سرمایشی

کولر آبی بخریم یا کولر گازی ؟ کدام یک بهتر است

کولر آبی بخریم یا کولر گازی

کولر آبی بخریم یا کولر گازی؟ یکی از دغدغه هایی که برای بسیاری از افراد پیش می آید، انتخاب بین خرید کولر آبی و کولر گازی است. همان طور که می دانید، پشت سر گذاشتن فصل های گرم سال بدون یک سیستم تهویه مطبوع بسیار سخت و طاقت فرسا است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید چرا که قصد داریم شما را برای انتخاب و خرید یک سیستم سرمایشی مناسب راهنمایی نماییم.

کولر آبی بخریم یا کولر گازی

همان طور که از نام هر دو پیدا است، کولر آبی و کولر گازی هر دو از دستگاه های تامین سرمایش هوا هستند. اما برای اینکه بدانیم کولر آبی بهتر است یا کولر گازی، لازم است که ویژگی هر یک از این سیستم ها را بدانیم تا بتوانیم بهتر تصمیم بگیریم.

کولر آبی بهتر است یا کولر گازی

اگر بخواهیم پاسخ دقیقی به این پرسش دهیم، در ابتدا باید بگوییم که این دو سیستم، عملکردهای متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند و ساختار و اجزای آن ها به طور اساسی با یکدیگر متفاوت است.
در سیستم کولرهای گازی، به منظور خنک سازی و تهویه مطبوع، از گاز استفاده می کند که می تواند در مدت زمان کوتاهی هوا را خنک کند. اما همان طور که از نام آن پیدا است، در فرایند خنک سازی کولرهای آبی، از آب استفاده می شود.
منبع انرژی هر دو این کولرها، برق است، اما از نظر مصرف انرژی، کولرهای گازی از کولرهای آبی برق بیشتری مصرف می کنند.

در انتخاب و خرید بین کولر آبی و کولر گازی، عوامل مختلفی دخیل هستند که می توانند بر این تصمیم تاثیر بگذارند. از جمله مهم ترین این عوامل، بودجه خرید، متراژ مکان و فضای مورد نظر، فضای داخلی، کارایی دستگاه، کیفیت کولر و همچنین سلیقه و نظر مصرف کننده است.

کولر آبی بهتر است یا کولر گازی
کولر آبی بهتر است یا کولر گازی

عملکرد و ویژگی ها کولرهای آبی

عملکرد کولرهای آبی بسیار ساده است و خوب است بدانید که در بسیاری از کشورهای دنیا، در مناطقی با آب و هوای خشک، از این کولر استفاده می شود. کولرهای آبی هیچگونه آلودگی تولید نمی کنند و برای محیط زیست، خطری ندارند. همچنین این کولرها قیمت مناسبی دارند و هزینه نصب و نگهداری آن ها پایین است.
کولرهای آبی در مقابل کولرهای گازی انرژی کمتری برای عملکرد مصرف می کنند و در علی رغم مصرف کم انرژی، راندمان خوبی از خود نشان می دهند. ضمن آنکه به راحتی نصب می شوند و قطعات جانبی آن ارزان بوده و به راحتی در دسترس است.

عملکرد و ویژگی های کولر گازی

عملکرد کولر گازی شبیه یخچال بوده، چرا که در خنک سازی هوا، از تبدیل گاز به مایع استفاده می شود. یکی از مزیت های کولرهای گازی در مقایسه با کولر آبی این است که نیاز به استفاده از آب برای خنک کردن هوا ندارد.
ضمن آنکه این سیستم سرمایشی، می تواند در کمترین زمان ممکن دمای مطلوبی را برای آسایش افراد فراهم سازد. همچنین لازم به ذکر است که کولرهای گازی و اسپلیت ها، دارای سیستم گرمایشی نیز هستند و درواقع با خرید آن ها، می توانید در فصول سرد سال نیز از گرمای مطبوعی که تولید می کنند، لذت ببرید.
از دیگر مزیت های این سیستم سرمایشی، می توانیم به عدم نیاز به لوله کشی و کانال کشی در آن ها اشاره نماییم. ضمن آنکه با اسپلیت ها امکان تنظیم دیجیتال درجه حرارت وجود دارد.

مقایسه کولر آبی و کولر گازی
مقایسه کولر آبی و کولر گازی

مقایسه کولر آبی با کولر گازی

علاوه بر موارد فوق، برای آنکه به این پرسش پاسخ دهیم که کولر آبی بخریم یا کولر گازی، باید موارد دیگری را مورد بررسی قرار دهیم:

بودجه

یکی از مهم ترین مسئله هایی که پیش از خرید سیستم های سرمایشی مطرح می شود، بودجه ای است که در نظر گرفته اید. همان طور که می دانید قیمت کولرهای گازی چندین برابر کولرهای آبی است. در نتیجه این یکی از فاکتورهایی است که می تواند در خرید شما نقش بسزایی بازی کند.

آب و هوا

محل زندگی و منطقه ای که قرار است کولر را در آن قرار دهید نیز به پاسخ پرسش کولر آبی بخریم یا کولر گازی، کمک شایانی می کند. از آنجایی که کولرهای آبی طی عملکرد، رطوبت زیادی تولید می کنند، لذا استفاده از این سیستم ها در مناطق مرطوب عملا کارایی ندارد. لذا استفاده از کولرهای آبی در در مناطقی با آب و هوا خشک نتیجه بهتری خواهد داشت.

مصرف انرژی

یکی دیگر از مسائلی که باید به آن توجه شود، میزان مصرف انرژی این سیستم های سرمایشی است. خوب است بدانید که کولرهای آبی، آب زیادی برای خنک کردن فضا استفاده می کنند. از آنجایی که همواره در بحران و کمبود آب هستیم، لذا استفاده از کولرهای آبی انتخاب درستی تلقی نمی شود.
اما از طرف دیگر، کولرهای گازی، برای عملکرد برق زیادی مصرف می کنند که این نیز می تواند بسیار مورد توجه قرار گیرد.

هوا

از آنجایی که کولرهای گازی، گاز تولید می کنند، لذا سبب آلودگی محیط بیرون می شوند، اما هوای داخل را تمیز و پاک نگه می دارند؛ به خصوص که درون آن ها انواع فیلتر کولر گازی تعبیه شده باشد!
اما در سوی دیگر، کولرهای آبی، هوای آلوده بیرو را به داخل می کشانند؛ درواقع کولرهای آبی آلاینده های موجود در فضای بیرون را، وارد خانه می کنند.
نکته حائز اهمیت دیگر در خصوص کولرهای آبی این است؛ از آنجایی که پوشال های کولرهای آبی، همیشه مرطوب هستند، لذا مکان مناسبی برای رشد انواع قارچ ها و باکتری ها محسوب می شوند. به همین دلیل برای گسترش این آلودگی ها در فضا، توصیه می شود که هر سال پوشال های کولرهای آبی تعویض شوند.

سخن پایانی

اکنون موارد مختلفی را مورد بررسی قرار داده ایم و به نظر می رسد پاسخ این پرسش که کولر آبی بخریم یا کولر گازی آسان تر خواهد بود. توجه داشته باشید که هم کولرهای آبی و هم کولرهای گازی دارای معایب و مزایایی هستند که هر کدام می توانند برای افرادی که قصد خرید سیستم های سرمایشی را دارند، مناسب باشند.
برای آنکه بتوانید انتخاب بهتری را صورت دهید، به شما پیشنهاد می کنیم با مشاوران ما در فروشگاه بهارتهویه تماس حاصل نمایید. به این صورت می توانید برای فضای مورد نظر خود، بهترین سیستم سرمایشی را، چه کولر آبی چه کولر گازی، خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *