دسته‌بندی نشده

کار نکردن کنترل کولر گازی

کار نکردن کنترل کولر گازی

کار نکردن کنترل کولر گازی یکی از مشکلاتی است که می تواند برای کاربران اسپیلت و کولر گازی بسیار آزاردهنده باشد. به طور کلی روشن نشدن کولر گازی با کنترل مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت و ممکن است مصرف کننده به هنگام مواجهه با آن به سراغ خرید یک ریموت کنترل کولر گازی جدید برود.

چرا کنترل کولر گازی کار نمی کند؟

حائز اهمیت است که بدانید علت کار نکردن کنترل کولر گازی را می توان در فاکتورهای بسیار زیادی جستجو کرد که از جمله این فاکتورها عبارتند از تمام شدن باطری، خرابی ریموت، خرابی برد کنترل و …  که هر کدام  از این موارد  به عیب یابی و بررسی نیازمند است.  اگر قصد دارید علت کار نکردن ریموت کولر گازی را بدانید، این‌ مقاله را تا انتها مطالعه فرمایید.

در حالت کلی کنترل کولر گازی این اجازه را به مصرف کنندگان می‌دهد تا تنظیمات دستگاه را به سهولت تغییر دهند. به همین دلیل کار نکردن  کنترل کولر گازی ممکن است برای مصرف کنندگان بسیار آزار دهنده باشد و مصرف کنندگان را با مشکلات جدی مواجه نماید. در بعضی مواقع اطلاع پیدا کردن از دلیل کار نکردن کنترل کولر گازی به کاربران این اجازه را می‌دهد تا بتوانند مشکل دستگاه اسپلیت را به صورت خانگی تعمیر نمایند و نیازی به تعمیر کار متخصص نداشته باشند.

کنترل کولر‌های گازی از  قالب پلاستیکی است و دارای  برد مدار چاپی حاوی قطعات الکترونیکی، فنرهای باتری، کیبورد پلاستیکی، باتری و دیود فرستنده مادون قرمز با لامپ ال ای دی تشکیل شده است.

 قطعات کنترل کولر گازی بسیار کم است و  عیب‌ یابی آن نیز می‌تواند آسان و سریع باشد. روش کار کنترل کولر گازی به این شکل است که کلید  کنترل فشرده شده و آی‌ سی که بر روی صفحه برد کنترل وجود دارد، مکان و کد مربوط به آن را مشخص کرده و سیگنال را به ترانزیستور منتقل می‌کند.

سپس ترانزیستور که داده‌های ورودی را‌ دریافت می‌کند، دستور صادر شده را تقویت کرده و سیگنال را به سرعت به فرستنده‌های مادون قرمز ارسال می‌‌کند.

در میان پروسه سیگنال دهی قطعه‌ای به نام کریستال روی برد گیرنده وصل است که وظیفه این قطعه تولید یک فرکانس منحصر به فرد است که به‌ نوسان سازی‌ منجر‌ می‌شود.

کار نکردن کنترل کولر گازی استفاده از دستگاه  را با مشکل جدی مواجه می‌کند و بدون ریموت به هیچ وجه  امکان روشن و خاموش کردن دستگاه از فاصله دور وجود ندارد. این کار را می‌توان از طریق دکمه‌های آن و آف و آتو انجام داد.

 به طور کلی  کنترل کولر گازی علاوه بر ایجاد آسایش برای ساکنین خانه، وسیله‌‌ای است که  تنظیمات مورد نظر را به ثبات‌ می‌رساند و  توسط کنترل کولر گازی  امکان بهره‌مندی از امکانات موجود بر روی دستگاه، مانند حالت sleep، timer، تنظیم سرعت فن و دمای دلخواه برای ساکنین خانه فراهم می‌شود.

 کاملا واضح است که کار نکردن  کنترل کولر گازی می‌تواند اوقات تلخی به بار آورد. ممکن است اولین فکری که به ذهن کاربر، هنگام‌ مشاهده خرابی کنترل خطور می‌کند تعویض کنترل و جایگزینی آن باشد. کار نکردن  کنترل کولر گازی  دلایل مختلفی دارد که برخی از آنها به راحتی قابل تعمیر هستند.  

کنترل از راه دور در واقع یک وسیله‌ بسیار کوچک همراه  تعدادی دکمه است که قادر به انجام کارهای مختلفی می‌باشد. این وسیله  دستورات کاربر را به صورت دیجیتال به دستگاه الکترونیکی ارسال می‌کند و انجام امور را سریع تر کرده است.   اکثر دستگاه‌هایی که مجهز به سیستم کنترل از راه دور هستند برای انجام اجرایی نیازمند ریموت خواهند بود؛ زیرا با وجود کنترل، معمولا روی دستگاه اصلی دسترسی کمتر از ریموت قرار داده می‌شود.

کار نکردن کنترل کولر گازی

مهم ترین دلایل کار نکردن‌ کنترل کولر‌ گازی

دلایل عمده کار نکردن کنترل کولر گازی شامل موارد زیر می شود:

 • مسافت زیاد و وجود مانع
 • کثیف شدن سنسور ریموت
 • تمام شدن باطری کنترل
 • وجود مشکل در برد  کنترل
 • خرابی چشمی گیرنده سیگنال کولر گازی
 • سیستم کنترل از راه دور مادون قرمز IR

یکی از پرکاربردترین و مفید ترین تجهیزات  کنترل از راه دور، سیستم مادون قرمز روی آی آر این سیستم است. این سیستم بر مبنای ارسال سیگنال‌های مادون قرمز قرار دارد. کلی فرستنده مادون قرمز روی کنترل و دریافت‌ کننده این سیگنال روی برد گیرنده متصل شده است.

ایراداتی وارد بر سیستم کنترل از راه دور مادون قرمز وجود دارد که  عبارت است از:

 • وجود مانع بین کنترل و دستگاه اصلی، عملکرد کنترل از راه دور را با مشکلی جدی مواجه می‌کند.
 • برد مسافتی کنترل‌ از راه دور مادون قرمز کم و ضعیف است.  فاصله‌ برد حداقل به  ۶ متر و حداکثر به ۱۰ متر می‌رسد.
 • اگر کنترل را به سمت کولر گازی گرفتید و با فشردن دکمه‌های کولر گازی به هیچ عکس العملی از سوی دستگاه نرسیدید، فاصله‌تان را با دستگاه کم‌ کنید.
 • در کنترل‌های کولر گازی مانند کنترل‌های تلویزیون، سنسور ریموت لازم‌ است به دستگاه نزدیک تر شود. بنابراین اگر کنترل کار‌ نکرد، به دستگاه نزدیک‌تر شوید و دوباره امتحان کنید.
 • همچنین گاهی ممکن است  مانعی بین سنسور و گیرنده کولر گازی‌ وجود داشته باشد که بهتر است مانع رفع شود و سپس مجدد امتحان شود.

کثیف شدن سنسور کنترل

در مواردی ممکن است که روی سنسور ریموت، آلودگی یا ذرات ریز وجود داشته باشد. ممکن است همین موارد ساده، موجب کار نکردن کنترل کولر گازی شوند؛ زیرا گرد و خاک و آلودگی، باعث  دریافت نشدن سیگنال‌های کنترل توسط کولر گازی می‌شود. برای رفع این مشکل با یک دستمال نرم و مناسب به آرامی سنسور کنترل و دستگاه را تمیز نمایید و اقدام به رفع ذرات و آلودگی‌های موجود بر روی سطوح کنید.

اتمام باطری کنترل

اگر با فشار دادن کلیدهای روی کنترل کولر گازی هیچ اتفاق‌ خاصی نمی‌افتد، ممکن است که ریموت دستگاه با اختلال مواجه شده باشد. در بهترین حالت ممکن دلیل کار نکردن کنترل کولر گازی، به خالی شدن باتری‌ها مرتبط باشد. باتری کنترل باعث جریان برق در سراسر کنترل دستگاه شده و باعث کارکرد ریموت می‌شود. هنگامی‌ که باتری ریموت به اتمام برسد، قاعدتا کنترل کار‌ نخواهد کرد. ساده‌ترین کاری که برای رفع این مشکل می‌توانید انجام دهید، تعویض باتری‌های موجود در کنترل است.

خرابی برد ریموت کنترل

اگر موارد مذکور علت کار نکردن کنترل کولر گازی نباشند، ممکن است ریموت کنترل خراب شده باشد و دلایل مختلفی مانند سوخته شدن لامپ ال ای دی در قسمت جلوی کنترل یا شکسته شدن قطعه (کریستال) برد ریموت دخیل باشد و  باعث خرابی آن می‌شود. در این مواقع مطلوب است که برای رفع مشکل کنترل، از یک فنی کار حرفه‌ای تعمیر کولر گازی کمک بگیرید.

از دیگر مواردی که موجب کار‌ نکردن دکمه‌های کنترل کولر‌ گازی می‌شود سوختن برد ریموت است.  سوختن آی سی یا ترانزیستور این قطعه باعث اختلال در برد می‌شود.

خرابی برد و چشمی گیرنده کولر گازی

در برخی از مواقع احتمال اینکه ریموت سالم باشد و برد خراب باشد بسیار زیاد است. برای رفع  این مشکل نخست  از تمیز بودن چشمی گیرنده کولر گازی اطمینان حاصل کنید. اگر پس از اتمام‌ تمیز کاری چشمی باز هم اتفاقی نیفتاد با تیم فنی کار تماس حاصل فرمایید. توجه نمایید که احمال کاری در خصوص تماس با تعمیر کار می‌تواند منجر به ایجاد هزینه‌های بیشتری شود.

وجود مانع میان دستگاه گیرنده و چشمی ریموت

این نکته برای کاربران کاملا مشخص است که نباید میان ریموت و دستگاه مانعی وجود داشته باشد. اما منظور از مانع صرفا وجود یک شیء نیست. هر گونه آلودگی اعم از چربی و گرد و غبار روی چشمی ریموت، مانند یک مانع از ارسال سیگنال جلوگیری خواهد کرد. بنابراین لازم است به پاکیزگی چشمی کنترل توجه داشته باشید.

در برخی مواقع کاربران به علت عدم آشنایی با عملکرد دکمه‌ها چندین دستور را‌ به صورت همزمان فشار می‌دهند که موجب هنگ کردن ریموت خواهد شد.  در برخی از مواقع کنترل کولر‌‌ گازی خاموش شده و دیگر روشن نمیشود. به همین علت مطلوب است قبل از استفاده از کنترل کولر‌گازی دفترچه راهنمای این‌ محصول را به خوبی مطالعه فرمایید.

اگر با  مشکلی مشابه روبرو شدید لازم است‌ که ریموت کنترل را ریست کنید تا مشکل حل شود.  دکمه ریست  معمولا در قسمت پایین سمت راست کنترل قرار  گرفته است و اگر این‌ دکمه را به مدت چند ثانیه بفشارید کنترل ریست خواهد شد و داده‌های قبلی پاک ‌می‌شوند. 

اگر ریموت شما این دکمه را نداشت می‌توانید با خارج کردن باتری‌ها و قرار دادن مجدد آنها کنترل را ریست کنید.

سخن پایانی

مشکلات فنی  کنترل اکثر‌ مواقع به علت ضربه دیدن و شکسته شدن کنترل و به علت سوختن برخی قطعات رخ می‌دهد. ضربات وارد شده بر کنترل باعث شکسته شدن خازن و پایه‌های کریستال برد کنترل می‌شوند.

همچنین سوختگی خازن نیز یکی از مواردی است که باعث می‌شود  عملکرد کنترل با مشکل مواجه شود و قطعات خراب شده  از مدار خارج شود و قطعات سالم جایگزین آنها شوند و عملکرد خود را آغاز می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *