تجهیزات استخر

معرفی انواع پمپ استخر ؛ با انواع پمپ استخر آشنا شوید

انواع پمپ استخر

شنا کردن در استخر علاوه بر این جزء بهترین تفریحات محسوب می‌شود، برای درمان بسیاری از بیماری‌های حرکتی نیز دارای فواید زیادی است. اولین و مهم‌ترین فاکتور برای رضایت شناگران از فضای استخر، تمیز بودن آب و محیط و همچنین مجهز بودن استخر به تجهیزات و ابزارآلات کارآمد است که این امر به کمک انواع پمپ استخر صورت خواهد گرفت. در صورتی که محیط استخر به هر دلیل آلوده باشد و از نظافت مناسب برخوردار نباشد، تمایل افراد برای گذراندن اوقات فراغت در این محیط از بین خواهد رفت. محیط و آب کثیف استخر همچنین ممکن است باعث انتقال بیماری و بروز عارضه‌های پوستی، گوارشی یا تنفسی شود.

استخرهای فعال برای جذب شناگران و فراهم نمودن فضایی ایده‌ال جهت آموزش و تفریح، به تجهیزات مختلفی نیاز دارند‌. هر یک از ابزارها و تجهیزات موجود در فضای استخر دارای کاربرد خاصی هستند و به شکلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پمپ گردش و پمپ تصفیه استخر از جمله مهم‌ترین و اصلی‌ترین تجهیزاتی است که تهیه و استفاده از آن در انواع استخرهای کوچک و بزرگ، سرپوشیده و روباز و … ضروری تلقی می‌شود. این پمپ‌ها امکان چرخش و تامین آب استخر را فراهم نموده و به تصفیه و پاکسازی آلاینده‌های موجود در آب کمک‌ می‌کنند.

در این مقاله علا‌ه بر معرفی پمپ استخر، عملکرد و کاربرد این سیستم، انواع پمپ استخر از نظر نوع کارکرد را معرفی کرده و شما را با بهترین پمپ‌های استخر موجود در بازار آشنا می‌کنیم.

پمپ استخر چیست؟

پمپ‌های استخری در دسته پمپ‌های سیرکولاتور قرار دارند. این سیستم‌ها دارای سازوکار مناسب و تعیین شده جهت به گردش در آوردن آب و همچنین کمک به تصفیه و پاکسازی آلاینده‌های موجود در آب استخرها هستند. پمپ‌های آبی که در استخرها مورد استفاده قرار می‌گیرند، در مقایسه با انواع پمپ‌های خانگی، دارای هد پایین و دبی بالاتری هستند. با این وجود ممکن این پمپ‌ها از نظر میزان توان و قدرت با پمپ‌های خانگی برابری کنند. بالا بودن هد پمپ استخری به غلبه بر افت فشار مربوط به ابزارها و تجهیزات قرار گرفته در مسیر و مجرای لوله کشی آب استخر کمک می‌کند. این تجهیزات استخر شامل فیلترهای تصفیه آب استخر مانند کارتریجی، فیلتر شنی و فیلتر دیاتومه‌ای، مبدل‌های حرارتی سیستم گرمکن آب استخر و جکوزی و همچنین کلرزن‌ها هستند.

تمامی تجهیزات نام برده شده وز تجهیزات ضروری و کاربردی در محیط استخرها به شمار می‌آیند‌. نکته حائز اهمیت دیگر این است که عبور آب از مجاری ک لوله‌های موجود، جزء عواملی است که به افت فشار آب‌ می‌انجامد. لذا به منظور جبران افت فشار در قسمت‌های مختلف و کمک به تنظیم سطح فشار آب استخر از پمپ‌های استخری کارآمد استفاده می‌شود. پیش از ظهور پمپ‌های استخری با ویژگی‌ها و ظاهر کنونی، از پمپ‌های سانتریفیوژ خانگی با دبی بالا به منظور گردش و تصفیه آب استخرها استفاده می‌شد.

به این ترتیب لازم بود پیش از بخش ورودی (مکش) پمپ، صافی یا استرینر مجزایی تعبیه شود. به کمک نصب صافی در ابتدای مسیر پمپ، امکان جدا کردن ناخالصی‌ها و ذرات جامد معلق در آب استخر فراهم می‌شد. در پمپ‌های استخر جدید، پمپ و استرینر به شکل یکپارچه قرار گرفته‌اند. در حقیقت استرینر با پمپ کوپله مستقیم است. این نوع طراحی به افزایش بازدهی عملکرد پمپ‌های استخر کمک کرده و باعث می‌شود عملیات گردش و تصفیه آب مطابق استانداردی کارآمد، با کیفیت بالا صورت گیرد.

معرفی انواع پمپ استخر
معرفی انواع پمپ استخر

مشخصات انواع پمپ ‌های استخری

منظور از پمپ استخر، کل واحد پمپ‌ مورد استفاده در محیط استخرها است. این تجهیزات از موتور الکتریکی، پروانه، استرینر و محفظه جاگیری آن و دیفیوزر (مسئول به حرکت در آوردن آب استخر) تشکیل شده‌اند. در پمپ‌های استخری از نیروی گریز از مرکز به منظور ایجاد فشار در آب استخر استفاده می‌شود. در واقع فشار اتمسفر جهت انتقال آب از استخر به پمپ به عنوان مبنا قرار می‌گیرد. پمپ‌های استخری قرار گرفته بر سطح زمین که پایینتر از سطح آب استخر تعبیه می‌شوند، از نیروی گرانش برای فعالیت و کارکرد خود استفاده می‌کنند. در این پمپ‌ها آب استخر به واسطه فیلتر و لوله‌ها به استخر منتقل می‌شود.

عملکرد پمپ استخر چگونه است؟

عملکرد پمپ در استخر، کارکرد کل استخر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در صورتی که عملکرد پمپ به صورت بهینه و کارآمد انجام نشود، گردش آب در استخر مقدور نخواهد بود. بدون وجود انواع پمپ در استخرها سیستم نظافتی قادر به کار نخواهد بود‌ و عملیات فیلتر و پاکسازی آب استخر متوقف می‌شود. بنابراین پمپ از مهمترین و اصلی‌ترین تجهیزات استخر محسوب می‌شود. پمپ‌های استخری حجم آب را به وسیله اسکیمر و مجرای تخلیه اصلی از استخر مکش کرده به فیلتر انتقال می‌دهد. سپس آب تصفیه شده از مجراهای بازگشتی اصلی و توسط پمپ مجددا به استخر باز می‌گردند.

کاربرد و وظایف انواع پمپ‌ های استخری

پمپ‌های سیرکولاتور استخری، تنها برای استفاده در محیط استخرها طراحی و تولید می‌شوند و نمی‌توان از آن‌ها برای موارد دیگر استفاده نمود. بنابراین کاربرد پمپ‌های استخری به گردش و تصفیه آب استخرها محدود می‌شود. در حالی که بعضی از شرکت‌های صنعتی تولید کننده پمپ به شکل اختصاصی به طراحی و ساخت انواع پمپ استخر با کیفیت و راندمان بالا می‌پردازند، برخی شرکت‌های تولید کننده پمپ به دلیل تک جانبه بودن عملکرد و کاربرد پمپ‌های استخری، اقدام به ساخت این نوع پمپ‌ها نمی‌کنند. اصلی‌ترین و مهم‌ترین کاربردهای انواع پمپ استخر شامل موارد زیر است:

 • سیرکوله آب استخر
 • سیرکوله و به گردش در آوردن آب استخرو جکوزی
 • سیرکوله حوضچه آب سرد در استخر
 • سیرکوله آب در پارکهای آبی (به گردش در آوردن آب رودخانه آرام، استخر مواج و حوضچه آب سرسره‌ها در پارک‌های آبی)

همانطور که گفته شد، پمپ استخر، مهم‌ترین جزء میان اجزای دیگر سیستم آب استخر محسوب می‌شود و عملکر استخر شنا به کارکرد پمپ وابسته است. سیستم نظافتی آب استخر در صورت عدم وجود پمپ اصلی یا کارکرد نامناسب آن، قادر به کار کردن نیست و بدون پمپ اصلی، فرایند فیلتر آب استخر متوقف می‌شود. اصلی‌ترین وظایف انواع پمپ استخری به شرح زیر است:

 • جبران افت میزان فشار آب استخر در سیستم تصفیه و گرمکن آب
 • ممانعت از ثابت ماندن آب استخر (راکد ماندن آب داخل استخر باعث ایجاد لجن و جلبک در قسمت کف و دیواره‌های استخر می‌شود)
 • جلوگیری از ورود ناخالصی‌ها و ذرات معلق به آب
 • گردش آب استخر به منطور گند زدایی و پاکسازی

انواع پمپ آب استخر

برای انتخاب پمپ آب استخر باید به وسعت و اندازه استخر توجه نمود. پمپی که برای استخر مورد نظر خود انتخاب می‌کنید باید از توان و قدرت کافی برای سیرکوله و به گردش در آوردن آب استخر برخوردار باشد. چنانچه در انتخاب و خرید پمپ اشتباه صورت گیرد و این سیستم با نوع نیاز استخر همخوانی نداشته باشد، موتور پمپ در نتیجه کارکرد مداوم و صرف انرژی بیش از حد دچار آسیب خواهد شد‌. این موضوع ضمن کاهش دوام و طول عمر پمپ باعث افزایش هزینه‌های ناشی از مصرف انرژی می‌شود.

در یک دسته بندی کلی، پمپ‌های استخری از نظر میزان سرعت دارای انواع زیر هستند:

 • پمپ استخر تک سرعته یا تک دور
 • پمپ استخر دو سرعته یا دو دور
 • پمپ استخر سرعت متغیر یا دور متغیر

پمپ استخری تک سرعته یا تک دور

پمپ‌های تک سرعته استخر، دارای محبوبیت، کاربرد و فروش بالایی در مقایسه با سایر نمونه‌ها هستند. دلیل پرفروش و پرکاربرد بودن پمپ‌های تک سرعته یا تک دور، قیمت خرید مناسب آن‌ها است. این پمپ‌ها علاوه بر این که با قیمت پایین‌تری نسبت به دیگر انواع پمپ استخر به عرضه و فروش می‌رسند، دارای کیفیت و کارایی بالایی نیز هستند. پمپ تک سرعته استخری با یک سرعت مشخص به فعالیت می‌پردازد و تنها در یک دور خاص کار می‌‌کند‌. بنابراین امکان تغییر سرعت گردش پمپ برای کاربر وجود ندارد. موتور الکتریکی تعبیه شده در این پمپ‌ها با سرعتی ثابت به گردش می‌پردازد. به طور معمول می‌توان از پمپ‌های تک سرعته برای 8 ساعت کار در روز استفاده نمود.

پمپ تک سرعته یا تک دور استخری باید بتوان طی 8 ساعت دست کم یک بار آب استخر را به گردش در آورد. از آنجایی که پمپ‌های تک سرعته عملیات گردش و تصفیه آب استخر را با مصرف انرژی برق بالا انجام می‌دهند بهتر است در زمان‌ عدم استفاده از استخر آن‌ها را خاموش کرد. این پمپ‌ها برای استخرهایی که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند گزینه‌ای ایده‌آل و مقرون به‌ صرفه تلقی می‌شود‌. پمپ آب تک سرعته استخر در توان‌هایی مانند 1، 1.5، 2 و 3 اسب بخار به تولید رسیده و مورد استفاده قرار می‌گیرند‌. استفاده از پمپ‌های تک دور در گذشته رایج بود اما امروزه استفاده چندانی ندارند‌.

پمپ استخری دو سرعته یا دو دور

از دیگر انواع پمپ‌های استخری، نوع دو سرعته آن است. این پمپ در مقایسه با پمپ تک سرعته از قابلیت‌ها و امکانات بیشتری برخوردار است. پمپ استخر دو سرعته در قیاس با پمپ آب تک دور دارای قدرت بالاتری برای تامین هد و دبی مورد نیاز استخر است. ارتقای قابلیت‌های پمپ دو دور نسبت به پمپ تک سرعته باعث اختلاف قیمت این دو دستگاه با یکدیگر می‌شود. بنابراین پمپ‌های دو سرعته از پمپ‌های تک سرعته گران قیمت‌تر هستند. با وجود این که پمپ‌های دو سرعته از پمپ تک سرعته گران‌تر هستند، اما استفاده از آن‌ها باعث صرفه جویی 50 تا 70 درصدی در مصرف برق می‌شود.

بر خلاف پمپ تک دور که تنها با یک سرعته خاص به فعالیت می‌پرداخت، نوع دو سرعته پمپ‌های استخری دو گزینه مجزا برای گردش آب استخر در اختیار کاربر قرار می‌دهد. در این پمپ‌های دو سرعته امکان تغییر سرعت کند و سریع وجود دارد و می‌توان حالت سریع را به کند با حالت کند را به سریع تبدیل کرد. بنابراین با توجه به نوع نیاز می‌توان این پمپ را بر ردی دور بالا یا دور پایین تنظیم ‌نمود. به این شکل چنانچه به فیلتراسیون قوی در آب استخر نیاز باشد، می‌توان از سرعت تند پمپ دو سرعته استفاده نمود. همچنین هنگامی که نیازی به پمپاژ پرقدرت آب وجود نداشته باشد، می‌توان از سرعت کند پمپ برای پمپاژ آب استخر استفاده نمود.

پمپ استخری سرعت متغیر یا دور متغیر

نوع سوم پمپ‌های استخری، پمپ سرعت متغیر یا دور متغیر است که در مقایسه با دو پمپ قبلی متفاوت عمل می‌کند. همانطور که از اسم این پمپ مشخص است، دور و سرعت کارکرد این سیستم متغیر است و به همین دلیل گزینه‌های زیادی برای تعیین سرعت گردش آب استخر در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. در استفاده از پمپ سرعت متغیر می‌توان از تنظیمات میکرو برای افزایش راندمان انرژی و بهینه سازی هر چه بیشتر در پاکسازی و تمیز کردن آب استخر بهره گرفت. در این پمپ‌ها نمایشگر قابل برنامه ‌ریزی استفاده شده است تا بتوان در طول روز و در زمان دلخواه، سطح سرعت گردش آب را به میزان مناسب تغییر داد.

بدیهی است که افزایش امکانات و قابلیت‌های این پمپ نسبت به دو پمپ قبلی به معنای افزایش نرخ قیمت و بهای خرید پمپ سرعت متغیر است‌. اما باید توجه داشت که با وجود پرداخت قیمت اولیه بالا برای خربد پمپ استخری سرعت متغیر، این دستگاه در بلند مدت کارآمدتر بوده و هزینه‌های مصرف برق و انرژی را برای کاربران مقرون به صرفه‌تر خواهد کرد. این دستگاه توانایی صرفه جویی 80 درصد (و حتی بیشتر) در مصرف برق را دارد. بنابراین استفاده از پمپ دور متغیر برای گردش و تصفیه آب استخر، هزینه‌های مربوط به مصرف انرژی را به میزان چشمگیری کاهش خواهد داد.

پمپ‌های سرعت متغیر قابلیت کارکرد 24 ساعته و مداوم را دارند و می‌توانند پیوسته، با سرعتی کمتر از  سرعت پمپ تک سرعته به فعالیت بپردازند‌‌‌. این در حالی است که پمپ‌های سرعت متغیر با مصرف انرژی یکسان با پمپ‌های تک دور حدود دو برابر از آب استخر را به گردش در می‌آورند. پمپ‌های سرعت متغیر یا دور متغیر در استخرهای جدید و پیشرفته مورد استفاده قرار می‌گیرند. از مهم‌ترین مزایای مربوط به کارکرد این نوع پمپ‌ها می‌توان به بازدهی بالا، دوام و طول عمر طولانی، کارکرد کم صدا و قابلیت تغییر سرعت اشاره نمود‌. این پمپ‌ها انتخابی ایده‌آل برای استخرهای بزرگ و پر استفاده محسوب می‌شوند‌.

انواع پمپ استخر
انواع پمپ استخر

بهترین پمپ های استخر

با توجه به توضیحات ارائه شده درباره انواع پمپ‌های استخری، در این بخش از مقاله به معرفی بهترین پمپ‌های استخری موجود در بازار می‌پردازیم.

پمپ استخر هایوارد Hayward

برند هایوارد از بزرگ‌ترین تولید کنندگان انواع پمپ‌های صنعتی است که به سبب طراحی، ساخت و ارائه محصولات کارآمد و باکیفیت، سطح فروش بالایی دارد. کمپانی آمریکایی Hayward  با تجربه بیش از 80 سال فعالیت و حضور موفق در حیطه ساخت تجهیزات استخر، نرخ فروش و صادرات خود را افزایش می‌دهد. در شرکت‌ هایوارد از تجهیزات اتوماتیک، ابزارآلات پیشرفته و مواد باکیفیت برای تولید محصولاتی با دوام و طول عمر بالا استفاده می‌شود.

نوآوری و خلاقیت در ساخت انواع پمپ‌های تک سرعته، دو سرعته و سرعت متغیر باعث افزایش رضایت خریداران از این محصولات شده است. نمایندگی‌های متعدد شرکت هایوارد در سراسر دنیا از جمله آسیا فعال هستند و کالاهای تحت برند Hayward  را به همراه گارانتی و خدمات پس از فروش عرضه می‌نمایند. پمپ‌های این شرکت در ظرفیت‌های مختلف با بدنه‌ای مستحکم از جنس کامپوزیت ساخته شده و روانه بازار می‌شوند. استفاده از کامپوزیت‌ها در ساخت بدنه پمپ، مقاومت این دستگاه‌ها را در برابر زنگ زدگی، خوردگی و فرسایش افزایش می‌دهد. پمپ‌های تصفیه‌ای هایوارد در چهار سری تری استار، پاورفلو، سوپر پمپ و سوپر پمپ دو (از نوع استینر دار) ساخته شده و به فروش می‌رسد.

پمپ استخر هایواتر Haywater

از دیگر برندهای مطرح و معتبر تولید کننده انواع پمپ‌های استخری، برند چینی Haywater  است که طی سال‌های اخیر حضوری برجسته و فعال در عرصه طراحی و ساخت این تجهیزات صنعتی داشته است. تاسیس این شرکت به سال 1998 در چین بر می‌گردد. این شرکت با ارتقای سطح کیفی، فنی و ایمنی محصولات خود به یکی از تولید کنندگان نام آشنا و مطمئن در صنعت ساخت پمپ تبدیل شده است. این کارخانه علاوه بر تولید انواع پمپ استخر، به طراحی و ساخت سایر تجهیزات مربوط به استخر نیز دست گمارده است. استفاده از فناوری‌های مدرن در ساخت و تولید تجهیزات استخر، کیفیت و کارایی محصولات Haywater  را به شکل فزاینده‌ای افزایش داده است.

پمپ استخر ایمکس Emaux 

برند ایمکس دیگر تولید کننده بنام پمپ‌های استخری در جهان است که محصولاتی با کیفیت و تنواع بالا به تولید رسانده و در بازار جهانی عرضه می‌نماید. پمپ‌های ساخت این شرکت از بهترین پمپ‌های مورد استفاده در فضاس استخر و جکوزی هستند. کمپانی ایمکس در کشور استرالیا تاسیس شده و فرایند تولید و طراحی تجهیزات و محصولات خود را با کیفیت بسیار بالا ادامه می‌دهد. از مهم‌ترین ویژگی‌های پمپ‌های ساخته شده توسط کمپانی Emaux، تنوع در مدل‌های آن‌ها است که امکان استفاده از این پمپ‌ها را در فضای استخرهای عمومی و خصوصی فراهم می‌کند.

پمپ‌های شرکت ایمکس علاوه بر بازدهی انرژی بالا از امکانات و تجهیزات کارآمد برای استفاده هر چه بهتر برخوردار هستند. استرینر و برگ گیر تعبیه شده در سیستم پمپ‌های تصفیه‌ای این کارخانه از ورود ذرات معلق در آب به محفظه داخلی پمپ ممانعت کرده و به این وسیله سطح کیفیت و دوام دستگاه را تضمین می‌کند. پمپ‌های این شرکت دارای بدنه‌ای از جنس فایبرگلاس‌ هستند که مقاومت و پایداری بالایی در مقابل تاثیرات مخرب ناشی از تماس حرارت و رطوبت دارند.‌ بدنه این پمپ‌ها در برابر خوردگی، پوسیدگی، فرسودگی و زنگ زدگی بسیار مقاوم است.

از دیگر ویژگی‌های مهم پمپ‌های متعلق به کمپانی ایمکس، مصرف انرژی بهینه و مقرون به صرفه آن‌ها است که هزینه‌های ناشی از مصرف برق را برای کاربران کاهش می‌دهد. این پمپ‌ها علاوه بر مصرف بهینه، از نظر قیمت خرید نیز در مقایسه با محصولات سایر برندها مقرون به صرفه هستند. خرید پمپ‌های شرکت ایمکس با در نظر گرفتن ظرفیت پمپ و نیاز استخر مورد نظر صورت می‌گیرد. اما به طور کلی محصولات این شرکت برای استفاده در انواع استخرهای بزرگ یا کوچک، سر پوشیده یا رو باز و … ایده‌آل هستند‌.

پمپ استخر لئو Leo

برند لئو از تولید ‌کنندگان برجسته و موفق در صنعت طراحی و ساخت تجهیزات استخر است. شرکت چینی Leo  در ساخت انواع پمپ و تجهیزات استخر مطابق جدیدترین و بروزترین استانداردها عمل می‌کند. انواع پمپ‌های تک سرعته، دو سرعته و سرعت متغیر برند لئو علاوه بر برخورداری از کیفیت و کارایی بالا با قیمتی مناسب و استثنایی در بازار به فروش می‌رسند‌. این شرکت با ارتقای هر چه بیشتر سطح کارایی محصولات خود، نرخ فروش و صادرات آن‌ها را افزایش می‌دهد‌‌.

به طوری که امروزه این شرکت انواع پمپ‌ها و تجهیزات استخر را به بیش از 140 کشور در سراسر جهان، از اروپا تا آمریکای شمالی، آمریکای مرکزی، خاورمیانه و آفریقا ارسال می‌کند. در طراحی و ساخت پمپ‌های تحت برند لئو، از امکانات مناسب جهت صرفه جویی هر چه بیشتر در مصرف انرژی استفاده شده است. پمپ‌های کمپانی لئو ضمن بهره‌مندی از سیستم مکانیکی و الکتریکی باکیفیت، از بدنه‌ای مستحکم برای محافظت از بخش‌های داخلی پمپ در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی تشکیل شده است. پمپ‌های ساخت این برند را می‌توان در انواع استخرها به منظور گردش و تصفیه آب مورد استفاده قرار داد.


جمع بندی

پمپ‌ها به عنوان یکی از اصلی‌ترین تجهیزات مورد استفاده در استخرها وظیفه به گردش درآوردن و تصفیه آب استخر را بر عهده دارند. این پمپ‌ها در ظرفیت‌ها و توان‌های مختلف با توجه به وسعت و حجم آب استخر تهیه می‌شوند‌. انواع مدل‌های پمپ استخری شامل پمپ استخری تک سرعته، پمپ استخری دو سرعته و پمپ استخری سرعت متغیر است. پمپ استخری تک دور در یک دور ثابت بدون امکان تغییر سرعت گردش آب به فعالیت می‌پردازد. در پمپ‌های دو دور امکان استفاده از سرعت تند و سرعت کند برای سیرکوله و تصفیه آب استخر وجود دارد. پمپ‌های استخری دور متغیر نیز به عنوان کارآمدترین و البته گران قیمت‌ترین پمپ‌های آب استخر قابلیت گردش و تصفیه آب در سرعت‌های مختلف را دارند.

نتیجه گیری

در این مقاله علاوه بر معرفی پمپ استخر به عنوان یکی از تجهیزات کلیدی، به معرفی ویژگی‌ها، کاربرد، عملکرد و وظیفه این دستگاه پرداختیم. انواع پمپ‌های استخری نیز به همراه توضیحات مربوط به خصوصیات و نحوه کارکرد آن‌ها به شما ارائه شد. علاوه بر این، با مدل‌ها و برندهای مختلف‌ پمپ‌های استخری نیز در این مقاله آشنا شدید. شما می‌توانید با توجه به موقعیت، امکانات و وسعت استخر مورد نظر خود به انتخاب و تهیه مناسب‌ترین پمپ‌ آب بپردازید و از امکانات مربوط به دستگاه برای به گردش در آوردن و تصفیه آب استخر استفاده نمایید. توجه داشته باشید که برای صرفه‌جویی هر چه بیشتر در مصرف انرژی و استفاده از کارایی پمپ، پمپ‌های سرعت متغیر گزینه مناسبی هستند و استفاده از آن‌ها خصوصا در فضای استخرهای شلوغ و پر رفت و آمد مقرون به صرفه و ایده‌آل خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *