم ایجاد می‌کند.

مشکل در ترموستات داکت اسپلیت

یکی دیگر از مزایای داکت اسپلیت دارا بودن ترموستات است که در برخی از مواقع علت خنک نکردن داکت اسپلیت به شمار می‌رود. ترموستات وظیفه تنظیم دما را دارد و بروز خلل در این قطعه مهم می‌تواند دمای مطلوب را به خطر بیندازد و باد گرم ایجاد نماید.

موتور فن داکت اسپلیت

خرابی فن و یا موتور از دیگر علل عدم خنک سازی داکت اسپلیت است و از مهم ترین ارگان داکت اسپلیت به شمار می‌رود؛ چرا که سرمای درخواستی از طریق فن به داخل محیط دمیده شده و اختلال در این قطعه می‌‌تواند مشکل ساز شود.

در برخی مواقع پیش می‌آید که تاب برداشتن پره‌ها و درگیری در فن موجب ایجاد باد گرم شود و ساکنین احساس گرما کنند و یا احساس کنند هیچ سیستم سرمایشی مشغول به کار نیست.

در صورتی که موتور سوخته و یا نیم سوز شود، هیچ هوای خنکی تولید نمیشود و فن بدون هیچگونه حرکتی متوقف شده و همین امر باعث ایجاد هوای گرم در خانه شده و هیچ گونه هوایی به داخل محیط خانه منتقل نخواهد کرد.

سرویس نامنظم داکت اسپلیت

سرویس منظم داکت اسپلیت یکی از عواملی است که می‌تواند به کارکرد بهتر این سیستم کمک کند. در صورت بی توجهی به سرویس دوره‌ای داکت اسپلیت، ممکن است سیستم نتواند به خوبی کار خود را انجام دهد و ساکنین خانه شاهد بروز باد گرم در محیط باشند.

گرد و خاک ایجاد شده روی قطعات ممکن است اجزای سیستم را دچار مشکل نماید و داکت اسپلیت‌ها نیز مانند دیگر محصولات خانگی نیاز به سرویس و تمیز کاری دارند. در صورت بی توجهی به این محصولات، قطعات محصول ممکن است از کار بیفتد و عملکرد مناسب را از خود نشان ندهد.

در صورت عدم خنک سازی داکت اسپلیت در ابتدا به فیلتر توجه نمایید و سپس به بررسی لوله‌ها بپردازید و سپس میزان شارژ داکت اسپلیت را بررسی نمایید.  اگر هیچکدام از قطعات علت باد گرم داکت اسپلیت نبود به کمپرسور داکت اسپلیت مراجعه نمایید.

علت خنک نکردن داکت اسپلیت
علت خنک نکردن داکت اسپلیت

نحوه رفع مشکل باد گرم داکت اسپلیت

همانطور که دلایل متعددی برای عدم خنک سازی داکت اسپلیت وجود دارد، راه حل‌های مختلفی نیز موجود است. اگر متوجه باد گرم در داکت اسپلیت شدید به طور مرحله به مرحله به بررسی و تعمیر قطعات بپردازید:4

  • ابتدا به تمیز کردن و پاکسازی فیلتر‌های داکت اسپلیت بپردازید و اقدام به از بین بردن آلودگی‌ها و گرد و غبار موجود در فیلترها نمایید. با استفاده از مواد شوینده مناسب می‌توانید به خوبی فیلتر‌ها را پاکیزه کرده و سیستم را از هر گونه آلودگی  محفوظ نمایید.  سپس به بررسی لوله‌های مسی داکت اسپلیت  بپردازید و در صورت سوراخ بودن و یا وجود نقص، اقدام به تعویض لوله‌ها نمایید.
  • اگر علت خنک نکردن داکت اسپلیت اتمام شارژ بود، سریعا داکت اسپلیت را به شارژ متصل نمایید و گاز مورد نیاز را تامین نمایید. اگر مشکل داکت اسپلیت شما کمپرسور است، سریعا به تعمیر آن بپردازید؛ زیرا ممکن است باعث سوختن کمپرسور شود‌. به همین دلیل در صورت مشاهده مشکل، سریعا داکت اسپلیت را خاموش نمایید.
  • در مرحله بعدی به تنظیم ترموستات بپردازید و اگر در جای درست قرار نداشت، ترموستات را تعویض نمایید. اگر مشکل داکت اسپلیت شما به دلیل نقص در فن و موتور است، به سیم کشی این قطعات توجه فرمایید و اقدام به تعویض آن نمایید.

هزینه تعمیر داکت اسپلیت چقدر است؟

در ابتدا باید علت خرابی داکت اسپلیت خود را پیدا نمایید و سپس به تخمین قیمت بپردازید. قیمت تعمیر داکت اسپلیت بستگی به مشکل و قطعه آسیب خورده در این سیستم دارد و شما با توجه به نوع آسیب می‌توانید از قیمت‌ها مطلع شوید؛ پس در ابتدا دلیل عدم خنک کردن داکت اسپلیت را پیدا نمایید و سپس می‌توانید از قیمت مطلع شوید.

هزینه تعمیر داکت اسپلیت متغیر است و برای هر قطعه تفاوت دارد. برای مثال هزینه تعمیر کمپرسور با پاکسازی فیلتر قاعدتا یکی نیست و می‌تواند متفاوت باشد.

سخن آخر

اگر با مطالعه این مقاله باز هم به علت خنک نکردن داکت اسپلیت دست نیافتید، می‌‌توانید با یک تعمیر کار حرفه‌ای و مجرب تماس گرفته و به کمک آن علت باد گرم داکت اسپلیت را پیدا نمایید. دلایل ذکر شده به هیچ وجه منحصر به برند خاصی از داکت اسپلیت نیست و در تمامی برند‌ها مشابه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *