دسته‌بندی نشده

راهنمای جامع عیب یابی کولر گازی گری و نحوه رفع ایرادات

راهنمای عیب یابی کولر گازی گری

عیب یابی کولر گازی گری چگونه انجام می شود و نحوه رفع ایرادات به چه صورت است؟

تجهیزات سرمایشی، گرمایشی و تهویه مطبوع از ضروری‌ترین ابزارهای رفافی تلقی می‌شوند و به همین دلیل می‌توان حضور آن‌ها را در محیط‌های مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی به وضوح مشاهده نمود. در میان محصولات تهویه‌ای متنوعی که در بازار عرضه و تقاضا وجود دارند، استقبال برای خرید کولرهای گازی بسیار زیاد است‌. این دستگاه‌ها به سبب قدرت بالا در تهویه محیط، توزیع یکنواخت جریان‌های هوای مطبوع در تمام بخش‌های فضا، نصب و راه اندازی آسان، ابعاد و اندازه کاربردی، امکان کاربری دوجانبه (سرمایش و گرمایش)، مصرف مقرون به صرفه (در نمونه‌های اینورتر دار) و هزینه‌های متنوع خرید باعث رضایتمندی خریدارا و مصرف کنندگان شده‌اند.

عیب یابی کولر گازی گری

کولر گازی‌هایی که در بازار وجود دارند توسط برندهای مختلف به طراحی و تولید رسیده‌‌اند و مسلما تفاوت‌های ظاهری یا عملکردی گوناگونی با یکدیگر دارند. برند گری از جمله برندهای نام آشنایی است که در زمینه ساخت تجهیزات حرارتی، برودتی و تهویه مطبوع فعالیت دارد. برند چینی گری در ساخت محصولات خود از توان و تخصص نیروهای فنی و مهندسی مجرب بهره گرفته و از خط تولید اتوماتیک برای ساخت تجهیزات با کیفیت بالا استفاده می‌کند‌.
کولر گازی‌های گری با برخورداری از قطعات بادوام، پیروی از استانداردهای روز دنیا و بهره‌مندی از فناوری‌های پیشرفته از باکیفیت‌ترین و ایمن‌ترین محصولات موجود در بازار به حساب می‌‌آیند. اما گاها ممکن است در هنگام کارکرد این نوع دستگاه‌ها متوجه بروز ایرادات یا کدهای خطا در سیستم شوید. در ادامه این مقاله شما را با برخی از مهم‌ترین ایراداتی که ممکن است در حین عملکرد دستگاه اتفاق بیفتد آشنا کرده، دلایل آن را بررسی می‌کنیم و نحوه برطرف کردن این نوع نقص‌‌ها را آموزش می‌دهیم.

عیب یابی کولر گازی گری
عیب یابی کولر گازی گری

راهنمای جامع عیب یابی کولر گازی گری

کولر گازی گری به طور ناگهانی خاموش می‌شود

دلایل ایجاد مشکل:

سوختن خازن کولر گازی: در صورتی که خازن دستگاه سوخته باشد باید این قطعه را با قطعه سالم و نو تعویض کنید.
خرابی قطعه‌ای از برد کولر گازی: از یک آمپر متر برای بررسی برد کولر و قطعات تشکیل دهنده آن استفاده کنید. گاهی ممکن است یک یا چند قطعه در داخل برد خراب شده یا سوخته باشند. گاهی نیز کل برد کولر گازی سوخته و نیاز به تعویض دارد.

اور لود شدن کولر گازی

کولر گازی گری روشن (فعال نمی‌شود)

دلایل ایجاد مشکل:

وصل نبودن دوشاخه: دوشاخه را بررسی کنید که به پریز وصل باشد.
خراب بودن پریز: به وسیله فازمتر پریزی را که دوشاخه به آن وصل می‌شود بررسی نمایید؛ چنانچه قطعه یا بخشی از پریز در برقراری جریان و برق دهی مشکل داشته باشد باید تعمیر یا تعویض شود.
مشکل در سیم کشی داخلی دستگاه: از آمپرمتر برای بررسی سیم‌ها و اتصالات داخلی استفاده کنید. چنانچه هر یک از اتصالات داخلی قطع باشند باید آن‌ها را وصل نمایید.
خراب بودن کمپرسور دستگاه: از یک تکنسین برای تعویض یا تعمیر کمپرسور کولر گازی خود کمک بگیرید.

فعالیت کولر گازی گری با ایجاد صداهای غیر معمول همراه است

دلایل ایجاد مشکل:

وجود مشکل در کارکرد فن دستگاه: فن کولر را بررسی کنید؛ چنانچه قطعه‌ای از قطعات کولر گازی به فن گیر کرده و با پره‌ها در تماس باشد باید قطعه را از فن جدا کنید.
شکستن و تخریب قطعه‌ای در داخل کولر: قطعات را بررسی کرده و در صورت لزوم آن‌ها را باز کنید؛ قطعات شکسته باید با قطعه جدید تعویض شوند‌.
شکل شدن کمپرسور در داخل کندانسور: در این حالت لازم است پایه‌های دستگاه را با ابزار مخصوص سفت کنید.
شل شدن سینی قرار گرفته در قسمت پشتی هواساز: پیچ‌های قطعه را با پیچ گوشتی مناسب سفت کنید.

کولر گازی گری باد گرم تولید می‌کند

دلایل ایجاد مشکل:

کم شدن گاز مبرد کولر: حجم گاز کولر را بررسی کنید؛ چنانچه میزان گاز دستگاه از مقدار استاندارد کمتر بود، گاز مبرد را شارژ کنید.
کثیف بودن فیلترها: در صورتی که فیلترهای کولر گازی کثیف شده باشند باید بسته به میزان آلودگی آن‌ها را شستشو داده یا تعویض کنید.
خراب شدن کمپرسور: از تکنسین مجرب برای تعمیر یا تعویض کمپرسور دستگاه کمک بگیرید.

کولر گازی گری دچار نشتی شده است

دلایل ایجاد مشکل:

شکستگی لوله یا سینی ناودان: حجم رطوبت‌های محیطی که به واسطه دستگاه جذب می‌شود از لوله و سینی خارج می‌شوند؛ در صورت شکستن لوله یا سینی، این میزان از رطوبت به محیط خارجی نشت می‌کند که در این صورت باید لوله یا سینی را با نمونه سالم تعویض کنید.
یخ زدن کولر گازی: چنانچه قطعات کولر گازی در اثر افت شدید دما دچار یخ زدگی شوند، ممکن است بعد از خاموش شدن کولر، گرم شدن قطعات و ذوب شدن یخ‌ها، آب به بیرون نشت کند.

کولر گازی گری دچار برفک زدگی شده است

دلایل ایجاد مشکل:

کاهش میزان گاز مبرد: گاز مبرد دستگاه را شارژ کنید.
ایجاد اختلال در عملکرد فن دستگاه: در این صورت فن قادر به انتقال هوای خنک به محیط بیرونی نخواهد بود و حصر هوای خنک در این محیط سبب انجماد می‌شود و در صورت بروز این اتفاق باید به تعمیر فن دستگاه مبادرت نمایید.
ایجاد سوراخ در لوله‌ها یا محفظه گاز مبرد: در صورت وجود منفذ در این بخش‌ها، نفوذ سرمای مداوم به یک نقطه خاص سبب یخ زدگی این بخش می‌شود.

کولر گازی گری دچار ارور می‌شود

ارورهای کولر گازی در قالب کدهای خطا بر روی صفحه نمایشگر دستگاه نمایان می‌شوند. در این صورت می‌توانید از دفترچه راهنمای کولر گازی خود برای رفع نقص‌های ایجاد شده کمک بگیرید. در ادامه کدهای خطا و معانی هر یک را توضیح می‌دهیم.

کد خطای E1
علت: اعمال فشار گاز مبرد به کولر گازی.
کد خطای E2
علت: دستگاه در حال برفک زدن است.
کد خطای E3
علت: کولر گازی تحت اثر فشار پایین و محدود است.
کد خطای E4
علت: میزان دمای خروجی از بخش کمپرسور بالا رفته است.
کد خطای E5
علت: مقدار جریان ورودی ولتاژ زیاد است.
کد خطای E6
علت: اتصال واحد (یونیت) داخلی و خارجی دستگاه قطع شده است.
کد خطای E8
علت: درجه حرارت کوار گازی به شکل کنترل شده بالا رفته است.
کد خطای EE
علت: اختلال در حافظه EEPROM.
کد خطای F4
علت: حسگر خارجی دما دچار اختلال شده است.
کد خطای F5
علت: سنسور حسگر دمای بیرونی دچار ایراد شده است.
کد خطای F6
علت: سنسور گرمایشی کولر دچار مشکل شده است‌.
کد خطای F8
علت: فرکانس‌های دستگاه کم شده‌اند.
کد خطای F9
علت: ورود جریان بالا به کولر.
کد خطای H0
علت: افت فرکانس در فرایند چرخش به دلیل افزایش مقاومت در دمای بالا
کد خطای H1
علت: کولر گازی دچار یخ زدگی شده است.
کد خطای H2
علت: از دستگاه در هنگام پاکسازی استاتیک حفاظت می‌شود.
کد خطای H3
علت: ورود ولتاژ اضافی به کمپرسور.
کد خطای H4
علت: عملکرد دستگاه غیر عادی است‌.
کد خطای ‌H5
علت: اختلال در کارکرد IPM
کد خطای H7
علت: کمپرسور به درستی عمل نمی‌کند.
کد خطای HC
علت: حفاظت PFC
کد خطای LC
علت: دستگاه به طور کلی دچار اختلال شده است.
کد خطای U1
علت: وجود ایراد جدی در مدار تشخیص جریان فاز کمپرسور.
کد خطای U5
علت: افزایش بیش از حد ولتاژ DC
کد خطای P5
علت: حفاظت از جریان ورودی بیش از حد توان کمپرسور به دستگاه
کد خطای P7
علت: بروز اشکال در سنسور حرارتی ماژول
کد خطای P8
علت: افزایش دما باعث خرابی ماژول حفاظت شده است.
کد خطای PH
علت: کاهش فرکانس به دلیل ورود جریان بالا
کد خطای PU
علت: خرابی شارژ خازن

تعمیرات دستگاه کولر گازی گری

بعد از اینکه از بروز مشکل در بخش‌ یا قطعه خاصی از کولر گازی گری مطلع شدید لازم است قطعه را بررسی نمایید و با توجه با نوع مشکل از ابزار مخصوص برای رفع آن بهره بگیرید. توجه داشته باشید که در صورت عدم وجود تخصص کافی برای عیب یابی و حل مشکلات ممکن است آسیب‌های بیشتری متوجه دستگاه شود‌. بنابراین بهتر است برای اطمینان از رفع مشکل به صورت درست و تخصصی از تکنسین‌‌های ماهر کمک بگیرید.

میزان هزینه‌های ناشی از تعمیر کولر گازی گری

تعیین میزان هزینه‌های مرتبط با تعمیر کولر گازی با توجه به نوع مشکل و فرایند لازم برای عیب یابی و رفع مشکل صورت می‌گیرد‌. بنابراین بدیهی است که تعمیر یا تعویض قطعات مختلف دستگاه هزینه‌های متفاوتی دارند و عیب یابی و رفع مشکل بخش‌های گوناگون به پرداخت هزینه‌های متفاوت نیازمند است.

نتیجه گیری

نقشه کلی عیب یابی کولر گازی گری با توجه به نکات و اطلاعات ذکر شده در خلال این مقاله در دسترس شما وجود دارد‌. در صورتی که هر یک از ایرادات عنوان شده در هنگام فعالیت دستگاه ایجاد شوند می‌توانید با توجه به علل احتمالی به بررسی قطعات مختلف پرداخته و روند تعمیر یا تعویض قطعه معیوب را سپری کنید. اما بهتر است برای رفع ایرادات ایجاد شده در دستگاه خود از مهارت نیروهای متخصص بهره بگیرید تا عملیات عیب یابی و تعمیر با سرعت بیشتر و با سازوکارهای تخصصی انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *