گرمایشی

راهنمای سرویس آبگرمکن مخزنی گازسوز

سرویس آبگرمکن مخزنی گازسوز

ابگرمکن‌های مخزنی آبگرمکن‌هایی هستند که ظرفیت بالایی جهت ذخیره آب دارند. آبگرمکن‌های مخزنی بیست گالن دارند و در دو مدل گازی و برقی تولید می‌شوند. این نوع آبگرمکن کمتر از آبگرمکن دیواری مورد استفاده قرار می‌گیرد اما تعداد خریداران آن کم نیست و تعداد بالایی از خریداران این ‌نوع آب گرمکن را ترجیح می‌دهند. این نوع ابگرمکن نیاز به سرویس دوره‌ای دارد و در این مقاله می‌خواهیم به نحوه سرویس آبگرمکن مرکز بپردازیم.

آبگرمکن مخزنی چیست؟

آبگرمکن‌های مخزنی از مقرون به صرفه ترین ابگرمکن‌های موجود هستند و به دلیل اینکه کمتر از سایر آبگرمکن‌ها نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند؛ از مجبوبیت بیشتری برخوردارند.

در آبگرمکن‌های مخزنی آب وارد  دستگاه شده و توسط برق و گاز گرم می‌شود و تا مدت زمان مشخصی نیز گرم خواهد ماند. مصرف کنندگان این نوع آبگرمکن می‌توانند هر زمان که می‌خواهند از آب گرم موجود در آبگرمکن استفاده نمایند.

سرویس آبگرمکن مخزنی گازسوز
سرویس آبگرمکن مخزنی گازسوز

نکات مهم جهت سرویس آبگرمکن مخزنی گاز سوز

لازم به ذکر است که در آبگرمکن مخزنی گازسوز دما باید تنظیم باشد؛ زیرا آب موجود در مخزن به صورت تدریجی گرمای خود را از دست می‌دهد و ممکن است با اتلاف انرژی در این دستگاه روبرو شویم. بهتر است درجه حرارت در این دستگاه همیشه تنظیم باشد تا با چنین مشکلی برخورد ننماییم.

ابگرمکن‌های دیواری و بدون مخزن  نوع دیگری از ابگرمکن می‌باشند که مخزنی جهت ذخیره آب ندارند و هیچ گونه آبی در آنها نگه داری نمیشود.

اگر دارای یک آبگرمکن گاز سوز هستید و در تعمیر و سرویس آبگرمکن تخصصی ندارید، با  توجه به جزئیات و مطالعه مطالب مربوطه می‌توانید به تنهایی آبگرمکن گاز سوز مخزنی خود را سرویس نمایید. در خانه و به تنهایی، آبگرمکن خود را تعمیر کرد.

قطعاتی که لازم است تا در آبگرمکن گازسوز عیب یابی شوند

 اولین قطعه‌ای که لازم است عیب یابی شود ترمومتر است. ابتدا ترمومتر را از دستگاه جدا نمایید و سپس اقدام به بررسی آن کنید. پس از جدا کردن به طور مجدد طلق را بر روی ترمومتر بگذارید و شعله‌ای مانند شعله فندک یا کبریت را زیر ترمومتر قرار دهید.

اگر ترمومتر آبگرمکن سالم باشد، پس از مدتی افزایش دما را شاهد خواهید بود و عقربه این قطعه دما را نشان خواهد داد.  در صورت نشان دادن دمای بالا توسط عقربه، بلا فاصله ترمومتر را وارد یک آب سرد نمایید تا کاهش دما را نیز نشان دهد. در صورت نشان دادن هر دو دما، می‌توان مطمئن شد که ترمومتر سالم بوده است.

قطعه بعدی که جهت سرویس ابگرمکن گاز سوز باید مورد بررسی قرار گیرد،  ترموکوپل است. اگر شاهد سوختگی و ذوب شدن این قطعه بودید، حتما در صدد تعویض آن باشید. جهت خرید ترموکوپل جدید، باید به بازار مراجعه کرد. ترمو کوپل‌های موجود در بازار در اندازه‌های متنوع با سر مهره‌های مختلف هستند و لازم است هنگام تعویض ترکوموپل‌ها به این نکته توجه کرد.

جهت تعویض ترموکوپل، ابتدا پیچ‌های ترموکوپل سابق را شل کنید و ترموکوپل جدید را جایگذاری نمایید.  اگر اندازه شمعک ترموکوپل کمتر از مقدار معین باشد، شیر کنترل گاز اثری از شمعک نخواهد دید و کارکردش دچار مشکل خواهد شد.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی و تعمیر دو قطعه مهم ابگرمکن‌های گاز سوز پرداختیم. در این قطعه‌ها بهتر است توحه بیشتری شود؛ زیرا اغلب مشکلات مربوط به آبگرمکن از این دو قطعه مهم سر چشمه می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *