سرمایشی

مقایسه کولر گازی معمولی و اینورتر ؛ کولر گازی اینورتر بخریم یا معمولی

تفاوت کولر گازی معمولی و اینورتر

کولر گازی معمولی و اینورتر چه تفاوت هایی با هم دارند؟ کولر گازی اینورتر بهتر است یا کولر گازی معمولی؟ کولر گازی اینورتر بخریم یا معمولی ؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا ضمن مقایسه کولر گازی معمولی و اینورتر، بتوانید به تمامی این پرسش ها پاسخ دهید.

کولر گازی معمولی و اینورتر چه تفاوت هایی با هم دارند؟

همان طور که پیش تر درباره انواع کولرهای گازی گفتیم، کولر گازی ها با کمپرسورهای مختلفی تولید می شوند که مهم ترین آن ها کولرگازی معمولی و اینورتر هستند.
در این مقاله کولر گازی معمولی و اینورتر را به طور کامل مقایسه کرده و به شرح ویژگی‌ های سیستم‌ های اینورتر دار می‌ پردازیم.

تکنولوژی اینورتر در کولر گازی

Inverter مبدل برقی موجود در برخی از تجهیزات الکترونیکی است که می ‌تواند جریان برق مستقیم یا DC را به جریان متناوب یا AC تبدیل کند. مدارها و ترانسفورماتورهای مناسب نیز این جریان متناوب را بر مبنای نوع نیاز ولتاژ و فرکانس موجود، تنظیم و کنترل می‌ نمایند.
ظرفیت‌ های این مبدل با توجه به میزان توان موتور معین می ‌شود و به کمک آن می‌ توان به کنترل مقدار سرعت یک موتور AC سه فاز پرداخت، بدون این که نیازی به کاهش گشتاور موتور باشد.
به طور کلی استفاده از فناوری اینورتر با هدف کاهش مصرف انرژی و افزایش بازدهی، سرعت و دوام یک دستگاه صورت می ‌گیرد. به همین خاطر از این نوع مبدل‌ ها در کولرهای گازی، ماشین لباس شویی ‌های مختلف، منابع تغذیه سوییچینگ در رایانه ‌ها و همچنین برای ایجاد کاربردهای مناسب جریان مستقیم با ولتاژ بالا در تاسیسات الکتریکی استفاده می ‌شود.
کولر گازی ‌هایی را که در آن‌ ها از فناوری اینورتر بهره گرفته شده، به عنوان کولر گازی‌ های کم مصرف نیز می‌ شناسند. به این ترتیب قطعات، تجهیزات، کمپرسور و مدارهای فرمان در کولرهای گازی اینورتر دار به نوعی طراحی شده ‌اند که کمپرسور هیچ گاه از مدار خارج نشود تا برای روشن شدن مجدد به جریان بالایی نیاز باشد؛ بلکه قدرت موتور به حالت مینیمم در می ‌آید تا نیاز به مصرف جریان برق بالا برای استارت دوباره و ایجاد هوای خنک در محیط نباشد.

کولر گازی معمولی

کولر گازی ‌های فاقد اینورتر که به کولر گازی ‌های معمولی معروف هستند، ساده‌ ترین فرایند سرمایشی را دارند و از ابتدای ساخت تا کنون، جز تغییراتی که در قطعات و ابزارهای آن ‌ها صورت گرفته، تغییرات عمده دیگری در آن‌ ها دیده نمی‌ شود.

ترموستات طراحی شده در مدار الکتریکی کولرهای گازی معمولی عملکرد روشن و خاموش یا قطع و وصل دیجیتال دارد. ترموستات به منظور تنظیم میزان دما در این دستگاه‌ ها تعبیه شده و با سنجش میزان دمای هوای برگشتی از محل مورد نظر و در صورتی که مقدار این دما در حد معین باشد، کمپرسور را فعال می ‌کند. بنابراین کمپرسور روشن می ‌شود و با حداکثر توان، فعالیت خود را تا زمان ایجاد دمای هوای مطبوع در محیط ادامه می ‌دهد.

مقایسه کولر گازی معمولی و اینورتر

برای آنکه مقایسه کولر گازی معمولی و اینورتر را به خوبی انجام دهیم، لازم است که تفاوت این دو کولر گازی را با یکدیگر برشماریم:

کولر گازی ‌های اینورتر و معمولی در سیکل سرمایشی و مکانیکی به هم شباهت دارند و تفاوت آن ‌ها در مدار الکتریکی است. این تفاوت ‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • وجود فناوری اینورتر در کولرهای گازی باعث می‌ شود که این دستگاه‌ها نسبت به کولرهای معمولی و فاقد اینورتر با سرعت بالاتر و به شکل کارآمدتر به سرمایش و گرمایش در محیط بپردازند.
 • موتورهای کولر گازی اینورتر دار دارای سرعت متغیر هستند، اما سرعت کمپرسور در کولرهای معمولی ثابت است.
 • مقدار صدای تولیدی در هنگام کارکرد کولرهای گازی اینورتر دار کمتر از کولرهای معمولی است.
 • میزان مصرف برق و انرژی در کولرهای گازی اینورتر بسیار پایین ‌تر از کولرهای فاقد تکنولوژی اینورتر است.
 • میزان دمای لازم برای جوشش گاز در کولرهای اینورتر 52- درجه سانتی گراد و در کولرهای فاقد اینورتر 41 درجه سانتی گراد است.
 • در سیستم درونی کولرهای گازی دارای اینورتر سیم پیچ استارت و خازن وجود ندارد.
 • ساختار درونی کمپرسورهای مجهز به اینورتر فاقد سیم پیچ استارت هستند و در عوض از سیم پیچ ستاره در طراحی آن‌ ها استفاده شده است.
 • استهلاک در کولرهای گازی اینورتر در قیاس با کولرهای معمولی کمتر است و این نوع کولرها طول عمر بیشتری دارند.
 • در کندانسور یا پنل بیرونی کولرهای گازی اینورتر دار به دلیل پیچیدگی سیستم، برد مجهز و بزرگی تعبیه شده‌ است تا به ارزیابی و کنترل فرامین ایجاد شده از جانب کمپرسور بپردازد. اما کولرهای معمولی یا فاقد این نوع برد هستند و یا اندازه این برد در آن ‌ها کوچک ‌تر و کارایی آن ابتدایی ‌تر است.
 • میزان گرمایش و سرمایش ایجاد شده از جانب کولرهای دارای اینورتر نسبت به کولرهای فاقد اینورتر بیشتر است.
 • کولرهای دارای تکنولوژی اینورتر گرما و سرما را به شکل یکنواخت ‌تر و متوازن‌ تر از کولرهای معمولی در فضا توزیع می ‌کنند.
 • زمانی که میزان فرکانس و ولتاژ برق ورودی به کمپرسور در کولرهای گازی اینورتر دار نوسان می ‌یابد، کارکرد کمپرسور یا موتور نیز تغییر می ‌کند و در لحظه راه‌اندازی، سرعت عملکرد آن کمتر است، اما به مرور این سرعت افزایش می ‌یابد.
 • کارکرد کمپرسور در کولرهای معمولی به میزان آمپر بالایی نیاز دارد و به همین جهت سبب اتلاف انرژی به شکل گرما می‌ شود.

ویژگی‌ های کلی کولر گازی‌ های اینورتر

 • حداقل صدای تولیدی در هنگام کارکرد
 • مصرف پایین برق و انرژی
 • حداکثر سرعت در ایجاد سرمایش و گرمایش
 • قابلیت پخش و توزیع یکنواخت جریان‌ های مطبوع در محیط
 • قیمت خرید بالا
 • هزینه تعمیر و سرویس بالا

ویژگی ‌های کلی کولر گازی‌ های معمولی

 • صدای زیاد در هنگام راه ‌اندازی کمپرسور
 • مصرف برق و انرژی بالا
 • سرعت پایین در ایجاد حرارت و برودت
 • قیمت خرید پایین‌ تر از مدل‌ ها اینورتر دار
 • هزینه تعمیر و سرویس پایین‌تر در قیاس با مدل‌ های اینورتر دار

کولر گازی اینورتر بهتر است یا کولر گازی معمولی

اکنون که به مقایسه کولر گازی معمولی و اینورتر پرداختیم، نوبت پاسخ این پرسش می رسد: کولر گازی اینورتر بهتر است یا کولر گازی معمولی؟

به یک حساب سرانگشتی و بررسی ویژگی های کولرهای گازی اینورتر می توانیم بگوییم که کولرهای گازی با کمپرسورهای اینورتر، به مراتب کولرهای گازی بهترین هستند. این دسته از کولرهای گازی عملکرد قابل قبول تری را از خود بروز می دهند، ضمن آنکه هزینه برق مصرفی را به شدت کاهش خواهند داد.

کولر گازی اینورتر بخریم یا معمولی

اگر هزینه برق مصرفی برای شما مهم است، اگر می خواهید شاهد افزایش طول عمر کولر گازی خود باشید، اگر می خواهید حین کارکرد کمترین صدا را از کولر گازی بشنوید، به شما پیشنهاد می کنیم حتما کولرهای گازی اینورتر را خریداری نمایید.
برای خرید بهترین کولر گازی با قیمت مناسب، به کارشناسان ما در فروشگاه بهارتهویه تماس بگیرید تا بتوانید بهترین انتخاب را صورت دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *