سرمایشی

هر آنچه که باید درباره کولرگازی خورشیدی بدانید

کولر گازی خورشیدی چیست؟

یکی از بهترین محصولات برای تهویه هوا و خنک‌سازی محیط در فصول گرم سال به خصوص فصل تابستان کولر گازی خورشیدی است. کولر‌های گازی از مصرف انرژی بالایی برخودارند با این حال کولر‌های گازی خورشیدی به علت استفاده از انرژی خورشیدی سبب کاهش انرژی و هزینه‌ها تا بین ۳۰ تا ۵۰ درصد نسبت به مدل برقی می‌شوند.

کولرگازی خورشیدی چیست؟

کولرگازی‌های خورشیدی از سیستمی ساده برخوردار هستند که با استفاده از انرژی خورشیدی می‌توانند به آسانی محیط خانه شما را خنک کنند. این مدل از کولر گازی مجهز به دو منبع برق و انرژی خورشیدی است و از لحاظ ظاهری هیچ تفاوتی با مدل‌های دیگر کولرگازی ندارد و تنها تفاوت بین کولرگازی خورشیدی و کولرگازی‌های معمولی وجود یک پنل خورشیدی پر قدرت و یک مخزن انرژی است.

کولرگازی‌های خورشیدی در دو نوع ۵۰ و ۱۰۰ درصدی تولید می‌گردند. در نوع ۵۰ درصدی تنها ۵۰ درصد از انرژی مورد نیاز آن‌ها از خورشید تأمین می‌شود و ۵۰ درصد دیگر آن از طریق برق شهری تأمین می‌گردد. در نوع ۱۰۰ درصدی این محصول، ۱۰۰ درصد انرژی مصرفی از خورشید تأمین می‌شود. اما باید این نکته را ذکر کنیم که برای فعالیت قسمت دمنده و پنل الکتریکی کولرگازی‌های نوع ۱۰۰ درصد نیز نیاز به مصرف کم برق وجود دارد و نباید تصور کنیم که در کولرگازی‌های نوع ۱۰۰ درصد هیچ گونه برقی مصرف نمی‌شود.
در این مقاله سعی داریم تا با نحوه عملکرد کولر گازی خورشیدی، مزایا و معایب آن آشنا شویم.

نحوه عملکرد کولرگازی خورشیدی

عملکرد کولرگازی خورشیدی بر اساس تغیرات ترمودینامیکی است که در سیکل تراکمی رخ می‌دهد و موجب سرمایش می‌شود. می‌ توان گفت سیستم این محصول دارای پیچیدگی خاصی نیست و از انرژی خورشیدی که انرژی پاک است برای تبدلیل به انرژی الکتریکی استفاده می‌شود که از این طریق انرژی مصرفی برای برودت تأمین می‌گردد. همچنین سیستم کولرگازی خورشیدی به علت وجود اشعه ماورای بنفش خورشید، عملکرد مشابهی در خنک‌سازی و هوای مطبوع در روز‌های آفتابی و ابری دارد.

عملکرد کولرگازی خورشید به طور کلی اینگونه است که به واسطه‌ی پنلی که در این محصول تعبیه شده است نور خورشید به الکترئیسته تبدیل می‌شود و کولرگازی خورشیدی نقش سیستم تقسیم معمولی را ایفا می‌کند. سیستم‌های حرارتی موجود در کولرگازی خورشیدی نیز در حقیقت یک مبدل برق هستند. انرژی خورشیدی تبدیل شده به انرژی الکتریسیته در یک مخزن انرژی یا باتری بزرگ ذخیره می‌شود و سیستم کولرگازی خورشیدی از این انرژی برای خنک‌سازی استفاده می‌کند. ادامه عملکرد کولرگازی خورشیدی با کولر‌های معمولی تفاوتی ندارد. همچنین باید این نکته را ذکر کنیم که کاهش سی الی پنجاه درصدی مصرف برق و انرژی این محصول به این علت است که کمپرسور سیستم کولرگازی خورشیدی عملکردی به مراتب کم‌تر از کولر‌های گازی برقی دارد.

کولر گازی خورشیدی چیست؟
کولر گازی خورشیدی چیست؟

مزایای کولر گازی خورشیدی

کولرهای گازی خورشیدی دارای مزایایی هستند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:


– مصرف برق: از مهم‌ترین مزایای کولرگازی خورشیدی می‌توان به کاهش مصرف انرژی برق و انرژی الکتریکی تا سی درصد اشاره کرد. این ویژگی علاوه بر کاهش و صرفه‌جویی هزینه در زمان طولانی باعث افزایش بازدهی انرژی و بهینه‌سازی مصرف برق می‌گردد. با استفاده از کولرگازی خورشید به ویژه در فصول گرم سال الگوی مصرف اصلاح شده و این موضوع سبب کاهش پیک مصرف می‌شود.
– انرژی خورشید یک انرژی پاک: کولرگازی خورشیدی به علت کاهش استفاده از انرژی‌های فسیلی و استفاده از نور خورشید یکی از بهترین محصول‌ها برای حافظان محیط زیست است. این محصول سبب کاهش آلودگی‌های محیطی و پاکی هوا به صورت غیر مستقیم می‌گردد.
– دارای کمترین اختلالات: با قرارگیری صفحات کولرگازی خورشیدی در مکان مناسب پنل‌های فتوولتائیک در معرض بیشتر نور خورشید قرار می‌گیرند که سبب تأمین انرژی خورشیدی حدااکثری می‌شود. از همین رو خطوط برقی که در معرض آُسیب قرار دارند در هنگام طوفان و باد‌های شدید دچار کمترین اختلالات در منبع تغذیه و شبکه برق می‌گردند
– تعمیر و نگهداری آسان و کم: یکی دیگر از مزایای کولرگازی خورشیدی تعمیر و نگهداری آسان این محصول است. از آن جایی که سیستم کولرگازی خورشیدی به صورت یکپارچه عمل می‌کند و برای تعمیر نیاز به متخصصین و قطعات جایگزین گران نیست، هزینه‌های بسیار کمی برای تعمیر و نگهداری از این محصول نیاز است.

معایب کولر گازی خورشیدی

در کنار مزایایی که این کولرهای گازی دارند، می توانیم معایبی نیز برای آن ها برشماریم:


– هزینه‌های اولیه: خرید و نصب کولرگازی خورشید خوب به علت خرید پنل‌های خورشیدی، اینورتر، باتری، سیم کشی برقی و همچنین نصب تخصصی این محصول نیازمند هزینه فراوان است
– آسیب دیدگی پنل‌های خورشیدی: از آن جایی که کولر‌های گازی خورشیدی در فضای باز قرار می‌گیرند امکان آسیب پنل‌های خورشیدی وجود دارد و این موضوع بر کاهش بازدهی کولرگازی خورشیدی تأثیر می‌گذارد.

سخن نهایی

در فصول گرم سال نیاز به کولرگازی برای خنک‌سازی محیط یکی از ضروری‌ترین محصولات برای خانه است. و یکی از بهترین انواع کولر گازی برای کاهش مصرف انرژی و هزینه، کولرگازی خورشیدی است. همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد نباید تصور کنید که کولرگازی خورشیدی تنها در فصول گرم سال دارای عملکرد خوبی است بلکه در فصل‌های سرد سال نیز می‌توانید حالت گرمایشی این محصول را فعال و از آن برای گرمایش محیط خود استفاده کنید. با این حال باید اشاره کنیم که کولرگازی خورشیدی در فصول گرم سال که نور مستقیم خورشید وجود دارد در بهترین حالت خود عمل می‌کند.
کولر گازی خورشیدی به لحاظ ظاهری و میزان حجم با کولرگازی معمولی تفاوت زیادی ندارد و به طور معمول طراحان این محصول سعی دارند تا قطعات اضافی را به گونه‌ای طراحی کنند که فضای زیادی از محیط را اشغال نکند. هزینه‌های خرید و تعمیر این کولرگازی با توجه به مدل، نوع، قطعات و به خصوص سیستم خورشیدی به کار رفته متفاوت است، از این رو برای خرید این محصول حتماً به این موارد دقت کنید. همچنین حتماً توجه داشته باشید که برای نصب و یا تعمیر کولرگازی خورشیدی متخصصین این کار از تجربه لازم برخوردار باشند. یکی دیگر از مسائلی که در خرید این محصول باید در نظر داشته باشید این است که متخصصین این حوزه باید از مجوز‌های لازم برای نصب و تعمیر کولرگازی خورشیدی برخودار باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *