دسته‌بندی نشده

آیا باران به کولر گازی پنجره ‌ای آسیب می ‌رساند؟

آیا باران به کولر گازی پنجره ‌ای آسیب می ‌رساند؟

آیا باران به کولر گازی پنجره ‌ای آسیب می ‌رساند؟ کولر گازی پنجره‌ ای یکی از سیستم‌های تهویه مطبوع هوا و عمل سرمایشی است که در محیط‌های متفاوتی از جمله مسکونی، اداری و تجاری قابل نصب است. کولرگازی پنجره‌ای نیز مانند سایر کولرگازی‌ها عمل سرمایش محیط را انجام می‌دهد و سبب خنک‌سازی محیط می‌شود. کولر گازی پنجره‌ای نسبت به سایر کولرگازی‌ها فضای کمتری را اشغال می‌کند، از این رو در ساختمان‌های مسکونی و تجاری کاربرد بیشتری دارد. همچنین یکی از تفاوت بارز کولرگازی پنجره‌ای با دیگر کولرگازی‌ها این است که تمام قطعات آن در یک با کس به شکل یکپارچه قرار می‌گیرد. کولرگازی پنجره‌ای در مناطقی که از تابستان‌های گرم، مرطوب و طوفان‌های تابستانی برخوردارند بسیار مناسب است؛ به خصوص در زمان‌هایی که هوا بارانی است و نمی‌توانید پنجره‌های خانه را باز کنید.

یکی از دغدغه‌های افرادی که در محیط خانه خود از کولرگازی پنجره‌ای استفاده می‌کنند این است که در هنگام بارش باران، قطرات باران به کولرگازی آسیب می‌رساند یا خیر و این موضوع می‌تواند حتی در زمانی که کولرگازی شما خاموش است نیز صدق کند. به طور کلی باید این بگوییم که، از آنجایی که سیستم اسپیلت و کولرگازی پنجره‌ای از آلومینیوم، مس یا فلز ساخته شده است و تمامی اتصالات و اجزای الکتریکی این محصول به طور کامل حفاظت شده‌اند. از همین رو دیگر نیازی نیست تا نگران صدمه دیدن یا خراب شدن کولرگازی پنجره‌ای خود حتی در باران‌های شدید باشید. در این مقاله قصد داریم تا به سؤالات شما نسبت به نگهداری کولرگازی در هوای مرطوب و بارانی پاسخ دهیم. از این رو با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

آیا باید کولرگازی پنجره ‌ای خود را بپوشانم؟

در هنگام طوفان‌های شدید برخی از افراد نگران ورود زباله به درون کولر گازی خود هستند، از این رو سعی می‌کنند تا واحد کولرگازی خود را بپوشانند. پوشاندن کولرگازی می‌تواند، از کابینت‌های رنگ شده دستگاه در برابر جریان هوا محافظت کند. همچنین پوشش کولرگازی از ریختن و ورود زباله به دریچه‌ها جلوگیری می‌کند.

در صورتی که از تجمع چوب‌ها و برگ‌ها در داخل کولرگازی پنجره‌ای خود نگران هستید، بهتر است از پوشش‌های ویژه‌ای که شرکت سازنده‌ی کولرگازی شما در بازار عرضه می‌کنند، استفاده کنید. همچنین باید این هشدار را جدی بگیرید که از برزنت پلاستیکی یا کیسه زباله تحت هیچ شرایطی برای پوشاندن کولرگازی خود نباید استفاده کنید. چرا که پلاستیک سبب جذب رطوبت گشته و در نهایت باعث می‌شود تا کولرگازی شما دچار زنگ زدگی یا کپک شود. این موضوع سسب خرابی زودتر دستگاه شما می‌گردد.

آیا باران به کولر گازی پنجره ‌ای آسیب می ‌رساند؟
آیا باران به کولر گازی پنجره ‌ای آسیب می ‌رساند؟

آیا باید نگران آسیب طوفان به کولرگازی پنجره‌ای خود باشم؟

یکی از سؤالات افرادی که از کولرگازی پنجره‌ای در محیط خانه خود استفاده می‌کنند، این است که آیا باران ناشی از طوفان به کولرگازی پنجره‌ای آُسیب می‌رساند یا خیر؟ باران‌های شدید به طور طبیعی به کولرگازی پنجره‌ای آسیب نمی‌رساند، اما زمانی که طوفان سبب وزیدن باد شدید و یا سقوط درختان شود، تنها باید بیرون و داخل کولرگازی پنجره‌ای خود را بررسی کنید. این بررسی سبب می‌شود تا هر آن چه که در حین طوفان به درون دمنده فن گیر کرده باشد را پیدا کنید. چرا که در صورت گیر کردن چیزی در دمنده فن، امکان بروز مشکل در کولرگازی شما وجود دارد.

اگر مقدار بارانی که به واحد پنجره‌ی شما می‌خورد کم باشد نیاز نیست نگران باشید. قطعات کولرگازی پنجره‌ای آب‌بندی و محافظت شده‌اند، از این رو در باران کم امکان خیس شدن آن‌ها وجود ندارد. اما زمانی که طوفان یا وزش باد شدید باشد، ممکن است زباله به دمنده ورود پیدا کنند و محبوس شوند. در نهایت این موضوع می‌تواند برای دستگاه شما مشکلات و آُسیب‌هایی را در پی داشته باشد. از این رو بهتر است پس از رفع طوفان شدید، کولرگازی پنجره‌ای خود را برای مدت زمان کوتاهی بررسی کند تا از نبود هیچ گونه برگ، چوب یا زباله در دستگاه خود مطمئن شوید.البته باید بگوییم جریان آب ثابت و ایستاده برای کولرگازی پنجره ای شما خطرناک است.اگر منطقه ی شما دچار سیل آب شد یا کولرگازی شما در آبی با عمق بیشتر از نیم متر رها شد، امکان خرابی دستگاه کولرگازی پنجره ای شما بسیار وجود دارد.در این شرایط ممکن است برخی از قطعات الکتریکی کولرگازی پنجره ای شما خراب شود یا به درستی کار نکند.در صورت بروز این اتفاق ، اولین کاری که باید انجام دهید این است که باید قبل از روشن کردن مجدد کولرگازی پنجره ای خود، دستگاهتان توسط تعمیر کار یا متخصصین این حوزه بررسی شود.در صورت تایید سلامت دستگاه توسط تکنسین های این حوزه می توانید کولرگازی پنجره ای خود را روشن کنید

چگونه باران را از واحد‌ ای سی پنجره خود دور نمایید؟

طبق آنچه که بیان کردیم باران هیچ گونه آسیبی به عملکرد دستگاه تهویه مطبوع شما نمی‌زند. از همین رو برای جلوگیری از برخورد آّب باران با دستگاه خود نیازی به اقدامات اساسی ندارید. با این تفاسیر باز هم برخی از افراد برای کولرگازی پنجره‌ای خود از پوشش‌های ویژه‌ای استفاده می‌کنند. این پوشش‌های ویژه در واقع برای جلوگیری از برخورد آب باران با واحد شما نیست، بلکه برای جلوگیری از ورود زباله‌ها به دستگاه کولرگازی هستند. چرا که در مواردی امکان دارد برگ‌ها در هنگام ریزش، در دمنده دستگاه گیر کنند و سبب تضعیف عملکرد دستگاه شما گردند.

در حالی که به طور جدی قصد دارید تا کولرگازی خود را از طریق پوششی حفاظت کنید، باید بدانید که تنها از پوششی می‌توانید استفاده کنید که برای همین کار طراحی و ساخته شده است. تحت هیچ عنوانی کولرگازی پنجره‌ای خود را در پوشش خانگی نپیچانید. یکی از اشتباهات رایج در پوشش کولرگازی، استفاده از کیسه زباله یا برزنت است. چرا که کیسه زباله و برزنت سبب جذب رطوبت می‌شوند و این موضوع می‌تواند سبب آُسیب به کولرگازی پنجره‌ای شما شود. همچنین پوشش با کیسه زباله و برزنت می‌تواند سبب زنگ زدگی و کپک شود و در نهایت منجر به شکستن دستگاه شما زودتر از موعد گردد.بهترین راه آب‌بندی یک کولرگازی پنجره‌ای
درست است که بیان کردیم، برای کولرگازی پنجره‌ای شما ضرر و آسیبی ندارد، اما اگر باران در اطراف یک شکاف در یک واحد پنحره‌ای سی یا قاب ضعیف نشت کند، امکان آسیب به قاب پنجره‌ی شما وجود دارد. برای پر کردن این شکاف‌ها و بیرون نگه داشتن آب، راه‌های متنوعی موجود است. یک دهانه و حفره کوچک که اجازه نشت آّب را می‌دهد و همچنین سبب نشت هوا نیز می‌شود می‌تواند باعث تضعیف عملکرد کولرگازی پنجره‌ای شما گردد. اگر شکاف موجود نسبتاً بزرگ باشد، می‌توانید برای پر کردن آن از چسب آبکشی استفاده کنید.

پر کردن حفره‌ها یا شکاف‌های کوچک، نسبت به حفره‌های بزرگ سخت‌تر است. با این حال می‌توانید برای پر کردن این حفره‌ها از درزگیر استفاده نمایید. درزگیر یک نوع ماده رسی است که شما می‌توانید با توجه به نیاز خود، اندازه‌ی مورد نظر خود را جدا کرده و سپس بر روی حفره‌های کوچک قرار دهید. همینطور این درزگیر‌ها قابلیت جا به جایی دارند و زمانیکه هنوز تمیز باشد، می‌توانید به طور مجدد آن را استفاده کنید. البته باید این نکته را رعایت کنید که درزگیر را حتماً در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید تا بتوانید در زمان نیاز، مجدداً از آن استفاده کنید.

آیا باران به کولر گازی پنجره ‌ای آسیب می ‌رساند؟
آیا باران به کولر گازی پنجره ‌ای آسیب می ‌رساند؟

چگونگی عایق‌بندی کولرگازی پنجره ‌ای

اگر بخواهیم بیان کنیم که، بهترین نوع از عایق‌بندی کولرگازی پنجره‌ای چگونه است باید بگوییم که بهترین عایق‌بندی این است که دستگاه خود را به درستی نصب کرده و در ابتدای کار نشتی هوا و شکاف‌ها را به حداقل ممکن برسانید. همچنین توجه داشته باشید که باید دستورالعمل‌های سازنده را بری نصب بهتر دنبال کنید. نکته‌ی دیگری که نباید فراموش کنید این است که پرده‌های جانبی کولرگازی در باید درجای مقرر شده خود بپیچانید و در صورت انجام این کار مشاهده خواهید کرد که پرده‌های جانبی در جای خود محکم قرار گرفته‌اند.

با این حال حتی اگر شما بهترین عایق‌بندی را انجام دهید باز نیز برخی خلا‌های کوچکی در هنگام کار برای شما پیش می‌آید. شما می‌توانید با چند روش که در این بخش آن‌ها را شرح می‌دهیم این حفره‌ها را پیدا کنید و سپس برای پر کردن آن‌ها اقدام کنید. در روش اول می‌توانید این حفره‌ها را از طریق نوری که به درون دستگاه وارد می‌شود پیدا کنید. اگر حفره‌ای را مشاهده کردید که از آن به درون دستگاه نور وارد می‌شود، باید بدانید که علاوه بر نور، هوای‌گر نیز می‌تواند وارد دستگاه شما گردد و همین موضوع سبب کاهش عملکرد کولرگازی پنجره‌ای شما می‌گردد. روش دیگر برای شناسایی حفره‌ها این است با نگه داشتن فندک روشن در اطراف دو سمت کولرگازی پنجره‌ای خود شکاف‌ها و حفره‌ها را شناسایی کنید. در هر بخشی که سوراخ یا حفره‌ای وجود داشته باشد، شعله‌ی فندکی در همان بخش سوسو می‌زند و شما به سمت شکافی که امکان دارد با چشم غیر مسلح قادر بهمشاهده آن نباشید، راهنمایی می‌کند. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که این کار باید با دقت تمام انجام شود.
پس از شناسایی حفره‌ها، باید نسبت به پر کردن حفره‌ها اقدام کنید. مؤثرترین روش برای اینکه حفره‌ها و شکاف‌های بزرگ را پر کنید این است که به حفره‌ها درزگیر بچسبانید. این روش، روش خوبی برای اتصال مناطق بسیار کوچک است.

تعمیر و نگهداری واحد‌های تهویه مطبوع پنجره ‌ای

در کولرگازی پنجره‌ای واحد‌های تهویه هوای مطبوع در مقایسه با سیستم کولرگازی دیواری مقداری ساده‌تر است. اما این به این معنی نیست که این واحد‌ها دیگر نیازی به تعمیر و نگهداری ندارند. اگر شما به طور مداوم از کولرگازی پنجره‌ای خود استفاده می‌کنید، باید فیلتر هوای دستگاه خود را حداقل یک بار در ماه پاکسازی کنید. اما اگر کولرگازی خود را زیاد استفاده نمی‌کنید، می‌توانید فاصله‌ی بیشتری را برای پاکسازی فیلتر دستگاه خود اختصاص دهید. شما برای پاکسازی فیلتر هوای کولرگازی پنجره‌ای نیازی به اقدامات پیچیده‌ای ندارید. بلکه می‌توانید این کار را به راحتی انجام دهید. در ابتدا فیلتر را از جای خو بردارید و آن را در یک سطل حاوی آب گرم و صابون خیس کنید. سپس تمام بخش‌های فیلتر را به خوبی بشویید آنقدر که فیلتر تمیز گردد. پس از شستشوی فیلتر، اجازه دهید تا فیلتر خشک شود. آن گاه مجدداً فیلتر هوا را در واحد کولرگازی جای دهید.

نکته‌ی مهمی که باید در این بخش به آن اشاره کنیم این است که هنگامی که در منطقه‌ی آب و هوایی شما، اگر‌یه فصل کامل وجود دارد که شما هیچ گونه استفاده از کولرگازی پنجره‌ای خود ندارید، باید دستگاه خود را از قاب پنجره بردارید. چرا که برخی از افراد به علت سنگین و حجیم بودن و همچنین نصب نسبتاً سخت کولرگازی پنجره‌ای ترجیح می‌دهند کولرگازی پنجره‌ای خود را در تمامی سال در قاب پنجره بگذارند و آن را بر ندارند. برداشتن کولرگازی پنجره‌ای برای فصولی که از آن استفاده نمی‌کنید مزایای بسیاری را دارد. از جمله این مزایا می‌توان به دوام بیشتر کولرگازی پنجره‌ای و عملکرد بهتر دستگاه در مدت زمان طولانی اشاره کرد. پس حتماً کولرگازی خود را در فصولی که به آن احتیاج ندارید بردارید و روی آن برای جلوگیری از گرد و غبار بپوشانید.

کار‌های تعمیر و نگهداری سالانه کولر گازی پنجره ای

یکی از نکاتی که باید در مورد کولرگازی پنجره‌ای خود به طور حتم رعایت کنید، این است که باید در هر سال یک بار کولرگازی خود را تعمیر کنید. شما می‌توانید قبل از نصب کولرگازی پنجره‌ای در فصل گرم یا پس از برداشتن آن، تعمیر دستگاه خود را انجام دهید. طبیعتا اگر زمان معینی را در سال برای تعمیر کولرگازی پنجره‌ای خود انتخاب کنید، این کار تبدیل به عادت شده و دیگر نسبت به اقدام تعمیر دستگاه خود دچار فراموشی نمی‌شوید. همچنین این کار به شما کمک می‌کند تا آخرین اقدام خود برای تعمیر کولرگازی پنجره‌ای خود را به یاد داشته باشید.

در تعمیر کولرگازی پنجره‌ای باید اقداماتی صورت بگیرد که برخی از این اقدامات را شرح خواهیم داد. یکی از کار‌هایی که باید در تعمیر دستگاه خود انجام دهید، پاکسازی باله‌ها یا پره‌های دستگاه است. چرا که در صورت بی‌توجهی نسبت به پاکسازی پره‌ها، کولرگازی شما گرد و خاک تولید می‌کند و حتی امکان کپک زدن پره‌ها نیز وجود دارد. شما می‌توانید در منزل نیز به پاکسازی پره‌ها بپردازید. برای این کار ابتدا، آب و چند قطره مواد شوینده را در یک بطری اسپری ترکیب کرده و با آن پره‌ها را مرطوب کنید. سپس پره‌ها را به آرامی با یک مسواک تمیز کرده و در آخر آن را آبکشی کنید. شما می‌توانید برای پاکسازی فن‌ها از همین روش استفاده کنید. برای مثال می‌توانید با آب صابون فن‌ها را از طریق بطری اسپری، مرطوب کرده و با یک مسواک به آرامی سطح فن‌ها را پاک کرده و در نهایت فن‌ها را آبکشی کنید.

همچنین در تعمیر و سرویس کولرگازی پنجره‌ای خود باید زیر کویل‌ها را بررسی و تخلیه کنید. چرا که در این بخش می‌عانات جمع می‌گردد و شما با این کار می‌عانات را از این قسمت جمع‌آوری می‌کنید. ممکن است در پاکسازی این بخش شما مجبور به تخلیه آب کثیف زیر کویل‌ها شوید. کار دیگری که باید در تعمیر و سرویس کولرگازی خورشیدی انجام دهید این است که، سرواخ تخلیه را از نظر وجود زباله بررسی کرده، چرا که امکان دارد برخی از آشغال‌ها سوراخ دستگاه شما را مسدود کنند و سبب پشتیبان شدن دستگاه شوند.

دیگر نکته‌ای که باید آن را حتماً بررسی فرمایید، این است که باید باله‌هایی که خم شده‌اند را بررسی کنید. البته باید این نکته را بیان کنیم که به هیچ عنوان نباید با دست باله‌ها را لمس کنید. از آنجایی که این باله‌ها به راحتی خم می‌شوند، در صورتی که شاهد باله‌های خم شده دستگاه خود بودید، می‌توانید آن‌ها را با کارت اعتباری صاف کنید. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که باید این کار را با دقت و به آرامی انجام دهید.

سخن نهایی

دیگر نیاز نیست که از برخورد قطره باران با کولرگازی پنجره‌ای خود نگران شوید. همانطور که در ابتدای مطلب بیان کردیم تمامی قطعات کولرگازی پنجره‌ای حتی قطعات الکتریکی که به آّب حساس هستند، حفاظت شده‌اند. با این حال زمانی باید نگران برخورد آب با کولرگازی پنجره‌ای خود باشید که محیط دچار سیل زدگی شده باشد یا اینکه کولر گازی شما در آب فرو رفته باشد. چرا که پوشش‌های کولرگازی پنجره‌ای برای جلوگیری از ورود آب به میزان زیاد طراحی و ساخته نشده‌اند. از این روزمانی که دستگاه شما در میزان فراوانی آب ر‌ها شد، باید قبل از روشن کردن مجدد کولرگازی پنجره‌ای خود، آن را به یک متخصص بسپارید تا به صورت کامل بررسی شود وسالم بودن آن تأیید گردد.

البته زمانی که نگرانی شما در مورد برخود آب و برق است باید ایمنی را به طور کامل رعایت کنید تا از بروز هرگونه حادثه جلوگیری کرده باشید. با این حال که بیان کردیم آب باران نمی‌تواند به درون کولرگازی شما نفوذ کرده و به آن آُسیب بزند اما امکان دارد متغیر‌های دیگری بر روی عملکرد کولرگازی پنجره‌ای شما تأثیر‌گذار باشد.

این نکته را نیز باید بیان کنیم که در طوفان‌های بزرگ باید کولرگازی پنجره‌ای خود را پس از طوفان، بررسی کنید تا مطمئن شوید که برگ‌ها، چوب‌ها و یا سایر زباله‌ها بر روی دمنده کولرگازی شما تأثیر منفی نگذاشته باشند. همچنین باید توجه داشته باشید که کولرگازیپنجره‌ای خود را باید در فواصل معینی تعمیر کنید. این تعمیر شامل تمیز کردن فیلتر کولرگازی، پره‌ها و فن‌ها، خالی کردن ظرف تخلیه و صاف کردن باله‌هایی که دچار خمیدگی شده‌اند است. اگر پس از گذراندن یک طوفان بزرگ شما از عملکرد کولرگازی پنجره‌ای خود مطمئن نبودید بهتر است با متخصصین این حوزه مشورت نمایید. چرا که متخصصین و تعمیر کاران این حوزه علاوه بر مهارت، از تجربه بیشتری در بخش برخودار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *