سرمایشی

مکان مناسب نصب پرده هوا

مکان مناسب نصب پرده هوا

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های بزرگ زندگی امروزی استفاده درست و بهینه از انرژی است. برای رسیدن به این هدف مطلوب دستگاه‌های مختلفی طراحی و تولید شده است. یکی از این محصولات پرده‌ی هوا است که سبب جلوگیری از اتلاف انرژی می‌گردد. این دستگاه در مکان‌های پرتردد بسیار مناسب است. به خصوص در فصول سرد سال که افراد سعی دارند تا از خروج هوای گرم به محیط بیرونی جلوگیری کنند این محصول می‌تواند با جداسازی دو محیط این کار را به خوبی انجام دهد. برای شناخت بیشتر پرده هوا؛ نحوه عملکرد و همچنین مکان‌ مناسب نصب پرده هوا با ما همراه باشید.

پرده‌ هوا چیست؟

پرده‌ هوا یا درب هوا یک سیستم تهویه مطبوع پرکاربرد است که با دمیدن جریان هوا، قادر به جداسازی دو فضا از یکدیگر است. به عبارتی پرده هوا با ظاهری شبیه به کولرگازی دستگاهی است که جریان پرفشاری را برای جلوگیری از تبادل هوا بین دو محیط و مخلوط شدن آن‌ها ایجاد می‌کند و مانع از ورود هوای گرم یا سرد محیط بیرونی به محیط داخلی می‌شود. البته باید ذکر کنیم که جدا‌سازی دو محیط می‌تواند با اهداف متفاوتی مانند ایجاد یک عایق حرارتی در مکان تردد افراد یا ایجاد یک لایۀ هوایی برای جلوگیری از نفوذ حشرات یا آلاینده‌ها انجام شود. همچنین باید ذکر کنیم که رایج‌ترین نوع پرده هوا، به صورت یک فن دمنده رو به پایین است که در بالای درب ورودی ساختمان‌ها نصب می‌گردد.

نحوه عملکرد پرده‌های هوا

نحوه عملکرد دستگاه پرده هوا این گونه است که زمانی که درب ورودی باز می‌شود، این محصول به طور اتوماتیک شروع به کار می‌کند و با فشار هوا سبب جداسازی دو محیط داخلی و بیرونی می‌گردد. پرده هوا تشکیل شده از بدنه، موتور و فن قدرتمند است که بعد از باز شدن درب، به صورت مداوم سبب دمیده شدن جریان هوای فشار محیط داخل از بالای در به سمت پایین به شکل مستقیم است. جریان هوای محیط با سرعت و زاویه‌ای حرکت می‌کند که سبب جلوگیری از ورود گرد و غبار و حشرات به داخل محیط می‌شود. بازدهی پرده هوا در ایجاد مانع در میان ورودی از ۶۰ تا ۸۰٪ متغییر است.

انواع پرده هوا

پرده هوا بر اساس نوع کاربرد و مکان نصب به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شود. در ادامه این مطلب قصد معرفی این دو نوع از پرده هوا را داریم:

پرده هوا صنعتی

همانطور که از اسم این نوع از پرده هوا مشخص است، پرده هوای صنعتی بر درب ورودی ساختمان‌ها و کارخانه‌های صنعتی که علاوه بر ارتفاع بالای درب از متراژ بالایی نیز برخوردارند؛ قابلیت نصب دارد. طراحی و تولید پرده‌های هوایی صنعتی در شاخص‌های مشخصی نظیر طول محور افقی پرده هوا، قدرت موتورفن هوادهی و فشار باد، میزان اختلاف دمای دو محیط، ارتفاع در و با توجه به شرایط توسط شرکت‌های سازنده به طور اختصاصی صورت می‌گیرد و اندازۀ پرده این دستگاه با توجه به موقعیت نصب تعیین می‌شود. همچنین قدرت فشار باد نیز قایلیت تنظیم در زمان طراحی پرده هوای صنعتی را دارد. پرده هوای صنعتی از فن‌هایی با قدرت هوادهی بالایی نسبت به مدل اداری-تجاری برخوردارند که همین موضوع سبب مصرف انرژِی بیشتر این محصول است. همچنین باید ذکر کنیم که پرده هوای صنتعی اغلب به شکل توکار تولید و ارائه می‌شود.

پرده هوایی اداری – تجاری

پرده هوایی اداری-تجاری قابلیت نصب در مکان‌ها ادرای و تجاری نظیر رستوران‌ها، مراکز تجاری و پاساژ‌ها و فروشگاه‌ها را دارند. این نوع از پرده‌های هوا به علت مکان نصب معمولاً از ظاهری زیباتر و رنگ‌بندی‌های متنوع‌تری برخوردارند. پرده هوای اداری-تجاری نسبت به پرده‌های صنعتی ابعاد کمتری دارند که فضای کمی را اشغال می‌کنند تا برای ورود و خروج مزاحمت ایجاد نکنند. همچنین میزان مصرف انرژی و برق در این دستگاه نیز کمتر از پرده هوای صنعتی است. برخی از مدل‌های پرده هوای اداری-تجاری قابلیت مجهز شدن به کویل‌های و هیتر‌های حرارتی را دارند تا برای فصول سرد سال نیز قابل استفاده باشند.

مکان مناسب نصب پرده هوا

مزایای استفاده از پرده هوا

پرده‌های هوای از مزایای بسیاری برخوردارند که قصد داریم در این بخش به برخی از مزیت‌های استفاده از این محصول اشاره کنیم:

– جلوگیری از اتلاف انرژی: می‌توانیم بگوییم مهم‌ترین مزیت استفاده از پرده هوا، جلوگیری از اتلاف انرژِی و صرفه‌جویی آن است. پرده‌ی هوا قادر به جداکردن دو محیط با اختلاف دما است. یعنی این دستگاه می‌تواند دو محیط با میزان دمای متفاوت را از یکدیگر جدا کند. زمانی که درب ورود مکان‌های عمومی به طور مکرر باز و بسته می‌شود، مقداری از هوا بین دو محیط در بازه‌ی زمانی کوتاهی جا به جا شده و تبدیل انرژی صورت می‌گیرد. این موضوع سبب اتلاف انرژِی می‌شود که پرده هوایی با لایه سه تا پنج سانتی‌متری از جا به جایی دما و انرژِی جلوگیری می‌کند.

– مانع از ورود آلاینده‌ها و گرد و غبار به محیط داخلی: پرده هوا، یک عایق مناسب بین فضای داخلی و خارجی ایجاد می‌کند که از ورود آلاینده‌ها و گرد و غبار از محیط بیرون به محیط داخلی جلوگیری می‌کند.

– مانع از ورود حشرات به محیط داخلی: در برخی از محیط‌های عمومی نظیر بیمارستان‌ها، رستوران و فروشگاه‌های مواد غذایی بهداشت محیط از اهمیت ویژه‌ای برخودار است. پرده هوا می‌تواند با ممانعت از ورود حشرات به محیط داخلی این اماکن بهداشت محیط را فراهم کند.

– حفظ چرخه هوای محیط: هوای سرد به علت سنگین بودن در قسمت پایین محیط و هوای گرم به علت سبک بون به سمت بالا حرکت می‌کند. پرده هوا سبب چرخش هوا و جلوگیری از تجمع هوای سرد یا گرم در نقطه‌ای خاص می‌شود. از همین رو جریان هوا به صورت متوازن و یکپارچه در محیط ایجاد می‌گردد.

– حفظ هوای خوشایند داخلی: پرده‌ی هوا در محیط مانند یک عایق در برابر هوای نامطبوع خارجی عمل می‌کند و سبب هوای خوب و مطلوب محیط داخل می‌شود.

مکان مناسب پرده‌ هوا

پرده‌های هوای یکی از پر کاربردترین دستگاه‌ها در اغلب مکان‌هایی که به علت مقاصد کاری باید درب ورود و خروج به طور مکرر باز و بسته شود مناسب است. این محصول در امکان شلوغ و پر تردد نصب می‌شود تا نه تنها از مصرف انرژی جلوگیری کند بلکه تهویه مطبوع محیط را نیز فراهم کند. همینطور پرده‌های هوا برای مکان‌هایی که بهداشت محیط در آن‌ها از اهمیت به سزایی برخودار است، بسیار مناسب است. پرده هوا از آن جایی که نوعی عایق حرارتی است می‌تواند برای جلوگیری از هدر رفت گرما در مکان‌هایی که با درب اتوماتیک خوب عمل کند.

امکان مهم و کاربردی برای استفاده از پرده هوا شامل و موارد ذیل است:

– بیمارستان‌ها

– لابی هتل‌ها و فرودگاه‌ها

– ساختمان‌های اداری، بانک‌ها، موزه‌ها، هتل‌ها، فرودگاه

– سردخانه‌ها و مکان‌های نگهداری مواد، گرمخانه‌ها

– رستوران‌ها و آشپزخانه‌های بزرگ در سطح شهر، کترینگ‌ها

– کارخانه جات مواد غذایی و تولیدکننده فراورده‌های لبنی، پروتئینی، داروئی

– فروشگاه‌های زنجیره‌ای، فروشگاه‌های مواد غذایی، مراکز خرید

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با پرده هوا، نحوه عملکرد، مزیت‌ها و مکان‌های مناسب برای نصب این دستگاه آشنا کنیم. به طور خلاصه پرده هوا سبب جدا‌سازی دو منطقه با دمای متفاوت می‌گردد و از اتلاف انرژی، ورود گرد و غبار و حشرات جلوگیری می‌کند. برای خرید پرده هوا حتماً به مکان نصب و نیاز‌های محیط خود توجه فرمایید. همچنین بهتر است برای خرید این محصول پر کاربرد با مشاورین این حوزه نیز مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *