سرمایشی

چگونه راندمان چیلر را افزایش دهیم؟

افزایش راندمان چیلر

چیلر‌ها دستگاه‌هایی هستند که بوسیله آب سرد به تولید هوای خنک برای محیط اقدام می‌نمایند. چیلر‌ها بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری‌ها بوده که از مصرف انرژی بالایی نیز برخوردار هستند. چیلر‌ها به دلیل عملکرد عمده برای محیط‌های صنعتی و تجاری از قیمت‌های بالایی برخوردار هستند. در این مقاله همراه ما باشید تا به سوال چگونه راندمان چیلر را افزایش دهیم پاسخ گو باشیم. اگر جزء افرادی هستید که با محیط‌های صنعتی و تجاری سر و کار دارید، در این مقاله به راهکار‌ها و عواملی در ارتباط با افزایش راندمان چیلر خواهیم پرداخت.

فاکتور‌های موثر بر افزایش راندمان چیلر

در این قسمت از مطلب به بیان فاکتور‌هایی می‌پردازیم که بر افزایش راندمان چیلر مؤثر هستند.

نوع کندانسور

در ابتدا برای افزایش راندمان چیلر‌ها باید به بررسی روش دفع گرما و انرژی گرمایی بپردازیم. البته باید به این نکته اشاره نمود که چیلر‌های تراکمی به دو صورت چیلر تراکمی هوا خنک و چیلر تراکمی آب خنک در کندانسور به دفع گرما اقدام می‌نمایند. در چیلر تراکمی هوا خنک به این صورت است که گرمای قسمتی از کندانسور با تعدادی از فن‌ها به هوای آزاد اتمسفر داده شده است. در چیلر تراکمی آب خنک، به این صورت است که گرمای بخش کندانسور به آب داده شده و به برج خنک‌کننده آب انتقال داده خواهد شد. در نهایت روند چیلر تراکمی آب خنک، بر روی پد‌ها ریزش داشته و سپس در اثر تماس مستقیم با هوای آزاد، گرما را به هوا منتقل می‌نماید.

تأثیر اختلاف دما بین اوپراتور و کندانسور در راندمان چیلر

در دو مدل چیلر تراکمی موجود هوا خنک و آب خنک، بیش‌ترین انرژی مصرفی متعلق به کمپرسور است. زیرا کمپرسور وظیفه پمپاژ مبرد بین اواپراتور و کندانسور را برعهده دارد. نحوه عملکرد کمپرسور به این صورت است که ابتدا مبرد دما و فشار را از پایین دریافت نموده و سپس با فشار بسیار بالا مبرد را به سمت کندانسور ارسال می‌نماید. برای اینکه چیلر به حالت بهینه برسد باید آن اختلاف دمای میان مبرد و کندانسور به حداقل خود برسد. البته این حداقل دما زمانی به دست می‌آید که دمای مبرد در اواپرتور چیلر بیش‌تر باشد، در این صورت منجر به کم‌تر شدن اختلاف دما و در نهایت کمپرسور چیلر در حالت بهینه‌ای قرار خواهد گرفت. این کم شدن اختلاف منجر به کم هزینه‌تر شدن مصرف انرژی در چیلر خواهد شد.

انتخاب طرح کندانسور و اواپراتور

یکی دیگر از عواملی که منجر در افزایش راندمان چیلر‌ها خواهد شد می‌توان به انتخاب طرح کندانسور و اواپراتور اشاره نمود. در بازار فروش محصولات دو مدل کندانسور Microchannel Condenser و معمولی فن تیوب وجود دارد. استفاده از کندانسور‌های Microchannel حدود ۴ درصد در افزایش راندمان چیلر‌ها مؤثر‌تر از کندانسور‌های معمولی فن تیوب است. همچنین انواعی از اواپراتور‌ها وجود دارد که به همین خاطر استفاده از مدل اواپراتور ۳ پاس بسیار مؤثر‌تر از مدل ۲ پاس و سایر مدل‌های دیگر است. با توجه به توضیحات داده شده در این باره باید به این نکته اشاره نمود که انتخاب طرح کندانسور و اواپراتور تأثیر بسیاری بر روی راندمان چیلر دارد.

بهره‌گیری از تکنولوژی فری کولینگ

فری کولینگ یک تکنولوژی است که بوسیله آن می‌توان یک مبدل حرارتی هوا خنک معمولی فن تیوب و دیگر تجهیزات کنترلی را به چیلر اضافه نماییم. این تکنولوژی در زمان‌هایی که درجه حرارت هوا بسیار پایین است، تمامی آب چیلر را به سمت مبدل رارتی ارسال می‌نماید. این عملکرد منجر به کاهش دمای آب بوسیله آب سرد خواهد شد. همچنین در این حالت کمپرسور‌های چیلر خاموش شده و به همین دلیل راندمان چیلر افزایش یافته و مصرف آن به حداقل خواهد رسید.

نگهداری از لوله‌ها به روشی صحیح

درون چیلر‌های بزرگ لوله‌های بسیاری بکار رفته که در بخش انتقال حرارت بسیار مؤثر هستند. به همین دلیل تمیز کردن و سرویس به موقع لوله‌های چیلر بسیار حائز اهمیت است. زیرا لوله‌های چیلر در مرور زمان رسوب و لجن را در خود گرفته و منجر به کاهش عملکرد مطلوب چیلر‌ها خواهد شد. رسوب‌های تشکیل شده درون لوله‌های چیلر را می‌توان با روش‌های مکانیکی و یا برخی روش‌های شیمیایی رسوب‌گیری نمود.

سرویس و نگهداری چیلر‌ها

یکی از عواملی که بسیار در افزایش راندمان چیلر‌ها مؤثر است می‌توان به، سرویس به موقع و نگهداری صحیح از چیلر‌ها را اشاره نمود. سرویس به موقع چیلر‌ها بسیار اهمیت دارد زیرا هرگونه بی‌توجهی، منجر به آسیب جدی به قطعات آن خواهد شد. به همین دلیل بهتر آن است که سرویس به موقع چیلر و عیب‌یابی آن را در برنامه خود قرار دهید تا عملکرد و راندمان مطلوب چیلر را از دست ندهید.

نتیجه‌گیری

عوامل و فاکتور‌های بسیاری در افزایش راندمان چیلر‌ها موثر هستند. کاربران با مطالعه این مقاله و بررسی فاکتور‌ها می‌توانند تا حد زیادی به افزایش راندمان چیلر‌ها اقدام نمایند. از آن جا که چیلر‌ها بخش زیادی از سرمایه هر فرد را به خود اختصاص داده اند و به همین دلیل است که افزایش کارایی و راندمان مطلوب این دستگاه برای کاربر اهمیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *