سرمایشی

کولر گازی اینورتر چیست و مزایای آن کدامند؟

کولر گازی اینورتر چیست

کولر گازی اینورتر چیست؟ آیا تا به‌ حال درباره کولر گازی ‌های اینورتر چیزی شنیده ‌اید؟ سیستم های اینورتر از جدیدترین و بهترین تکنولوژی استفاده ‌شده در سیستم ‌های تهویه مطبوع هستند. این سیستم‌ های تهویه مطبوع استاندارد می ‌توانند عملکرد فوق ‌العاده ‌ای از خود نشان دهند. شاید هرگز به این موضوع دقت نکنید، زیرا اکثر قریب ‌به ‌اتفاق تمام کولرهای گازی به یک شکل کار می ‌کنند. اما اگر به ‌دنبال یک کولر گازی با مصرف بهینه انرژی هستید، کولر گازی ‌های اینورتر را انتخاب نمایید. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با این تکنولوژی بیشتر آشنا شوید.

کولر گازی اینورتر چیست؟

یکی از دغدغه ‌هایی که همواره در استفاده از کولر گازی وجود دارد، مصرف بالای برق این سیستم‌ های سرمایشی است. اما خوشبختانه امروز مدل‌ های جدید و پیشرفته ‌ای وارد بازار شده که از تکنولوژی ‌های فوق‌العاده‌ ای برای بهبود عملکرد این سیستم ‌ها در آن ‌ها استفاده‌ شده است. یکی از این سیستم‌ ها کمپرسور اینورتر است. اما کمپرسور اینورتر چیست و کولر گازی اینورتر کدام است؟ در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با این کولر گازی آشنا شوید.
یک کولر گازی اینورتر، کولر گازی است که می ‌تواند با سرعت ‌های مختلفی اقدام به خنک کردن محیط کند. این سیستم‌ ها عملکرد خنک ‌کنندگی با راندمان بسیار بالایی دارند که می ‌توانند بدون فشار و یا هزینه ‌های اضافه عملکرد فوق ‌العاده ‌ای از خود نشان دهند.
به عبارت ساده با این سیستم شما می ‌توانید همیشه در بالاترین ظرفیت از کولر گازی خود استفاده نمایید، بدون آنکه هزینه بیشتری برای مصرف انرژی پرداخت کنید.

کولر گازی اینورتر
کولر گازی اینورتر


در کولر گازی ‌های اینورتر از طراحی کمپرسورهای دور متغیر متناسب با رسیدن به دمای دلخواه استفاد ه‌شده است. یعنی در این کولرهای گازی به‌ جای خاموش و روشن کردن موتور هنگام رسیدن به دمای دلخواه فضا، تنها دور موتور آن کاهش می‌ یابد. این بدان معنی است که کولر گازی، برای عملکرد و خنک ‌سازی فضا مصرف برق زیادی ندارد و همچنین می‌ تواند کارکرد و طول عمق بیشتری داشته باشد. چراکه دیگر لازم به خاموش و روشن کردن کولر گازی نیست و تنها دور موتور آن با توجه به رسیدن به دمای مناسب کاهش خواهد یافت.
کولرهای گازی اینورتر یا همان کولر گازی کم مصرف، مجهز به کمپرسورهای متغیر هستند. این کمپرسوها با هدف کاهش مصرف انرژی، افزایش طول عمر کولر گازی و همچنین راندمان بیشتر دستگاه طراحی شده اند.
برای آنکه بیشتر و بهتر بتوانید با این نوع کولر گازی و کمپرسور آشنا شوید، لازم است که نگاهی به عملکرد کمپرسورهای ثابت و متغیر داشته باشیم.

کمپرسورهای با دور ثابت

در این کمپرسورها، موتور کولر گازی زمانی شروع به حرکت می کند که دمای محیط، مغایر با دمای ثبت شده توسط فرد باشد. درواقع هنگامی که نیاز به خنک کردن محیط باشد، موتور کولر گازی بالافاصله روشن می شود و این بدان معنی است که شوک بزرگی به کولر گازی برای پمپاژ کردن هوای سرد به محیط وارد می شود. برعکس هم همین اتفاق می افتد؛ چنانچه دمای محیط خنک شده و به دمای مد نظر و ثبت شده برسد، موتور کولر گازی خاموش می شود و همین فرایند ادامه خواهد یافت.

کمپرسورهای دور متغیر

اما در کمپرسورهای دور متغیر فرآیند متفاوت است. هنگامی ‌که دمای محیط به مقدار موردنظر ثبت ‌شده توسط فرد برسد، موتور کولر گازی خاموش نمی شود، بلکه تنها دوره فعالیت آن کم خواهد شد.
به ‌این‌ ترتیب هر گاه که میزان دمای محیط با دمای دلخواه و ثبت ‌شده توسط فرد فاصله پیدا کند، تنها دور موتور بالا می‌ رود و یا کم می ‌شود و دیگر نیازی به روشن ‌شدن دوباره موتور نیست. کمپرسورهای دور ثابت معمولا در کولرهای گازی قدیمی مورد استفاده قرار می‌ گیرند و خوب است بدانید که یکی از عوامل افزایش هزینه ‌های برق مصرفی در کولرهای گازی همین کمپرسورهای با دور ثابت هستند. اما با پیدایش و استفاده از کمپرسورهای دور متغیر یا همان اینورتر مصرف برق به ‌شدت کاهش ‌یافته و می ‌توانیم کولر گازی‌های اینورتر و کولر گازی ‌های کم‌ مصرف بنامیم.

مزایای کولر گازی اینورتر
مزایای کولر گازی اینورتر

مزایای کولر گازی اینورتر

با توجه به آنچه که در بالا گفته شد، احتمالا مزایای کولر گازی اینورتر بیشتر از مصرف بهینه برق است:

  • صرفه جویی در هزینه ها: کولر گازی اینورتر می تواند به شما در صرفه جویی در مصرف برق کمک کند؛ زیرا با سرعت متوسط و متغیر کار می کند.
  • عملکرد آرام و بی صدا: آیا تا به حال در نیمه های شب با صدای فعالیت کولر از خواب بیدا شده اید؟ یکی از مزیت های کولر گازی اینورتر، عملکرد آرام و بدون صدای آن است.
  • خنک کننده سریع: سیستم های تهویه مطبوع اینورتر انرژی بیشتری هنگام راه اندازی و شروع عملکرد مصرف می کنند. به همین دلیل آن ها به سرعت می توانند فضا را خنک کنند. اما رفته رفته با نزدیک شدن به دمای مطلوب، دور موتور کاهش خواهد یافت.
  • سازگار با محیط زیست: عملکرد متغیر کولر گازی های اینورتر سازگار با محیط زیست و شما با استفاده از آن ها، به محیط زیست و اکوسیستم آسیبی وارد نمی کنید.

توجه

از آنجایی که سیستم به کار رفته در این کولرهای گازی پیشرفته تر است، حین بروز مشکل در کولرهای گازی اینورتر، خوب است که با تکنسین های متخصص تماس حاصل نمایید و نسبت به رفع مشکلات اقدام نمایید. البته با خرید از فروشگاه های معتبر مانند فروشگاه بهارتهویه، می توانید از مزایای گارانتی بهره مند شوید.

قیمت کولر گازی اینورتر

با توجه به فناوری های مدرن و پیشرفته ای که در این سیستم ها به کار گرفته شده، قیمت کولر گازی اینورتر نسبت به کولرهای گازی معمولی بیشتر است. اما باید توجه داشته باشید که شاید در ابتدا برای خرید این سیستم ها، هزینه بیشتری پرداخت می کنید، اما با توجه به کاهش هزینه های مصرف برق، در طول زمان این خرید اقتصادی و مقرون به صرفه خواهد بود.

شما می توانید بهترین کولرگازی و اسپلیت اینورتر را در فروشگاه بهارتهویه بیابید و این محصول را با قیمت مناسب و با گارانتی های معتبر خریداری نمایید.
اگر به فکر خرید کولر گازی هستید، خوب است بدانید که قرار است از جدیدترین و کارآمدترین فناوری موجود در بازار روز در سیستم های تهویه مطبوع استفاده نمایید. فناوری اینورتر به گونه ای طراحی شده است که می تواند 30 تا 50 درصد کمتر نسبت به یک تهویه مطبوع معمولی برق مصرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *