heating systems

راهنمای تعمیر آبگرمکن

راهنمای تعمیر آبگرمکن

آبگرمکن‌ها از سیستم‌ های گرمایشی هستند که در موتور خانه و خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند و آب گرم مورد نیاز را تامین می‌کند. آبگرمکن‌های گازی و برقی هر از چند گاهی نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند که این امر کار چندان سختی نیست و جهت تعمیر و سرویس آبگرمکن باید ابتدا مشکل و مسئله را شناسایی کرد. با مطالعه مقاله پیش رو می‌توانید مشکل به وجود آمده را تشخیص دهید و اقدام به حل آن نمایید. تعمیر آبگرمکن دیواری و ایستاده در تمام طول سال از پر تقاضا ترین خدمات بوده است و به دلیل کاربرد بالا و بسیار زیاد، تعمیرات این دستگاه نیاز به یادگیری دارد.

بر خلاف تصور عموم تعمیر و تعویض قطعات آبگرمکن به هیچ عنوان کار دشوار و پیچیده‌ای نیست و نیازمند بررسی و مطالعه است. اگر خودتان می‌خواهید در تعمیر آبگرمکن توانایی موثری به دست آورید، بهتر است به بررسی و مطالعه در این خصوص بپردازید.

آبگرمکن چیست؟

ابگرمکن سیستم گرمایشی است که کاربرد بسیار زیادی دارد و آب گرم مورد نیاز  خانوار را تامین می‌کند. قطعات آبگرمکن نقش بسزایی در کیفیت آب گرم شده دارند. این دستگاه انواع مختلفی دارد می بایست متناسب با نیاز و اندازه محیط مورد نظر خریداری شود.

استفاده از آبگرمکن به مدت زیاد و عدم توجه و رسیدگی به این دستگاه می‌تواند باعث بروز مشکلاتی نظیر گرم نشدن آب و چکه کردن آب و تغییر رنگ در آب و فرسودگی دستگاه شود و تنظیم نبودن دودکش نیز می‌تواند خطرات جانی به همراه داشته باشد.   لازم به ذکر است که آبگرمکن‌ها قابلیت تعویض و تعمیر دارند و اگر به طور منظم و به موقع سرویس شوند هزینه کمتری را بر روی دوش ساکنین می‌اندازند.   ممکن است گاهی ایراداتی را در ابگرمکن مشاهده نمایید که نشان از خرابی دستگاه نیست و دستگاه فقط نیاز به تعمیر دارد. قیمت آبگرمکن و برند آن تاثیر بسیار زیادی در نوع آسیب‌های به وجود آمده خواهد داشت.

قطعات مهم  آبگرمکن

حائز اهمیت است که بدانید آبگرمکن جهت کارکرد مناسب و درست نیازمند داشتن قطعات سالم است و نقص در هر کدام از قطعات ممکن است کل آبگرمکن را با مشکل مواجه کند و تاثیر نامطلوبی بر روی کارکرد قطعات بگذارد. جهت کارکرد مناسب دستگاه و افزایش عمر مفید آن لازم است تا به سلامت قطعات آبگرمکن توجه بیشتری شود و به طور منظم بررسی شود‌.

مهم‌ ترین قطعاتی که در آبگرمکن به کار رفته است عبارت است از کلاهک تعدیل، مبدل حرارتی، شیر گاز، مجرای ورودی آب سرد که هنگام سرویس دستگاه باید مورد بررسی قرار گیرد و عیب یابی شود. در صورت وجود نقص و ایراد باید سریعا تعویض شود.

تعمیر آبگرمکن
تعمیر آبگرمکن

مشکلات متداول و رایج ابگرمکن

 • چکه کردن ابگرمکن و لوله
 • جرقه نزدن الکترود جرقه
 • روشن نشدن شمعک
 • خاموش شدن شمعک
 • کوتاه و زرد رنگ بودن شعله شمعک
 • روشن نشدن مشعل با وجود باز بودن شیر آب گرم
 • تاخیر در روشن شدن مشعل پس از باز کردن شیر آب گرم

 عدم جرقه زدن الکترود جرقه زن

در آبگرمکن‌های فاقد شمعک، در برخی مواقع اتصال وایر جدا و شل می‌شود و یا نوک الکترود کثیف شده و در چینی الکترود شکستگی رخ می‌دهد و تمامی این مشکلات باعث عدم جرقه زدن الکترود می‌شود و این قطعه را با مشکل مواجه می‌کند. در این صورت جرقه زن را تمیز کنید و یا بخش معیوب شده جرقه زن را تعویض کنید تا مشکل حل شود.

آسیب در سنسور حرارتی آبگرمکن

در آبگرمکن‌های نسل جدید، سنسور حرارتی یکی از قطعات مهم به شمار می‌رود که آب را در یک دمای استاندارد و مشخص شده نگه می‌دارد و در برخی مواقع بروز گرد و غبار و ایجاد ترک بر روی سنسور می‌تواند باعث نوسان دما در آب شود.

 گاهی آسیب در سنسور آبگرمکن منجر به گرم شدن بیش از حد آب شده و اگر با تمیز کردن سنسور حرارتی مشکل حل نشود لازم است تا سنسور حرارتی تعویض شود.

خاموش شدن آبگرمکن

خاموش شدن ناگهانی آبگرمکن از متداول ترین آسیب‌های این دستگاه به شمار می‌رود و ممکن است در طول روز به وجود آید. گاهی برای شما نیز رخ داده است که در حمام بوده‌اید و ناگهان آبگرمکن خاموش شده است. این مشکل رایج در اغلب آبگرمکن‌ها رخ داده است و علل مختلفی دارد، از جمله:

 • خرابی و آسیب در  واشر دیافراگم آبگرمکن
 • افت فشار گاز و آب در مجرای ورودی
 • خرابی و آسیب در ترموکوپل
 • نقص و عیب  در مشعل آبگرمکن
 • ارتفاع بالای شمعک

در صورت مشاهده این عیوب ممکن است خودتان به تنهایی قادر به تعمیر نباشید و به کمک یک متخصص نیاز داشته باشید.

گرم نشدن آب خروجی آبگرمکن

از اصلی‌ترین وظایف آبگرمکن گرم کردن آب است و اگر این دستگاه نتواند آب مورد نیاز را گرم کند دیگر هیچ فایده‌ای نخواهد داشت.  گرم نشدن آب در آبگرمکن ممکن است به دلایل مختلفی باشد از جمله رسوب در مخزن و رسوب در قطعات و خرابی دیافراگم آبگرمکن.  جهت حل این مشکل لازم است تا آبگرمکن رسوب زدایی شود و سپس جرم گیری شده و پس از آن دیافراگم دستگاه بررسی شود.  دیافراگم یک قطعه پلاستیکی است که شباهت بسیار زیادی به واشر دارد و اگر به مشکل برخورد کند لازم است تا تعویض شود.

رنگ گرفتگی آب داغ خروجی

اگر شاهد تغییر رنگ در آب داغ خروجی شده‌اید و آب داغ به رنگ‌های قهوه ای و سبز و زرد درآمده است و طعم و بوی نامطلوب به خود گرفته، نشان از وجود مشکل در آبگرمکن است.

اکسیده شدن لوله‌های مسی در  آبگرمکن منجر به رنگ گرفتگی آب داغ خواهد شد و بهتر است اگر آب با تغییر رنگ مواجه شد، لوله‌های آبگرمکن سریعا بررسی شوند. این مشکل بیشتر در آبگرمکن‌های قدیمی رخ می‌دهد که دارای لوله‌های زنگ زده می‌باشند و استفاده از این نوع آب می‌تواند سلامت  ساکنین خانه را به خطر بیندازد.

کاهش فشار آب گرم در آبگرمکن

کاهش فشار آب گرم مشکلی است که ممکن است افراد زیادی را درگیر کند و علت اصلی این واقعه نیز رسوب در لوله‌های  آبگرمکن است.   گاهی ممکن است کاهش فشار آب سرد در ورودی آبگرمکن باعث کاهش فشار در این دستگاه شود و افراد را آسی کند. جهت رسوب زدایی از آبگرمکن بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید.

 سرد و گرم شدن مکرر آب

سرد و گرم شدن آب را بارها همگی مشاهده کرده‌ایم و مسئله طاقت فرسایی تلقی می‌شود. این مشکل ممکن است به دلیل وجود لوله‌های نا مناسب رخ دهد و باعث فشار نامناسب آب شود. جهت برطرف کردن این مشکل بهتر است مشعل را رسوب گیری نمایید و اگر باز هم مشکل حل نشد ، از یک متخصص کمک بگیرید.

تعمیر آبگرمکن
تعمیر آبگرمکن

 روشن نشدن شمعک

روشن نشدن شمعک یکی از عیوبی است که در آبگرمکن رخ می‌دهد و عمدتا به دلیل بسته بودن شیر پروانه و گرفتگی صافی یا مجرای نازل پیش می‌آید. در صورت مشاهده این نوع مشکل لازم است تا مجرای نازل و صافی تمیز شود و ابگرمکن دوباره به حالت اولیه خود بازگردد.

 خاموش شدن شمعک

خاموش شدن شمعک نیز از دیگر مشکلات رایج ابگرمکن است که با نقص در کارکرد ترموکوپل آغاز می‌شود و اگر به این نقص به موقع رسیدگی نشود ممکن است مشکل گسترش پیدا کند.  در صورت مشاهده ایرادی در ترموکوپل قطعه را با دقت بررسی نمایید و پس از مشاهده مشکل و حل آن، ترموکوپل را تعویض نمایید. اگر ترموکوپل سالم بود بهتر است شیر مغناطیسی را بررسی کنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید؛ زیرا آسیب در این قطعه باعث خاموش شدن شمعک می‌شود.

شعله کوتاه و زرد رنگ شمعک

در سیستم‌های گاز سوز، یک شعله مناسب و مورد انتظار شعله‌ای است که طول بلند دارد و به رنگ آبی است. اگر شعله به این صورت نباشد یعنی صافی شمعک گرفته شده و مجرای نازل هوا کوتاه و زرد رنگ است.  تمیز کردن قطعات آبگرمکن می‌تواند کمک شایانی به حل مشکلات این قطعه کند.

روشن نشدن مشعل هنگام باز بودن شیر آب

اگر مشعل ابگرمکن پس از تلاش‌های مکرر روشن نشد بهتر است صافی و شیپور و گاز ساختمان بررسی شود. روشن نشدن مشعل در اکثر مواقع مربوط به قطعات است و تمیز کردن مشعل می‌تواند تا حدود زیادی مشکل را حل نماید. بهتر است در این مورد از یک متخصص کمک بگیرید.

 تاخیر در روشن شدن مشعل پس از باز شدن شیر آب گرم

تاخیر در روشن شدن مشعل آبگرمکن دلایل عمده‌ای دارد که خرابی شیر احتراق و رسوب گیری در سوپاپ از اصلی ترین آن هستند و در صورت بروز چنین مشکلی بهتر است تمامی قطعات مورد بررسی قرار گیرند.

چکه کردن آبگرمکن

اگر آب در تانک آبگرمکن تجمع کند، به معنی پوسیدگی و سوراخ شدن و بادکردگی آبگرمکن است و به دنبال نشانه‌ای از پوسیدگی بگردید. اگر آبگرمکن شما پوسیده شده باشد بهتر است آبگرمکن را تعویض نمایید؛ عمر مفید آبگرمکن ده سال است و پس از آن ممکن است بدنه دچار فرو رفتگی و پوسیدگی شود.

چکه شیر آبگرمکن

یک شیر تخلیه‌ای انتهای آبگرمکن وجود دارد که ممکن است این قطعه شروع به چکه کردن کند. در اکثر مواقع این شیر نیاز به سفت شدن دارد و در این صورت بهتر است بیش از حد سفت نشود؛ زیرا ممکن است منجر به شکسته شدن شود. اگر مشکل چکه کردن شیر به سفت کردن آن ربطی نداشته باشد بهتر است که شیر دستگاه به طور کلی تعویض شود.  جهت تعویض  شیر گاز و آب ورودی آبگرمکن را ببندید و یک شلنگ آب پاش را به شیر وصل کنید و شیر را باز کرده تا آب تانک از آن خارج شود و سپس شیر دستگاه را تعویض کنید.

چکه لوله آبگرمکن

بین چکه در لوله و چکه در خود آبگرمکن به دلیل تجمع آب تفاوت‌های جزئی زیادی وجود دارد و اگر در ابگرمکن شما سوراخ‌های تخلیه وجود نداشته باشد، تجمع بخار آب در اطراف آبگرمکن باعث چکه کردن شده و لازم است تا شیر ورودی بسته شود و ‌لوله‌ها تعویض شوند.

شعله آبگرمکن را می‌توان به این صورت تنظیم کرد:

دستگاه را خاموش کنید و سپس صبر کنید تا دمای دستگاه کاهش پیدا کند و سپس قالب روی دستگاه برداشته و پیچ‌های مشعل آبگرمکن را باز‌ و کنید. با دستمال مقداری مایع ظرفشویی را روی دستمال ریخته و سپس مشعل و نازل آبگرمکن را تمیز نمایید و مجدد مشعل را ببندید و آبگرمکن را روشن کنید.  قبل از انجام این فرآیند بهتر است که درجه شعله را بررسی کنید تا آسیب نبینید.

با توجه به  مطالب ذکر شده جهت تعمیر و سرویس آبگرمکن‌ باید دانش و مطالعه بالایی داشت و قواعد بسیار زیادی را رعایت کرد و بهتر است اگر از دانش‌ کافی برخوردار نیستید اقدام به تعمیر و تعویض قطعات آبگرمکن‌ ننمایید. با انجام سرویس منظم و به موقع می‌توان تا حد زیادی از مشکلات مربوط به آبگرمکن کاست.

نتیجه گیری

در این‌ مقاله با مشکلات رایج در آبگرمکن اشنا شدیم و سپس‌ متوجه شدیم که مشکلات آبگرمکن می‌تواند درجه سختی و آسانی داشته باشد. در صورتی که مشکلات آبگرمکن به صورت رایج و مکرر ادامه داشته باشد و نشانی از رفع مشکل نباشد بهتر است از یک‌ متخصص کمک‌ بگیرید و اگر‌ مشکل جزئی بود بهتر است خودتان اقدام به تعمیر دستگاه نمایید.

شما می توانید برای خرید انواع آبگرمکن بوتان، آبگرمکن لورچ و … با شماره های موجود در فروشگاه بهارتهویه تماس بگیرید. در این مجموعه تمامی محصولات با گارانتی اصلی و با بهترین قیمت به فروش می رسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *