لوازم جانبی

معرفی انواع فیلترهای کولر گازی

فیلترهای کولر گازی

خرید دستگاه تصفیه هوا برای تمامی کسانی که در شهرهای آلوده زندگی می کنند اما دوست دارند هوایی پاک تنفس کنند، لازم است. اما اگر می خواهید یک تیر و دو نشان بزنید، می توانید کولرهای گازی خریداری کنید که قابلیت تصفیه کنندگی هوا را داشته باشند. در این مطلب ما به شما می گوییم که یک کولر گازی، چگونه می تواند هوا را تصفیه کند و فیلترهای کولر گازی کدامند؟ با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

فیلترهای کولر گازی

پیش ‌تر کولرهای گازی وظیفه ‌ای جز سرد کردن و خنک کردن هوای محیط و برعهده نداشتند. اما کولرهای امروزی وظیفه ‌های دیگری به ‌جز مطبوع سازی آب ‌و هوای فضا برعهده دارند. کولرهای امروزی علاوه‌ بر سرد کردن فضا، می ‌توانند هوا را گرم کرده و به ایجاد هوای تمیز به کمک تصفیه کننده ها، انجام دهند. تکنولوژی ‌های نوین به ‌کاررفته در کولرهای گازی امروزه سبب می ‌شود تا علاوه ‌بر ایجاد هوای مطبوع هوای سالم و پاکیزه نیز در محیط انتشار پیدا کند.

یکی از دلایل بالاتر بودن قیمت کولر گازی، همین امکانات به کار گرفته شده و وجود فیلترهای کولر گازی در آن ها است. درواقع امروز اغلب کولرهای گازی می توانند تا حدودی به تصفیه و سالم سازی هوا کمک کنند. به همین دلیل است که کولرهای گازی این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده و بسیاری از افراد مایل به خرید این سیستم های تهویه مطبوع هستند.
اما یک کولر گازی چگونه می ‌تواند کار تصفیه هوا انجام دهد؟ برای آنکه یک کولر گازی بتواند کار تصفیه هوا انجام دهد درون آن فیلترهای مختلفی تعبیه می ‌شود که در ادامه مطلب به معرفی این فیلترها خواهیم پرداخت.

انواع فیلتر کولر گازی
انواع فیلتر کولر گازی

انواع فیلترهای کولر گازی

انواع فیلترهای کولر گازی تعبیه شده در این سیستم ها، به شرح زیر هستند:

فیلتر معمولی

خوب است بدانید که تقریبا تمامی کولرهای گازی دست‌ کم یک نوع فیلتر معمولی قابل شست‌ و شو دارند که این فیلتر درون یونیت داخلی یا همان اپراتور قرار گرفته ‌استو. ازاین‌ رو این فیلتر معمولی باید در مدت ‌زمان معینی تعویض گردد تا کولر گازی بتواند عملکرد قابل‌ قبولی داشته باشد.
البته مدت ‌زمان تعویض این فیلتر کاملا بستگی به میزان آلودگی محیطی که کولر گازی در آن فعالیت می‌ کند، دارد. اما مدت ‌زمان تعویض این فیلتر به‌ طور معمول در محیط‌ های بسیار آلوده بین پانزده روز تا یک ماه است.

فیلتر الکترواستاتیکی

فیلتر بعدی که درون کولر گازی تعبیه می شود، فیلتر الکترواستاتیکی است. ذرات معلق در هوا، با وجود این فیلتر از میان یک میدان الکترواستاتیکی قوی عبور داده می شوند. سپس، هوای عبور کرده از این میدان دارای بار منفی خواهند شد. در مرحله بعدی، این ذرات باردار شده، به میدان الکترواستاتیکی دیگر وارد خواهند شد و ذرات با بار منفی، جذب ذرات مثبت می شوند. به این صورت ذرات از هوا حذب شده و هوا تمیز می شود. این فیلتر که درون کولرهای گازی قرار می گیرد، برای مصارف خانگی مناسب است.

فیلتر الکترواستاتیکی
فیلتر الکترواستاتیکی

البته علاوه ‌بر فیلترهای ذکرشده، ممکن است فیلترهای دیگری در برخی از کولرهای گازی وجود داشته باشد که این فیلتر شامل فیلتر یون نقره ‌ای، فیلتر یون‌ ساز، فیلتر ویتامین سی، فیلتر بیولوژیک و سایر فیلترها باشند که قرارگیری هر یک از این فیلترها می‌ تواند بر عملکرد کولر گازی و قیمت آن تاثیر گذار باشد.
اما همان‌ طور که گفته شد، فناوری ‌های نوینی در کولر گازی‌ های امروزی بکار گرفته می ‌شود تا بتواند سلامتی افراد را در برابر مواد مضر، بوهای نامطبوع، انواع باکتری ‌ها، ویروس‌ ها و مواد حساسیت ‌زا محافظت نماید. خوب است بدانید که برخی از این فیلترها در هر دقیقه می‌ توانند سه میلیون یون تولید کنند که نتیجه آن از بین رفتن تعداد زیادی ذرات آلرژی ‌زا، انواع ویروس ‌ها، باکتری ‌ها و سایر ذرات معلق در هوا است.
به ‌این ‌ترتیب که این فیلترها تمام آنچه که در فضا پراکنده هست را یونیزه می‌ کنند که این می ‌تواند به پاک ‌سازی هوا کمک شایانی کند. حتی جالب است بدانید که این یونیزه و فرآیند یونیزه کردن می ‌تواند شامل وسایل پرده لباس‌ ها و مبل ‌ها نیز باشد.
به این ترتیب می توانیم بگوییم که استفاده از کولرهای گازی باکیفیت، می تواند علاوه بر مطبوع سازی هوا، به کاهش آلودگی ها در فضا کمک شایانی کند. همان طور که پیش تر اشاره کردیم، لزوم تصفیه کننده های هوا، درمناطقی با آلودگی های زیاد، برای سلامتی لازم است.

سخن پایانی

البته همان طور که فیلترهای تعبیه شده در کولرهای گازی می توانند هوا را تا حد زیادی تصفیه کنند، نیاز به تعویض های منظم و به موقع دارند. درواقع برای آنکه بهترین عملکرد را از کولرهای گازی شاهد باشید، لازم است که فیلترهای کولر گازی را در زمان های معین تعویض نمایید. در غیر این صورت نه تها گرد و غبار و ذرات از هوا پاک نخواهند شد، بلکه راندمان کاری کولر گازی خریداری شده شما نیز پایین می آید؛ ضمن آنکه طول عمر کولر گازی نیز کاهش پیدا می کند.
پس اگر می خواهید که هوا روی کویل های خنک جریان پیدا کرده و هوا مطبوع شود، باید فیلترهای کولر گازی را تعویض یا تمیز کنید تا عاری از هرگونه آلودگی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *