سرمایشی

از برج خنک کننده در چه مکان هایی استفاده می شود؟

از برج خنک کننده در چه مکان هایی استفاده می شود؟

برج‌های خنک کننده دستگاه‌هایی هستند که به کمک آنها می‌توان مقدار زیادی از آب مورد نیاز را خنک کرد و سپس مورد استفاده قرار داد. از برج‌ خنک کننده اغلب در مکان های صنعتی استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که از برج خنک کننده در چه مکان هایی استفاده می شود!

برج خنک کننده چیست؟

پیش از آنکه مکان هایی که به برج خنک کننده نیاز دارند بپردازیم، خوب است تا کمی با برج خنک کننده آشنا شویم. برج خنک کننده با آب کار می‌کند و جهت خارج کردن حرارت کارخانجات و ادارات و پالایشگاه‌ها و ساختمان‌های مسکونی و برج‌ها  استفاده  می‌شود. برج خنک کننده دستگاهی است که برای خنک سازی آب موجود در سیستم‌های تهویه مطبوع و پالایشگاه‌ها مورد استفاده قرار می گیرد.

از برج خنک کننده در چه مکان هایی استفاده می شود؟
از برج خنک کننده در چه مکان هایی استفاده می شود؟

در چه مکان ‌هایی از برج خنک کننده استفاده می‌شود؟

در هر مکانی که نیاز به خنک کردن آب باشد، استفاده از برج خنک کننده لازم و ضروری است. مکان‌های زیادی نیاز به برج خنک کننده دارند از جمله واحدهای صنعتی، تهویه مطبوع، نیروگاه‌های تولید انرژی و غیره. تجهیزات مکان‌های مذکور توسط آب خنک شده و آبی که تجهیزات را خنک کرده است گرم می‌شود و نیاز مجدد به خنک شدن دارد. در این جا نیاز به برج خنک کننده حس شده و می‌توان از این دستگاه استفاده‌ای کاربردی نمود. آب مورد نیاز در این دستگاه، خنک شده و به چرخه باز می‌گردد.

حالا که با کاربرد کلی این دستگاه آشنا شدیم بهتر است به طور جزئی تری به برج خنک کننده بپردازیم.

قطعات برج خنک کننده چیست؟

قطعات برج خنک کننده به شرح زیر هستند:

فن

از مهم ترین وظایف برج خنک‌ کننده خنک کردن آب و بازگرداندن آن به چرخه است. برج‌های خنک کننده انواع مختلفی دارند و تقریبا از کاربرد یکسان و مشابه برخوردارند.  یکی از اجزای ثابت و مهم برج خنک کننده فن است که وظیفه جریان هوا را بر عهده دارد و قطعه‌ای مهم و ضروری می‌باشد.

پکینگ

پکینگ از دیگر قطعات مهم است که باعث تبادل هوای گرم و سرد می‌شود و هنگامی که آب وارد برج شود، پکینگ باعث می‌شود که  جریان آب سرعت کاهشی داشته باشد  و تماس هوا با آب افزایشی خواهد شد و نقش مهمی در خنک کردن آب ایفا می‌کند.

حوضچه

آب‌های خنک شده در داخل برج در مکانی قرار می‌گیرند که حوضچه‌های برج نام دارند و جهت پمپاژ مجدد به چرخه باز می‌گردند و تا زمان پمپاژ داخل مکان تعبیه شده قرار می‌گیرند. در فرآیند خنک کردن آب در برج خنک کننده لازم است که آب به خارج از برج پاشیده نشود و آب مورد نیاز هدر نشده و از دست نرود. از این رو تیغه‌های بخصوصی در اطراف برج تعبیه می‌شوند که قطره گیر نام دارند و از هدر رفت آب جلو گیری می‌کنند.

جنس بدنه برج خنک کننده چیست؟

برج‌های خنک کننده در هر مکانی که قرار بگیرند دارای بدنه‌های  هستند که فیبر گلاس از متداول‌ترین آنها است. هر جنسی که در بدنه برج خنک‌ کننده قرار گیرد، دارای ویژگی‌های منحصر به فرد است و انواع مختلفی دارد.

 استفاده از برج خنک کننده فقط در پالایشگاه و نیروگاه نیست و ما شاهد استفاده از این دستگاه در ساختمان‌های مسکونی و مجتمع‌های اداری نیز هستیم.

نتیجه گیری

امروزه برج‌های خنک کننده جایگاه خود را در بازار سیستم‌های تهویه به دست اوردند و کاربرد خود را به اثبات رسانده‌اند. در این مقاله به بررسی این دستگاه و مکان‌هایی که از آن استفاده می‌نمایند پرداختیم. برج خنک کننده حجم وسیعی از آب مورد نیاز را جهت خنک کردن تجهیزات تامین می‌کند و بسیار کاربردی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *