تصفیه کننده ها

بهترین زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا

بهترین زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا

شهرنشینی باعث افزایش امکانات برای افراد بسیار زیادی شده است؛ اما وجود ماشین‌های زیاد و کارخانجات آلودگی‌هایی را ایجاد کرده که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد. الودگی‌ها و مواد آلاینده‌ ضرر بسیار زیادی بر روی سلامت شهروندان دارند. آلودگی‌های موجود در هوا باعث تولید دستگاه‌های به روز و کمک کننده برای از بین بردن این نوع از آلودگی و آلاینده‌ها شده است. استفاده از دستگاه تصفیه هوا می‌تواند تا حد زیادی از میزان آلاینده‌ها و آلودگی‌ها در فضای خانه بکاهد. اما این سیستم نیازمند به سرویس‌های دوره‌ای و تعویض فیلتر دارد. در ادامه به بررسی بهترین زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا خواهیم پرداخت.

دستگاه تصفیه و آلودگی هوا

آلودگی هوا از رایج ترین انواع آلودگی است که سالانه جان هزاران کودک و سالمند را می‌گیرد و بنا بر پژوهشات موجب کوتاه تر شدن عمر افراد می‌شود. آلودگی هوا برای زنان باردار نیز  اثرات نامطلوب دارد و کسانی که بیماری‌های تنفسی مانند آسم دارند را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این شرایط وجود یک دستگاه تصفیه می‌تواند حکم یک نجات دهنده را داشته باشد.

دستگاه تصفیه هوا می‌تواند تا حد بسیار زیادی هوای خانه را پاکیزه کند و آلاینده‌ها را از بین ببرد‌ و وجود بوهای بد و دود سیگار و بخار مواد شیمیایی و آلرژی‌های موجود در هوا را خنثی کند.

جهت استفاده از دستگاه تصفیه لازم است که هر چند وقت یکبار فیلتر این دستگاه تعویض شود و با یک نمونه جدید جایگزین شود. حائز اهمیت است که بدانید که دستگاه تصفیه جهت بهبود عملکرد خود نیاز به سرویس دوره‌ای و منظم دارد. سرویس دوره‌ای باعث افزایش عمر دستگاه شده و عملکرد آن را بهبود می‌بخشد.

علت تعویض فیلتر دستگاه تصفیه‌ هوا چیست؟

قبل از آگاهی از زمان تعویض فیلتر، بهتر است به علت تعویض آن بپردازیم. عبور هوایی پر از آلاینده و میکروب و گرد و غبار و مواد حساسیت زا باعث می‌شود که این مواد در فیلتر جمع شوند و فیلتر را اشباع کنند و فیلتر جایی برای جذب مواد جدید نداشته باشد. 

در این صورت لازم است تا فیلتر جدید جایگزین فیلتر قدیمی شود تا بتوان هوای پاکیزه و تازه را در محیط خانه مشاهده کرد. فیلتری که الاینده‌های موجود را جذب کرده است به ندرت کارایی خود را از دست می‌دهد و نمی‌تواند ذرات جدید را به دام بیندازد و در حالت بهینه و مفید خودش قرار بگیرد.

زمان تعویض فیلتر تصفیه هوا

جهت عملکرد مطلوب دستگاه تصفیه، لازم است تا فیلتر دستگاه به صورت منظم و به موقع تعویض شود تا قابلیت پاکیزه نگه داشتن هوای اطراف را داشته باشد.  دستگاه تصفیه با وجود فیلترهای تمیز، قابلیت از بین بردن مواد آلاینده و میکروب و باکتری‌ها را دارد و موی حیوانات و پرز و گرد و غبار موجود را از بین می‌برد.

بهتر است به موقع فیلتر دستگاه تصفیه را تعویض نمایید تا از نتیجه بهتری بهره مند شوید. زمان تعویض فیلتر در هر دستگاه متفاوت است و نمیتوان زمان یکسانی را برای تمامی دستگاه‌های تصفیه به کار برد. کثیف شدن و پر شدن فیلتر دستگاه بر روی زمان تعویض فیلتر تاثیر گذار است و بهره مند شدن از هوای سالم و پاکیزه نیازمند یک فیلتر تمیز و نو است.

 هنگامی که فیلترها کثیف شوند و آلودگی‌های موجود را جذب کرده باشند، دیگر قابلیت جذب مجدد آلودگی را ندارند و لازم است تا از یک فیلتر نو و جدید استفاده کرد.

انواع فیلتر دستگاه تصفیه هوا
انواع فیلتر دستگاه تصفیه هوا

انواع فیلتر دستگاه تصفیه هوا

انواع فیلتر هوا شامل موارد زیر می‌شوند:

 • پیش فیلتر
 • فیلتر کربن
 • فیلتر یو وی
 • فیلتر هپا
 • فیلتر الکترو استاتیک

اما هر کدام از این فیلترها در چه زمانی باید تعویض شود؟

شرایط تعویض هر نوع فیلتر تصفیه هوا

 • هپا: ۱۲ الی ۱۸ ماه یک بار
 • پری فیلتر: هر ۳۰ روز یک بار
 • فیلترهای کربن دار: هر ۳ الی ۶ ماه یک بار
 • فیلترهای دائمی: هر ۳ ماه یک بار تعویض شود

زمان تعویض پیش فیلتر

پیش فیلتر از رود ذرات و مواد بزرگ جلوگیری می‌کند و قابل تعویض نیست و تنها قابل شستشو است و بهتر است هر ماه شستشو شود‌. با شستشوی این قسمت می‌‌توان به افزایش عمر مفید فیلتر اصلی نیز کمک کرد.

زمان تعویض فیلتر هپا

 از مهمترین قسمت‌های دستگاه تصفیه هوا، فیلتر هپا است که قابلیت  جذب مواد و ذرات و الاینده‌ها را دارد و تمام ذرات و باکتری‌هایی که در قسمت پیش فیلتر جذب نشدند. در قسمت فیلتر هپا به خوبی جذب شده و از بین می‌روند. فیلتر هپا قابلیت شستشو ندارد و لازم است تعویض شود.  در صورت استفاده مداوم از دستگاه تصفیه هوا لازم است تا فیلتر هپا به طور مکرر تعویض شود و اگر استفاده کمی از این دستگاه دارید، بهتر است هر دو سال یکبار تعویض شود. اگر در منطقه‌ای که الودگی هوا بسیار زیاد است زندگی می‌کنید، لازم است تا هر ۳ ماه یک بار فیلتر را تصفیه کنید.

 زمان تعویض فیلتر کربن

این نوع فیلتر دارای حفره‌های متعددی است که باعث جذب گاز و بوهای نامطبوع می‌شود. کربن یکی از به صرفه ترین و اقتصادی ترین و کاربردی ترین نوع فیلتر است و به خوبی می‌تواند مواد شمیایی را جذب کند. فیلترهای کربن قابلیت جذب مواد آلاینده به مدت طولانی را دارند و لازم به تعویض زود هنگام ندارند. به طور کلی تعویض فیلتر بستگی به هوای منطقه سکونت شما دارد. مناطق خوش آب و هوا نیاز کمتری به تعویض فیلتر دارند.

زمان تعویض فیلتر تصفیه یو وی

یو وی به طور کلی لامپ‌هایی هستند که قابلیت تولید اشعه فرا بنفش دارند و این اشعه مولکول‌های مضر را از بین می‌برد و هوا را پاکسازی و تمیز می‌کند.  اشعه یو وی دارای انرژی بسیار زیادی است و می‌تواند چند سال کار کند و سپس نیاز به تعویض داشته باشد. زمان تعویض  آن لازم است که نسخه قدیمی سوزانده شود.

زمان تعویض فیلتر الکترواستاتیک

فیلتر الکترواستاتیک کارکرد متفاوتی دارد. کارکرد این نوع از فیلتر به این صورت است که در ابتدا ذرات موجود را باردار می‌کند و سپس با استفاده از صفحات فلزی موجود این ذرات را با بار مخالف باردار می‌کند. پس از اتمام فرآیند این ذرات به خارج منتقل می‌شوند. لازم است زمان تعویض این فیلتر به خوبی در یاد بماند، فیلترهای الکترو استاتیک باید به خوبی تمیز شوند. فرآیند تمیز کردن این نوع فیلتر مقداری سخت می‌باشد و بهتر است در پایان فصل پاییز این نوع فیلتر تعویض شود؛ زیرا برگ‌های درختان خزان شده و قادر به تصفیه هوا به طور طبیعی نیست و ممکن است آلودگی گسترش پیدا کند.

تا به حال متوجه شدید که فیلترهایی از نوع هپا قابلیت تعویض و شسته شدن را ندارند و زمان تعویض فیلترهای معمولی با یک چراغ ال ای دی به اطلاع ساکنین می‌رسد. جهت تعویض فیلتر به متخصص نیازی نیست و خودتان نیز می‌توانید این کار را با توجه به دفترچه راهنما انجام دهید.

مقدار زمان استفاده از دستگاه تصفیه

مشخصا دستگاه تصفیه هوا به طور ۲۴ ساعته در حال کار است و فقط در روزهای خاصی کار نمیکند. اگر دستگاه به طور مرتب روشن است و در حال کار می‌باشد، لازم است تا فیلترهای آن مکررا و  به طور مرتب تعویض شوند‌. اگر فیلتر هر روز کار می‌کند لازم است تا هر ۳ یا ۴ ماه یک بار تعویض شود.  نوع فیلتر در زمان تعویض آن تاثیر بسیار زیادی دارد و برخی فیلترها زودتر و برخی دیر تر نیاز به تعویض و تعمیر دارند.

بهترین زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا
بهترین زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا

آیا تمامی فیلترهای دستگاه تصفیه هوا نیاز به تعویض دارند؟

برخی از دستگاه‌ها به گونه ساخته شده‌اند که نیاز کمتری به تعویض فیلتر دارند و می‌توانند مدت زمان بیشتری کارکرد خود را حفظ نمایند. برخی فیلترها به گونه‌ای ساخته می‌شوند که بتوان چندین بار آن را شست و سپس تعویض نمود.  خرید یک فیلتر‌ خاص نیاز به توجه به منطقه‌ای که در آن ساکن هستید دارد.

اگر خانه یا محل کارتان در یک خیابان و محله شلوغ و پر تردد ماشین است، به طور حتم دود و آلاینده‌های بیشتری در آن منطقه مشاهده خواهید کرد و نیاز به تعویض فیلتر خود به صورت منظم و سریع تر از حد معمول دارید. اگر ساکنین خانه سیگار می‌کشند و یا حیوان خانگی دارید و در محله‌ای شلوغ ساکن هستید و گرد غبار در هوای این مطقه زیاد است، لازم است تا فیلتر دستگاه را سریعا تعویض نمایید.

نکاتی مهم برای مراقبت از فیلترهای دستگاه تصفیه هوا

دستگاه تصفیه هوا جهت نشان دادن بهترین عملکرد خود نیاز به سرویس دهی و مراقبت و توجه دارد. هنگام خرید یک دستگاه تصفیه حتما برایتان سوال پیش می‌آید که چه موقع لازم است تا فیلتر این دستگاه تعویض شود. کارکرد کلی دستگاه تصفیه مبتنی بر فیلترها هستند، از این جهت مراقبت و زمان تعویض این فیلترها بسیار مهم است. زمان تعویض این فیلترها همگی بستگی به برند و نوع فیلتر دارند. برخی آلاینده‌ها زمان بیشتری را جهت جذب لازم دارند و برخی الاینده‌های ضعیف سریع تر جذب می‌شوند.

عدم توجه به زمان تعویض فیلتر باعث پخش شدن الاینده‌ها و باکتری‌های موجود می‌شود و می‌تواند محیطی مضر و خطرناک را برای ساکنین ایجاد کند. اگر فیلترهای قابل شستشو دارید و می‌خواهید تا فیلترهایتان را بشویید، لازم است تا پس از شستش فیلتر را به خوبی خشک کنید تا کپک و باکتری بر محیط مرطوب این قطعه رشد نکند و هنگام تصفیه شاهد بوی نامطلوبی نباشید.  اگر می‌خواهید عمر فیلتر بیشتر شود، لازم است تا اقداماتی انجام دهید که فشار زیادی به فیلتر وارد نشود از جمله، سیگار نکشیدن در خانه، ایجاد پنجره‌های دو جداره جهت منع ورود گرد و غبار، بستن ورودی ‌های خانه، تمیز نگه داشتن حیوانات خانگی. رعایت نکات جزئی باعث افزایش طول عمر فیلتر به میزان قابل توجهی می‌شود.

زمان تعویض فیلتر به چه عواملی بستگی دارد؟

با توجه به نوع و مدل دستگاه تصفیه ممکن است زمان تعویض  فیلتر آن متفاوت باشد و در هر  دستگاه فیلتر مخصوصی وجود دارد. در برخی از دستگاه‌ها، فیلترهایی با قابلیت چند بار تعویض وجود دارد و در برخی دستگاه‌ها فیلترها یک بار مصرف هستند. به طور کلی نوع فیلتر بستگی به برند و قیمت دستگاه دارد.

فیلترها در هر سرویس تعویض می‌شوند و یا این قطعه را شستشو می‌دهند و به طور مجدد از آن استفاده می‌شود.  فیلترها یک بار مصرف و یا قابلیت مصرف به صورت چند بار را دارند. اما جدا از آن فیلترهای دستگاه تصفیه یک عمر مفید دارند که به طور کلی عمر مفید آنها ده سال است.  هر مقدار که فیلترها را شستشو دهید و یا تعویض نمایید، فیلترها طبق عمر مفید خود شرایط را طی می‌کنند.

برای تعویض و شستشوی فیلترها لازم است تا زمان مناسب شستشو را محاسبه کنید و سپس اقدام به تعویض آن نمایید. به طور کلی جهت زمان بندی تعویض فیلتر باید فاکتورهایی را مد نظر قرار داد که در این بخش به آن رسیدگی می‌کنیم.

کیفیت هوای داخلی خانه

 اگر در منطقه تحت سکونت شما شاخص آلودگی هوا بسیار بالاست و فیلترهای دستگاه تصفیه به طور مداوم کثیف می‌شوند؛ لازم است تا فیلترها به صورت مداوم تعویض شوند. برای مثال فردی که در منطقه‌ای با شاخص هوای پاک زندگی می‌کند، لازم به تعویض مداوم فیلترهای تصفیه هوای خود ندارد.

میزان استفاده از دستگاه

میزان استفاده از دستگاه تصفیه تاثیر بسیار زیادی در زمان تعویض فیلترهای آن دارد و باعث می‌شود تا  تعداد دفعات کمتری نیاز به تعویض فیلتر باشد. اگر فرد از دستگاه تصفیه خود به صورت ۲۴ ساعته و مکرر استفاده کند. مشخصا فیلتر این دستگاه سریعا کثیف می‌شود.

کیفیت آب موجود در دستگاه

کیفیت آب منطقه تاثیر بسیار زیادی در پاکیزه ماندن فیلتر دارد و  باعث سلامت دستگاه می‌شود. اگر فیلترهای قابل شستشو با آب دارای املاح شسته شوند  به زودی کارایی خود را از دست خواهند داد‌. املاح آب بی کیفیت داخل بافت فیلتر رسوب می‌کند و منافذ فیلتر را بسته و کارایی فیلتر را با مشکل مواجه می‌کند.

 تفاوت در مدل‌های فیلتر

فیلترهای مختلف نسبت به برند و نوع استفاده‌شان، عمر مفید مختلفی دارند. فیلترهای معمولی ماهی یک بار عوض می‌شوند و فیلترهای هپا عمر مفید طولانی دارند.   سیستم‌های نسل جدید دارای هشدار دهنده هستند و هنگامی که فیلترها نیاز به تعویض داشته باشند، زنگ هشدار به صدا در می‌آید.

نشانه‌هایی که زمان تعویض را اعلام می‌کنند:

 • احساس آلودگی در خانه
 • بروز نشانه‌های آسم و آلرژی
 • وجود گرد و غبار
 • تغییر رنگ فیلتر به خاکستری

نتیجه‌ گیری

در مقاله مذکور به زمان تعویض فیلتر و انواع فیلتر پرداختیم و نکات پیرامونی را نیز مورد توجه قرار دادیم و متوجه تفاوت در زمان تعویض فیلترها با یکدیگر شدیم. با رعائت یک برنامه زمانی منظم و مطمئن می‌توانیم از سلامت فیلترها اطمینان حاصل نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *