سرمایشی

علت مصرف برق زیاد کولر گازی

علت مصرف برق زیاد کولر گازی

علت مصرف برق زیاد کولر گازی چیست؟ کولرگازی یکی از سیستم‌های سرمایشی بسیار خوب در خنک‌سازی محیط است. امروزه این محصول از طرفداران بسیاری در سر تا سر جهان برخوردار است. با این حال یکی از نقاط ضعف کولر‌های گازی که جزء بزرگ‌ترین دغدغه‌های خریداران نیز محسوب می‌شود، مصرف انرژی برق این محصول نسبت به کولر‌های آبی است. البته یکی از علل مصرف برق این محصول عدم سرویس و تعمیر به موقع است. اما با سرویس مداوم و تعمیر کردن کولرگازی باز هم مصرف انرژِی این محصول نسبت به کولر‌های آبی بیشتر است. که بر اساس عملکرد خوب کولر‌های گازی در خنک‌سازی محیط این افزایش مصرف برق نسبت به کولر‌های آبی دور از ذهن نیست.
درست است که بسیاری از مدل های کولرهای گازی با دارا بودن کیت اینورتر، مانند انواع کولر گازی سامسونگ، کولر گازی جی پلاس و … میزان مصرف برق کاربران را بسیار کم کرده است، اما با این وجود برخی از دلایل می توانند سبب مصرف بالای برق کولر گازی شود.

در این مقاله سعی داریم تا علل افزایش مصرف برق کولر گازی را شرح داده و نکاتی را برای کاهش مصرف برق کولرگازی آموزش دهیم.

علل مصرف بالای برق کولر گازی

برای اینکه بتوانیم راهکار‌هایی برای یک مشکل بدهیم باید در ابتدا از علل آن مشکل اطلاع داشته باشیم. از همین رو قبل از پرداختن به راهکاری کاهش مصرف برق کولرگازی به علت مصرف برق زیاد کولر گازی نسبت به سایر سیستم‌های سرمایشی، مثل کولر آبی و…می پردازیم.
کولر‌های گازی موجود در ایران ترکیبی از کولر‌های گازی با رده انرژی‌های بهینه شده و بهینه نشده هستند. در کولر‌های گازی بهینه شده برخلاف کولر‌های گازی بهینه نشده، شاهد مصرف برق کمتری هستیم. کولر‌های بهینه نشده سبب مصرف زیاد انرژی و برق می‌شوند و از این کولرگازی‌ها که بسیار پر مصرف هستند با نام کولر‌های گازی قاچاق یاد می‌شود.
کولر‌های قاچاق از قیمت پایین‌تری نسبت به کولر‌های بهینه شده در بازار رسمی و معتبر برخودار هستند. یکی از علل پایین بودن قیمت این نوع از کولرگازی‌ها وارد شدن این کالا به صورت قاچاق در کشور و پرداخت نکردن مالیات است. از علل دیگر پایین بودن کولر‌های گازی قاچاق می‌توان به عدم وجود گارانتی و مصرف بالای انرژی اشاره کرد که البته برخی از فروشندگان این کالا‌ها به دروغ ادعا می‌کنند که کولرگازی قاچاق علاوه بر داشتن گارانتی، از برچسب انرژی بهینه نیز برخودار است.
به طور کلی میزان برقی که کولر‌های گازی نسبت به کولر‌های آبی مصرف می‌کنند، به طور میانگین، چهار برابر است و علت این میزان برق مصرفی وجود کمپرسور داخلی کولر گازی است. کمپرسور همان قطعه‌ای است که سبب خنک‌سازی محیط و متراکم کردن گاز داخل لوله‌های کولر گازی است. یکی از نکاتی که باید بیان کنیم این است که مصرف برق کولر گازی به نوع برند و شرکت سازنده کولرگازی ارتباطی ندارد بلکه به بهینه بودن یا نبودن کولرگازی بستگی دارند. پس در خرید کولرگازی حتماً به برچسب انرژی محصول توجه نمایید.

چگونه می‌توانیم میزان مصرف برق کولر گازی را کاهش داد؟

همانطور که در ابتدای مطلب بیان کردیم، کولر‌های گازی نسبت به کولر‌های آبی برق بیشتری را مصرف می‌کنند اما میزان برق مصرفی با توجه به عملکرد و بازدهی این سیستم سرمایشی قابل توجیه است. با این حال کاهش مصرف برق کولر‌های گازی یکی از دغدغه‌های همیشگی مصرف‌کنندگان این محصول است. در این بخش قصد داریم چند نکته که سبب کاهش برق مصرفی کولرگازی شما می‌گردد را معرفی کنیم. شما می‌توانید با رعایت این نکات، شاهد کاهش مصرف برق کولرگازی خود باشید.

توجه به برچسب انرژی در هنگام خرید کولر گازی

برای اینکه بتوانید در مصرف برق کولرگازی خود صرفه‌جویی کنید باید در هنگام خرید به برچسب انرژی محصول توجه نمایید. اگر به علت مبلغ پایین کولرگازی‌هایی بدون برچسب انرژی و یا با رده انرژی B را خریداری کنید، نمی‌توانید انتظار کاهش مصرف برق را داشته باشید.

توجه به شرایط خود در هنگام خرید کولر گازی

یکی از مهم‌ترین نکات برای کاهش مصرف برق کولرگازی، توجه به شرایط محیطی خود و خرید کولرگازی متناسب با آن شرایط است. اگر به شرایط محیطی خود در خرید کولر گازی توجه نکنید، به طور قطعی نمی‌توانید برق مصرفی کولرگازی خود را کاهش دهید. شرایطی که باید در خرید کولرگازی به آن توجه کنید شامل توجه به شرابط آب و هوایی منطقه شما و شرایط محیطی شما است که هر یک را به اختصار در این بخش توضیح خواهیم داد.

توجه به شرایط آب و هوایی

برای کاهش مصرف برق کولرگازی خود حتماً به منطقه آب و هوایی خود دقت نمایید. چرا که در صورت مناسب نبودن کولرگازی با منطقه آب و هوایی توان مصرفی کولرگازی شما بیشتر شده و در نتیجه هزینه برق شما نیز افزایش می‌یابد. از همین رو توصیه می‌کنیم که در هنگام خرید کولرگازی حتماً به کلاس کولر‌ها توجه لازم را داشته باشید. کولر گازی‌های کلاس T1 برای آب و هوای معتدل مناسب بوده در صورتی که کولرگازی‌های کلاس T2  برای آب و هوای گرم و نیمه خشک و کولرگازی‌های کلاس T3برای آب و هوای گرم و مرطوب بسیار مناسب است
– شرایط محیطی: برای خرید کولر گازی و همچنین کاهش مصرف برق آن باید به ظرفیت محیطی که کولرگازی قرار است در آنجا نصب شود توجه کنید. یکی از این شرایط محیطی توجه به طبقه‌ای است که در آن سکونت دارید. شرایط محیطی دیگری که حتماً باید آن را در نظر داشته باشید متراژ خانه یا محیطی است که کولرگازی قرار است در آنجا نصب گردد. نوع نورگیری و تابش نور خورشید به محیط نصب و میزان تابش نور خورشید به سقف و دیوار‌ها نیز از دیگر شرایط محیطی مهم هستند که باید در خرید کولرگازی آن‌ها را لحاظ کنید.

محل نصب مناسب برای کولرگازی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید برای کاهش مصرف برق کولرگازی به آن توجه داشته باشید محل نصب کولرگازی است. برای این که از نصب درست کولرگازی خود مطمئن شوید باید سه نکته‌ی مهم را رعایت کنید. اولین نکته این است که پنل یا همان یونیت داخلی کولرگازی در روبه روی محل نشستن قرار داده شود که در این حالت به طور معمول طول پرتاب هوای اسپلیت‌ها بر اساس ظرفیت بین ۵ تا ۱۰ متر است. دومین نکته مهم این است که پنل داخلی اسپیلت‌ها را تا حد امکان پایین‌تر از سقف نصب کنید. علت این کار تجمع هوای گرم در زیر سقف است. آخرین نکته‌ای که به آن اشاره می‌کنیم این است که پنل بیرونی باید به شکلی باشد که به راحتی هوای آزاد در پشت پنل در جریان باشد. با رعایت این نکات شما می‌توانید مصرف برق کولرگازی خود را کاهش دهید.

تنظیم کولرگازی در دمای مناسب

به طور معمول دمای مناسب و استاندارد بین ۲۴ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد، و شما می‌توانید با تنطیم مای ثابت کولرگازی با توجه به دمای استاندارد، تا حد زیادی مصرف برق کولرگازی خود را کنترل کرده و کاهش دهید.

سرویس کولرگازی به طور دوره‌ای و مدوام

یکی از علل افزایش مصرف برق، سرویس نکردن به موقع کولرگازی است. برای کاهش برق مصرفی کولرگازی خود بهتر است به صورت دوره‌ای و سالیانه کولرگازی خود را سرویس و بررسی کنید. با این کار شما می‌توانید در مصرف برق خود ۱۰ تا ۱۵ درصد صرفه‌جویی کنید. سرویس کولرگازی شامل پاکسازی یا تعویض فیلتر و پاکسازی کندانسور است که سبب کاهش فشار به کمپرسور کولر گازی می‌شود و در نهایت شاهد کاهش مصرف برق کولر گازی خواهید بود.

سخن پایانی

توجه به خرید محصول باکیفیت و اصولی، می تواند مصرف برق را برای شما تا حد بسیار زیادی کم کند. به این دلیل پیشنهاد می کنیم برای خرید کولر گازی با شماره های درج شده در سایت بهارتهویه تماس حاصل نمایید تا کارشناسان ما، شما را برای انتخاب بهترین نمونه راهنمایی کنند. ضمن آنکه شما می توانید محصول مد نظرتان را با بهترین قیمت و گارانتی اصلی از بهارتهویه خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *