سرمایشی

مزایا و معایب فن کویل چیست؟

مزایا و معایب فن کویل

مزایای فن کویل چیست؟ استفاده از دستگاه‌ های فن کویل چه مزایا و معایبی دارد؟ یکی از سیستم های تهویه مطبوع که این روزها بسیاری از افراد از آن استفاده می کنند، فن کویل هستند. قیمت فن کویل با توجه به ویژگی ها و برندهای گوناگونی که دارند، متفاوت است. فن کویل آذر نسیم یکی از بهترین فن کویل ها است. اما برای انکه بتوانید بهترین انتخاب را صورت دهید، می بایست با مزایا و معایب فن کویل آشنا شوید که ما در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

مزایا و معایب فن کویل

بدیهی است که استفاده از تجهیزات سرمایشی و گرمایشی برای تامین حرارت و برودت محیط اجتناب ناپذیر است. انواع مختلفی از دستگاه‌ های تهویه‌ ای در بازار موجود هستند که هر یک با سازوکاری ویژه به ایجاد هوای مطبوع و تولید گرما و سرما می ‌پردازند.
تجهیزات مذکور دارای ویژگی‌ ها و خصوصیاتی هستند که آن‌ ها را نسبت به سایر نمونه‌ ها متمایز کرده و همچنین از مزایا و معایبی برخوردار هستند که پیش از انتخاب و خرید دستگاه باید آن ‌ها را به دقت بررسی نمود.‌
مسلما در کنار مزایا و شاخصه‌ های مثبتی که دستگاه‌های حرارتی و برودتی دارند، می ‌توان برای آن ‌ها معایب و نقاط ضعفی را نیز قائل شد.
فن کویل‌ ها یکی از متداول ‌ترین و پرکاربردترین تجهیزات تهویه مطبوع هستند که تامین و تولید میزان کافی از گرمایش و سرمایش محیط را برعهده دارند.
این دستگاه‌ ها بهترین گزینه برای ایجاد حرارت و برودت کافی در محیط ‌های مسکونی، تجاری و اداری محسوب می ‌شوند. در ادامه این مقاله به صورت اختصاصی مزایا و معایب فن کویل را بررسی نموده و اطلاعاتی جامع را درباره خصوصیات و ویژگی‌ های آن ‌ها عنوان می ‌نماییم.

فن کویل چیست؟

پیش از آنکه به بررسی مزایا و معایب فن کویل بپردازیم، خوب است نیم نگاهی به فن کویل ها داشته باشیم. فن کویل ‌ها را می ‌توان نوعی از سیستم ‌های تهویه ‌ای دانست که به تامین حرارت و برودت کافی در فضا می ‌پردازند. این دستگاه‌ ها از دو بخش اصلی یعنی فن و کویل تشکیل شده‌ اند. این کویل‌ ها که از جنس فلز مس یا آلومینیوم هستند با عبور آب گرم در روزهای تابستانی و آب سرد در روزهای زمستانی به تغییر دمای هوایی که از جانب فن به کویل ‌ها وارد می ‌شود، می ‌پردازند.
به این ترتیب‌ جریانات هوای گرم یا سرد عبور یافته از کویل ‌ها توسط دریچه فن به محیط انتقال می ‌یابد و به صورت متوازن در تمام بخش‌ های فضا پخش می ‌شود.

شیوه عملکرد فن کویل چگونه است؟

این دستگاه‌ ها هوای درون محیط را مکش کرده و آن را از درون فیلترها عبور می‌ دهند و در مرحله بعدی این جریانات هوا به واسطه فن به کویل‌ ها می ‌رسد.
میزان دمای کویل ‌های دستگاه بسته به نیاز و دلخواه مصرف کننده معین شده است. زمانی که هوا از داخل کویل‌ ها عبور داده می ‌شود، تغییر دما داده و به محدوده دمایی مطبوع می ‌رسد. با ایجاد دمای مناسب‌، جریانات هوا مجددا به کمک فن ‌ها وارد محیط می‌ شوند و این سیکل تا زمانی که محیط به بازه دمایی مورد نظر کاربر برسد تکرار خواهد شد.

مهم ‌ترین اجزای تشکیل دهنده فن کویل

 • فن بلوور
 • کویل
 • الکتروموتور
 • ترموستات
 • فیلتر هوا
 • کلید سلکتور
 • شیر هواگیری

انواع فن کویل از نظر محل نصب

 • فن کویل دیواری
 • فن کویل زمینی
 • فن کویل سقفی روکار
 • فن کویل سقفی توکار
 • فن کویل کاستی
 • فن کویل کانالی

انواع فن کویل از نظر سیستم سرمایشی-گرمایشی

 • فن کویل ‌های دو لوله
 • فن کویل‌ های چهار لوله
مزایای فن کویل
مزایای فن کویل

مزایای فن کویل

مزایای فن کویل شامل موارد زیر می شود که می توانید با خرید آن ها از این موارد بهره مند شوید:

فن کویل‌ ها امکان ایجاد سرمایش و گرمایش در آن واحد را فراهم می ‌کنند

همانطور که پیش‌ تر اشاره شد، فن کویل‌ ها به سبب برخورداری از سیستم ویژه، جزء دستگاه‌ های دو کاربری (دو فصلی) محسوب می ‌شوند و علاوه بر ایجاد سرمایش کافی در فصل‌ های گرم سال، گرمای مطبوع در روزهای سرد را نیز تامین می ‌کنند.
اما علاوه بر امکانات ذکر شده، در نوع چهار لوله‌ ای فن کویل ‌ها امکان ایجاد حرارت و برودت به صورت همزمان نیز وجود دارد و به این ترتیب زمانی که از فن کویل برای گرم کردن اتاق یا محیطی استفاده می ‌کنید، می ‌توانید به شکل همزمان محیط یا اتاق دیگری را خنک کنید.

فن کویل‌ ها سبب بهینه‌ سازی مصرف انرژی می ‌شوند

از مهم‌ ترین و ضروری ‌ترین نکاتی که پیش از خرید دستگاه‌ های تهویه ‌ای مورد توجه قرار می‌ گیرد، میزان مصرف انرژی در این دستگاه ‌ها است. فن کویل‌ ها به سبب بهره‌ مندی از سیستم پیشرفته و کارآمد می‌ توانند سهم قابل توجهی در کاهش هزینه ‌های مصرف انرژی داشته و استفاده از دستگاه را برای شما مقرون به صرفه نمایند‌.

فن کویل ‌ها امکان کاربری آسان را برای مصرف کننده‌ فراهم می ‌کنند

وجود ترموستات در فن کویل سبب می‌ شود این دستگاه بتواند به شکل اتوماتیک میزان دمای اتاق را اندازه ‌گیری نماید. لذا بازه دمایی مورد نظر شما به صورت خودکار در محیط به وجود آمده و نیازی به خاموش و روشن کردن دستگاه برای تنظیم دما نیست.

فن کویل ‌ها با جاگیری مناسب، کمترین میزان فضا را در محیط اشغال می ‌کنند

با توجه به اینکه برای نصب و راه اندازی فن کویل‌ ها به کانال کشی نیازی نخواهید داشت، فضای کمتری در محیط اشغال می ‌شود و نصب دستگاه با سهولت و سرعت بیشتری انجام خواهد شد‌.

فن کویل ‌ها دمای مطبوع را به شکل متوازن در محیط پخش می ‌کنند

از دیگر مزایای فن کویل‌ ها، توزیع یکپارچه گرمایش و سرمایش در فضا است. همانطور که می ‌دانید در این دستگاه‌ ها بخش فن وظیفه توزیع هوای تازه در محیط را برعهده دارد. در نتیجه جریان‌ های باد تولید شده به واسطه فن دستگاه به تمام نقاط محیط می‌ رسند و دمای محیط به سرعت مطابق میل و دلخواه شما تغییر خواهد یافت‌.

فن کویل‌ ها در برابر احتراق ایمنی بالایی دارند

عدم نیاز به کانال کشی ورودی و خروجی در دستگاه ‌های فن کویل سبب می ‌شود در صورت بروز احتراق و آتش سوزی، کنترل دود و آتش با سهولت بیشتر نسبت به سایر دستگاه‌ ها صورت گیرد.

فن کویل ‌ها می ‌توانند از حرارت آفتاب برای تامین گرما استفاده کنند

از آنجایی که آب گرم مورد نیاز در فن کویل ‌ها به دمای بالایی نیاز ندارد، می ‌توان در این نوع سیستم ‌ها از حرارت خورشید و روش‌ های بازیافت حرارتی برای تامین این میزان از گرمای آب بهره گرفت.

فن کویل ‌ها امکان تفکیک دمایی در محیط‌ های مختلف را فراهم می‌ کنند

از اساسی ‌ترین مزایای فن کویل امکان تفکیک دمایی در محیط‌ های مختلف است. به عبارت دیگر با استفاده از فن کویل قادر خواهید بود که دمای هر اتاق را با توجه به نوع نیاز و دلخواه خود به صورت مستقل و مجزا تنظیم نمایید‌.

فن کویل ‌ها از ایجاد آلاینده‌ ها در محیط ممانعت می ‌کنند

همانطور که گفته شد فن کویل‌ ها بستری مناسب برای ایجاد دمای لازم در هر اتاق به صورت مجزا مهیا می ‌کنند. این ویژگی سبب می ‌شود شاهد منتشر شدن آلودگی بین اتاق‌ ها نباشید و کاربری آسان ‌تر و بهتری را تجربه نمایید.

فن کویل‌ ها امکان کاهش رطوبت و تهویه مناسب را بدون نیاز به سایر دستگاه ‌ها فراهم می ‌کنند

فن کویل‌ ها دستگاه ‌هایی هستند که از قابلیت آن ‌ها برای ایجاد سرمایش و گرمایش و همچنین تصفیه هوای موجود در محیط استفاده می ‌شود‌. تنظیم فن کویل بر روی حالت سرمایش امکان کاهش رطوبت را نیز مهیا می‌ کند. میزان رطوبت جمع‌ آوری شده به شکل قطرات آب (در حالت مایع) داخل سینی انباشت آب که در بخش زیرین دستگاه تعبیه شده است‌ پر می‌ شوند و سیستم لوله‌ کشی مخصوص آن ‌ها را از دستگاه خارج می ‌کند‌.
به این ترتیب با وجود فن کویل و ویژگی‌های منحصر به فرد آن، به مزایای سایر سیستم‌ های تهویه‌ ای مانند شوفاژ و … نیازی نخواهید داشت. توجه داشته باشید که در فن کویل ‌ها آب گرم به واسطه سیستم مرکزی (پکیج زمینی یا دیواری) یا موتورخانه و آب سرد نیز توسط چیلر یا مینی چیلر تامین می‌ شود.

فن کویل ‌ها نصبی آسان و سریع دارند

فن کویل‌ ها را می ‌توان دستگاه‌ های مستطیل شکل کوچکی دانست که به راحتی در موقعیت‌ های دیواری، سقفی یا زمینی نصب می ‌شوند و در قیاس با سیستم ‌های تهویه ‌ای خاصی مانند هواسازها که در کنار ابعاد وسیع و وزن زیاد، تمام جریانات هوای ورودی ساختمان را به گردش درمی ‌آورند، به عبور دادن کل هوای موجود در ساختمان نیازی نداشته و بهترین انتخاب برای ساختمان ‌هایی محسوب می ‌شوند که بام یا دیوار آن ‌ها تحمل وزن بالای دستگاه را ندارد.

فن کویل ‌ها در انواع کم صدا یا بی ‌صدا امکان کاربری راحت در محیط ‌های خاص را فراهم می ‌کند

اگر قصد نصب کردن فن کویل در محیط‌های خاصی مانند واحدهای مسکونی، سالن اجتماعات و نمونه ‌هایی از این دست را دارید، علاوه بر کیفیت کارکرد دستگاه باید به ویژگی ‌هایی مانند کم صدا یا بی ‌صدا بودن سیستم نیز توجه نشان دهید.
تولید و طراحی انواع کم صدا یا بی‌ صدای فن کویل ‌ها نیز به منظور سهولت کاربری و استفاده از این دستگاه‌ ها در محیط‌ های این چنینی صورت گرفته است و باید اظهار داشت که این دستگاه در قیاس‌ با سیستم‌ هایی مانند داکت اسپلیت‌ ها صدای بسیار کمتری تولید می ‌کنند. دلیل عدم تولید صدا در این دسته از فن کویل‌ ها تعبیه فن کوچکی است که به لحاظ آیرودینامیکی امواج صوتی محدودی را ایجاد می ‌کند و همچنین از آنجایی که در فن کویل ‌ها سیستم کانال کشی مورد استفاده قرار نمی‌ گیرد، انتقال صدا از بخشی به بخش دیگر سبب آزار کاربران نخواهد شد.

فن کویل ‌ها دارای هزینه نصب کمتری در مقایسه با سیستم‌ های کانالی مرکزی هستند

همه فن کویل‌ ها به استثنای نوع کانالی، با اندازه کوچک و تعداد بالا داخل ساختمان نصب می ‌شوند و با هدف ایجاد سرمایش و گرمایش کافی توسط لوله کشی ساده آب به بویلر یا چیلر و مینی چیلر اتصال می ‌یابند.
این درحالی است که دستگاه‌ های مرکزی خاصی مانند هواساز را در بخش خارجی ساختمان بر روی سازه ‌ای بتنی نصب می‌ کنند تا به واسطه کانال کشی‌ هایی (اغلب پر هزینه) به بخش ‌های مختلف ساختمان راه یابد و توسط لوله کشی آب گرم و آب سرد به بویلر یا چیلر وصل شود. به همین جهت می ‌توان اظهار داشت که هزینه نصب و راه ‌اندازی فن کویل ‌ها نسبت به سیستم ‌های کانالی پایین ‌تر است و نگهداری و سرویس آن‌ ها نیز با توجه با توجه به شرایط فیزیکی و ابعادی که دارند راحت ‌تر سایر سیستم ‌ها امکان می ‌پذیرد.

معایب فن کویل
معایب فن کویل

معایب فن کویل

در تکمیل بررسی مزایا و معایب فن کویل، اکنون نوبت به عنوان نمودن معایب این سیستم می رسد:

فن کویل ‌ها از سیستم فیلتراسیون ضعیفی برخوردار هستند

در دستگاه‌ های فن کویل نیز مانند سایر سیستم ‌های تهویه مطبوع از فیلترهایی برای پاکسازی و تصفیه هوا استفاده می ‌شود، اما کیفیت و کارایی این فیلترها چندان مناسب نیست. به همین جهت لازم است در هنگام خرید فن کویل به فیلتر دستگاه و میزان کیفیت آن توجه داشته باشید.

سرویس و نگهداری فن کویل‌ ها با دشواری ‌هایی مواجه است

فن کویل‌ ها را می ‌توان دستگاه ‌های تهویه ‌ای خاصی در نظر گرفت به نسبت سایر سیستم‌ های حرارتی و برودتی بیشتر به سرویس و تعمیر نیاز پیدا می ‌کنند. علاوه بر این لازم است در هنگام استفاده از دستگاه در بازه‌ های زمانی مناسب نسبت به بررسی عملکرد، تعمیرات و نظافت این دستگاه‌ ها اقدام نمایید. چنانچه به هر دلیل دستگاه ‌های فن کویل به تعمیر و سرویس نیاز داشته باشند، باید هزینه اعزام نیروهای متخصص به محل نصب دستگاه و دردسر به هم ریختگی محیط در هنگام تعمیر را متحمل شوید‌.

فن کویل ‌ها در محیط هوای تازه ایجاد نمی ‌کنند

مکانیسم کارکرد فن کویل‌ ها بر مبنای به جریان درآوردن هوای موجود در محیط، وارد کردن آن به سیستم سرمایش و گرمایش و ایجاد هوایی با دمای معین در فضا استوار است. اما در هنگام کارکرد این دستگاه‌ ها شاهد ورود هوای تازه به محیط نخواهید بود و این درحالی است که کارکرد طولانی مدت فن کویل سبب کاهش اکسیژن موجود در محیط خواهد شد.

عدم کنترل رطوبت به میزان مناسب

اگر محل زندگی شما آب و هوایی شرجی و پر رطوبت دارد، برای کنترل رطوبت و از بین بردن آن نمی ‌توانید از کارایی فن کویل ‌ها استفاده کنید. چراکه این دستگاه‌ ها قابلیت لازم برای از بین بردن یا کاهش رطوبت اشباع شده در محیط را ندارند و در این صورت برای ایجاد اعتدال و کاهش میزان رطوبت استفاده از دستگاه‌ های مرکزی مانند هواساز گزینه بهتری خواهد بود.

راندمان ضعیف

در هنگام استفاده از فن کویل ‌ها توجه به تعویض یا شست و شوی به موقع فیلترها بسیار حیاتی می ‌باشد‌. عدم توجه به پاکسازی یا تعویض فیلتر سبب می‌ شود از میزان حجم هوای خروجی از دستگاه کاسته شده و به این ترتیب علاوه بر کاهش بازدهی دستگاه در هنگام کارکرد، به دلیل فشار زیادی که به فن ‌ها وارد می گرد، از عمر مفید دستگاه و طول عمر آن نیز کاسته شود.

نیاز به ایجاد لوله کشی مخصوص

برای اینکه از نشتی آب تقطیر شده در دستگاه فن کویل ممانعت شود، این دستگاه ‌ها به لوله تخلیه درین و تشتک نیاز دارند. در روزهای گرم سال با عبور آب سرد از درون کویل ‌ها شاهد ایجاد قطره‌ های آب بر روی لوله ‌ها خواهید بود. لذا لازم است این ذرات آب تقطیر شده سریعا به واسطه لوله کشی مناسب به خارج از دستگاه منتقل شوند تا به مرور زمان سبب زنگ زدگی و خوردگی لوله‌ ها و در نتیجه کاهش دوام استفاده از دستگاه نشوند.

کلام پایانی

همانطور که در خلال مطالب عنوان شده در خصوص مزایا و معایب فن کویل مطرح شد، فن کویل‌ ها نیز مانند سایر دستگا‌ه‌ های تهویه ‌ای از مزایا و معایب گوناگون برخوردار هستند که لازم است پیش از خرید به آن ‌ها توجه نموده و با کسب آگاهی مناسب به تهیه دستگاه مورد نظر خود اقدام نمایید.

1 نظر در “مزایا و معایب فن کویل چیست؟

 1. فرزاد میرزاده گفت:

  مطلب بسیار خوبی بود. ممنون بابت این توضیحات. به نظر شما برای یک واحدمسکونی 85 متری دو خوابه در شهر تهران، استفاده از فن کویل دیواری بهتره یا خرید فن کویل سقفی توکار مناسب تر هستش؟ هم از نظر قیمت و هم از نظر تامین نیازها به خصوص در فصل تابستان بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *