سرمایشی

تفاوت فن کویل کاستی یک طرفه و چهار طرفه

تفاوت فن کویل کاستی یک طرفه و چهار طرفه

فن کویل‌ ها از پرکاربردترین تجهیزات تهویه‌ای هستند که هم در فصل‌های گرم و هم در فصل‌های سرد سال به منظور تولید سرمایش و گرمایش کافی در ساختمان‌های مسکونی، اماکن تجاری و محیط‌های اداری مورد استفاده قرار می‌گیرند. فن کویل‌ها دارای انواع مختلفی هستند که مدل‌های آن‌ها بر مبنای معماری ساختمان و شرایط کاربرد تعیین می‌شود‌. فن کویل کاستی یکی از انواع فن کویل‌ها است که به صورت گسترده در محیط‌های مختلف برای تولید برودت و حرارت به کار گرفته می‌شود.

این فن کویل‌ها در داخل سقف تعبیه شده و به واسطه دریچه‌های موجود، به توزیع جریان‌های هوا می‌پردازد. فن کویل‌های کاستی نیز با توجه به تعداد دریچه‌های هوا در دو نوع یک طرفه و چهار طرفه به بازار عرضه می‌شوند و با توجه به ساختار و نصب تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. در ادامه این مقاله قصد داریم تفاوت‌های فن کویل کاستی یک طرفه و چهار طرفه را معرفی نماییم.

تفاوت فن کویل کاستی یک طرفه و چهار طرفه در چیست؟

همانطور که اشاره شد، فن کویل‌ها به عنوان تجهیزات دو کاربره (برودتی و حرارتی)، به واسطه فن یا فن‌هایی که در ساختار خود دارند، هوای محیط داخلی ساختمان را مکش کرده و آن را از روی کویل محتوی آب سرد یا آب گرم عبور می‌دهند. سپس هوا از روی یک المنت الکتریکی داغ دوباره در محیط درون اتاق دمیده خواهد شد.
بر اساس نوع کارکرد فن کویل، یونیت‌ها در دو نوع عمده یعنی فن کویل‌های دو لوله و فن کویل‌های چهار لوله وجود دارند. در حالی که فن کویل‌های دو لوله در یک زمان واحد فقط قادر به انجام عملیات سرمایش یا گرمایش هستند، فن کویل‌های چهار لوله می‌توانند در یک زمان هم به تولید سرمایش و هم به تولید گرمایش بپردازند‌. بنابراین فن کویل‌های چهار لوله به شکل دقیق میزان دمای محیط را اندازه‌گیری می‌کنند.
در ادامه به معرفی تفاوت‌های میان فن کویل کاستی یک طرفه و چهار طرفه می‌پردازیم:

تفاوت در شکل و ساختار

فن کویل کاستی یک طرفه و چهار طرفه از نظر ساختار یا به عبارت دیگر، تعداد کانال‌های خروجی هوا با هم تفاوت دارند. فن کویل‌ کاستی چهار طرفه، 4 دریچه خروجی هوا دارد اما فن کویل‌های یک طرفه، فقط به یک دریچه خروج هوا مجهز شده‌اند. بنابراین پس از نصب فن کویل کاستی یک طرفه، جریان‌های هوا فقط از یک طرف در فضا توزیع می‌شود؛ در حالی که فت کویل‌ کاستی چهار طرفه جریان‌های هوای تولید شده را از چهار طرف (بالا، پایین، چپ و راست) در محیط می‌دمد.

تفاوت در شرایط نصب

تفاوت دیگر فن کویل کاستی یک طرفه و چهار طرفه در نوع نصب این تجهیزات است که در هنگام خرید دستگاه باید به آن توجه شود. فن کویل‌های چهار طرفه می‌توانند به شکل توکار در محیط نصب شوند. از این رو به طور کامل در قسمت زیرین سقف کاذب نصب شده و فقط دریچه آن‌ها قابل مشاهده است. این در حالی است که فن کویل‌های کاستی یک طرفه در مدل روکار هم وجود دارد و در ساختمان‌هایی با وسعت کوچک‌تر مورد کاربری قرار می‌گیرد.

تفاوت در محل نصب

محل نصب فن کویل‌های کاستی یک طرفه و چهار طرفه نیز با هم تفاوت دارد. فن کویل‌های یک طرفه غالبا در مجاورت دیوار یا نزدیک به درب و پنجره نصب می‌شوند و به همین دلیل گوشه اتاق به نصب این دستگا‌ه‌ها اختصاص داده می‌شود. این در حالی است که فن کویل‌های چهار طرفه در قسمت وسط سقف نصب می‌شوند تا از این طریق جریان‌های هوا از جهات‌ گوناگون مکش شده و در تماس با کویل‌ها قرار گیرند.

تفاوت در شیوه کارکرد

با وجود این که هن فن کویل‌های کاستی یک طرفه و هم چهار طرفه مبنای کارکرد مشابهی داشته و جریان‌های هوای عبور داده شده از روی کویل‌ها را به محیط وارد می‌کنند، فن کویل کاستی یک طرفه جریان‌های هوای تولیدی را فقط از یک طرف خارج می‌کند. از این رو فن‌ کویل‌های کاستی یک طرفه گردش هوای یکسان و متوازنی را در فضا ایجاد نمی‌کنند. در حالی که فن کویل کاستی چهار طرفه جریان‌های هوا را از جهت‌های مختلف وارد محیط کرده و آن‌ را در تمام بخش‌ها توزیع می‌نماید.

فن کویل‌های کاستی یک طرفه و چهار طرفه در موارد زیر نیز با هم‌ تفاوت دارند:

هماهنگی با دکوراسیون محیط

از آنجایی که فن کویل‌های کاستی یک طرفه به طور معمول به شکل توکار نصب می‌شوند، تاثیر چندانی بر روی دکوراسیون محیط ندارند. با این وجود فن کویل‌های کاستی چهار طرفه غالبا به صورت روکار نصب می‌شوند و لازم است قسمت معینی از فضاس زیر سقف را به نصب آن‌ها اختصاص داد.

میزان صدای تولیدی

در فن کویل‌های کاستی یک طرفه هدایت هوا به شکل کامل صورت‌ نمی‌گیرد؛ به همین دلیل این دستگاه‌ها در مقایسه با مدل‌های چهار طرفه صدای بیشتری تولید می‌کنند. سر و صدای تولید شده در هنگام کارکرد فن کویل یک طرفه زمانی بیشتر می‌شود که کانال خروجی هوا به صورت اصولی تنظیم نشدا باشد. وجود دریچه‌های چهارگانه در فن کویل‌های کاستی چهار طرفه از میزان صدای تولیدی توسط این دستگاه‌ها می‌کاهد.

توزیع هوا

در فن کویل کاستی یک طرفه هوا به شکل مستقیم از یک مجرا هدایت‌ می‌شود. بنابراین پخش و توزیع هوا به شکل متوازن و همه جانبه انجام نخواهد شد. به منظور تولید جریان‌های هوای ملایم و یکنواخت در تمامی نقاط محیط، می‌توان از قابلیت فن کویل کاستی چهار طرفه استفاده نمود.

سطح قیمت

کاربرد و امکانات طراحی شده برای فن کویل‌های کاستی چهار طرفه باعث می‌شود قیمت آن‌ها نسبت به مدل‌های دیگر بالاتر باشد. بنابراین برای خرید فن کویل کاستی چهار طرفه باید مبلغ بالاتری بپردازید.

نتیجه گیری

در این مقاله علا‌وه بر معرفی فن کویل‌ها به عنوان یکی از پرکاربردترین تجهیزات تهویه مطبوع، شما را با فن کویل کاستی یک طرفه و چهار طرفه نیز آشنا نموده و تفاوت‌های اساسی این تجهیزات تهویه‌ای را عنوان نمودیم. همانطور که گفته شد، فن کویل‌های کاستی یک طرفه و چهار طرفه هم از نظر ساختار و محل نصب و هم از نظر عملکرد و شرایط نصب با یکدیگر تفاوت دارند‌. علا‌وه بر این میزان تولید صدا، قیمت، توزیع هوا و طراحی ظاهری این دستگاه‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است‌. به همین دلیل ضروری است که پیش از خرید فن کویل، شرایط محیط را با امکانات دستگاه مورد نظر تطبیق داده و سپس برای خرید محصول اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *