سرمایشی

نکات خرید داکت اسپلیت

نکات خرید داکت اسپلیت

مهم ترین نکات خرید داکت اسپلیت کدامند؟ تهویه هوای ساختمان از طریق داکت اسپلیت یکی از بروز‌ترین کار‌هایی است که مورد توجه ساختمان سازان قرار دارد. داکت اسپلیت قابلیت مخفی شدن را دارد و برای همین است که از سیستم های تهویه مطبوع پرطرفدار‌تر است و استفاده از آن برای بسیاری از افراد اهمیت دارد. یکی از قابلیت‌های دیگر این محصول این است که می‌توان با استفاده از یک دستگاه به مکان‌های دیگر کانال کشی کرد و درواقع در چند محیط مختلف از یک داکت اسپلیت استفاده نمود. در ادامه شما را با مهم ترین نکات خرید داکت اسپلیت آشنا خواهیم کرد.

نکات خرید داکت اسپلیت که خوب است بدانید

داکت اسپلیت و کولرگازی دارای تفاوت‌ها و شباهت‌هایی هستند که در یونیت داخلی و خارجی خلاصه می‌شود. این دو دستگاه از نظر یونیت خارجی باهم شباهت دارند. یونیت خارجی خارج از دستگاه نصب شده و دارای کندانسور و کمپرسور است که بیشتر به نام کمپرسور داکت اسپلیت و کولرگازی شناخته شده است. یونیت داخلی در کولرگازی همان پنل است که موجب می‌شود هوای خنک از دستگاه خارج و از طریق دهانه پنل وارد خانه شود، اما این پنل در کولرگازی بیشتر شبیه به یک هواساز عمل می‌کند که حجم هوا و استاتیک بالاتری را نسبت به کولرگازی دارد. این دستگاه زمانی که در سقف کاذب مستقر می‌شود هوایی که تولید می‌کند از طریق کانال کشی به تمام محیط‌ها می‌رسد.
یکی دیگر از ویژگی‌های این دستگاه یعنی داکت اسپلیت، دارا بودن کویل آب گرم می‌باشد که با قرار داشتن آن در جلوی داکت اسپلیت امکان گرمایش در فصول سرد داده می‌شود. در زمان خرید این دستگاه می‌توانید به راختی و تنها با تهیه یک کویل آب گرم که آب گرم آن از سوی پکیج و یا موتورخانه تامین می‌شود، در فصل‌های زمستان و پاییز تنها با روشن کردن فن و بدون استفاده از کمپرسور و مصرف برق بالا از گرما لذت ببرید.

نکات خرید داکت اسپلیت
نکات خرید داکت اسپلیت

انتخاب نوع داکت اسپلیت در زمان خرید

از نظر نوع کمپرسور داکت اسپلیت‌ها به اینورتر و ساده تفکیک می‌شوند. تولید هوای خنک و یا گرم در کمپرسور‌های اینورتر متفاوت است و به دلیل روشن و خواموش نشدن تنها دور بکت اسپلیت کم و زیاد می‌شود. متغیر بودن دور کمپرسور باعث متغیر بودن مصرف برق نیز می‌شود.
همچنین خوب است بدانید که کمپرسورهای اینورتر در مقایسه با کمپرسورهای معمولی اغلب قیمت بالاتری دارند؛ ضمن آنکه هزینه های خدمات پس از فروش این کمپرسورها از کمپرسورهای عادی بیشتر است. اما با این‌حال اگر پرداخت هزینه‌ای بیشتر برایتان مقدور است توصیه می‌شود، داکت اسپلیت اینورتر را انتخاب کنید.
مصرف برق داکت اسپلیت اینورتر در حالت فول بار چندان تفاوتی با داکت اسپلیت‌های عادی ندارد و تنها در حالت بار‌های جزئی مصرف برق کاهش پیدا می‌کند. پس در این صورت اگر دستگاه شما تنها در حالت فول بار کار می‌کند توقع کم شدن مصرف انرژی از دستگاه را نداشته باشید.

مورد توجه قرار دادن ظرفیت مناسب

محاسبه چگونگی کارکرد بار برودتی داکت اسپلیت به عهده شرکت‌های مهندسی می‌باشد. با افزایش یافتن خرید داکت‌ اسپلیت شرکت‌های مهندسی زیادی برای تولید و فروش این دستگاه فعالیت خود را آغاز کردند که در اکثر مواقع به طور رایگان ظرفیت سنجی دستگاه شمارا به عهده می‌گیرند. یکی از مهمترین نکات موجود در زمان انتخاب دستگاه ظرفیت سنجی می‌باشد، ظزفیت سنجی در زمان بالا رفتن دور داکت اسپلیت به صرفه جویی در هزینه اولیه دستگاه نیز کمک خواهد کرد.
اننخاب داکت اسپلیت با ظرفیت بالا نه تنها در زمان خرید دستگاه قیمت گزافی را به خریدار اعمال می‌کند، بلکه در زمان استفاده از داکت اسپلیت باید حواستان به چگونگی مصرف دستگاه از برق نیز باشد و این خامش و روشن کردن دستگاه را افزایش می‌بخشد که در کم شدن عمر دستگاه و همچنین خراب شدن دستگاه موثر است.

در ادامه به نکاتی که در باربرودتی دستگاه موثر است می‌پردازیم:

۱- آب و هوا

زمان تهویه داکت اسپلیت مناسب ابتدا باید محل سکونت خود را نیز در نظر بگیریم، زیرا چگونگی آب و هوای محلی که در آن قرار داریم در انتخاب داکت اسپلیت بسیار موثر است. رطوبت در نواحی مختلف ایران متفاوت است و در زمان انتخاب باید ماکسیمم دمای ناحیه و میزان رطوبت را در نظر بگیریم.

۲- کاربری محیط

عملکرد داکت اسپلیت در محیط‌های متفاوت متغیر می‌باشد. بطور مثال در یک محیط اداری نیاز است داکت اسپلیت از زمان ورود افراد به اداره تا زمان خارج شدن آن‌ها و تمام شدن زمان اداری روشن باشد. خنک شدن دمای هوای اداره نیز به عوامل زیادی مربوط می‌باشد که همه در چگونگی زمان استفاده از داکت اسپلیت موثر است.

۳- نوع ساختمان

در زمان انتخاب داکت اسپلیت باید به ساخت ساختمان و نقطه قرار گیری داکت اسپلیت توجه کنید، زیرا عوامل زیادی مانند تعداد پنجره‌ها و چگونگی قرار گرفتن آن‌ها، ارتفاع سقف، زاویه تابش نور و… در انتخاب ظرفیت داکت اسپلیت موثر است. بطور مثال اگر واحد‌های ساختمانی دارای سقف بلند و پنجره‌های جنوبی و غربی باشند نیاز است تا دستگاه بیشتر کار کند. اما در هر صورت زمان نصب داکت اسپلیت کارشناس‌های فنی به این مسائل با استفاده از دستگاه‌های مهندسی رسیدگی بیشتری خواهند داشت.

میزان آمپر برق تامین شده

باد برودتی توسط داکت اسپلیت‌ها تا ۳۶۰۰۰ به صورت تکفاز می‌باشد. البته داکت اسپلیت‌های اینورتر موجود در بازار تا ۴۸۰۰۰btu/ hr بار برودتی تکفاز را پشتیبانی می‌کنند. باید توجه داشت که در اکثرمواقع ۱۲۰۰۰btu/hr در داکت اسپلیت‌های تکفاز یه چیزی میان ۵ تا ۷ آمپر برق نیاز است که در برخی برند‌ها متفاوت است. در داکت اسپلیت‌های سه فاز این اندازه به ۲ آمپر احتیاج دارد.
پس در زمان خرید داکت اسپلیت باید به این توجه داشت که مجموع انرژی‌های مصرفی برق توصط وسائل و دستگاه نباید از تمام آمپر موجود در یک ساختمان بیشتر باشد. در بعضی ساختمان‌ها نیاز به بهره گیری از دو دستگاه است که باید مصرف دو دستگاه به صورت همزمان لحاظ شود.

میزان تولید صدای دستگاه

صدای تولیدی توسط دستگاه در اکثر مواقع به فن مچدمنده داخل دستگاه ارتباط دارد. صدای دیگر مرتبط به هوایی است که از کانال عبور می‌کند. در ساختمان‌های مسکونی بهتر است از داکت اسپلیت‌های با سطح صدای کمتر استفاده نمود زیرا موجب آسایش افراد داخل ساختمان خواهد شد. در ساختمان‌هایی که متراژ بالاتری دارند بهتر است که از دو دستگاه استفاده شود زیرا به گردش مناسب هوا و کمتر شدن صدای تولیدی توسط دستگاه کمک می‌کند. خرید داکت اسپلیت با سطح صدای بالا سوای آسودگی و امان از گرما شما را از صدای خود خسته و کلافه می‌کند.

محل قرار گیری دستگاه و کانال‌ها

قرارگیری داکت اسپلیت در یک محل و نقطه مناسب موجب عملکرد بهتر دستگاه و کارکرد بهتر آن خواهد شد. توجه به این نکته که عملکرد مناسب داکت اسپلیت مرتبط با گردش هوا می‌باشد، بسیار مهم است. برای همین محل قرار گیری سر دستگاه بسیار مهم است زیرا اگر کنار سرویس‌ها و یا آشپزخانه باشد بوی موحود در این نقاط را در خانه پراکنده می‌سازد. به علاوه محل کانال کشی و همچنین اندازه دریچه‌ها باید با کارشناس در میان گذاشته شود.
اگر کانال کوچک باشد تولید صدای ناخوش آیند بیشتری صورت می‌گیرد و همچنین باعث عبور و مرور سخت هوا می‌شود؛ و اگر کانال بزرگ باشد از عبور راحت هوا جلوگیری می‌کند. پس در این صورت اندازه کانال توسط شرکت سازنده انتخاب می‌شود و پیچ و خم بالای کانال‌ها موجب افت هوا می‌شود.

به میزان بازدهی EER توجه داشته باشید

مصرف برق در استفاده داکت اسپلیت بسیار مهم می‌باشد و این دستگاه‌ها درست متشابه با اکثر وسائل موجود در آشپزخانه، خانه و یا محل کار چگونگی کارکرد از طریق یک برچسب انرژی مورد توجه قرار می‌گیرد. طرض کار با این برچسب‌ها این گونه می‌باشد که هرچقدر EER ضریب بازدهی بیشتری را نشان دهد دستگاه کمتر کار کرده.
رده‌های متفاوت انرژی مانند A ،A++ ،+A و … در بازار پدید آمده که در خور است با توجه بالاتری درباره آن تحقیق شود.
طرض کارکرد داکت اسپلیت به این صورت می‌باشد که تمام محیط را طی زمان کارکرد تهویه می‌کند و برای همین هزینه بالایی را در مصرف برق به وجود می‌آورد برای همین استفاده از داکت اسپلیت کم مصرف‌تر باعث می‌شود تا این هزینه‌ها کاهش یابد.

برند مبرد دستگاه

نقش مبرد‌ها و عملکرد آن‌ها در دستگاه گرفتن گرما از محیط و منتقل کردن آن به محیط بیرون است. این دستگاه اغلب به نام گاز کولر شناخته می‌شود و انواع مختلفی از آن در بازار موجود است که اغلب نوع استفاده در داکت اسپلیت R22 و R410a است. مبرد نوع R22 قدیمی‌تر است و در داکت اسپلیت‌های معمولی به کار می‌رود. اما در حال حاضر به کار گیری R22 در ساخت دستگاه‌ها در عروپا غیر قانونی می‌باشد زیرا این نوع مبرد برای لایه اوزون مشکلاتی به وجود می‌آورد و برای همین است که به کار گیری آن در ساخت دستگاه در تمام جهان ممنوع شده است.
در زمان خرید داکت اسپلیت به این موضوع توجه داشته باشید که شارژ کردن مجدد R22 می‌تواند در آینده شمارا با مشکلاتی مواجه کند. پس با این حال بهتر است در زمان خرید داکت اسپلیت به مبرد آن توجه داشته باشید زیرا در حال خاضر استفاده از مبرد R410a در دستگاه‌ها بیشتر است و بهتر است از این نوع خریداری کنید.

قرار گیری یونیت خارجی داکت اسپلیت

یونیت خارجی هر دستگاه اندازه متفاوتی دارد و این به ظرفیت دستگاه مرتبط است. برای بعضی از داکت اسپلیت‌ها یونیت خارجی بغل زن و بعضی‌های دیگر یونیت خارجی بالازن در نظر گرفته می‌شود. به چگونگی جهت پرتاب کندانسور بالازن و بغل زن می‌گویند. برای همین برخی از این یونیت‌ها در پشت بام و برهی دیگر در تراس قرار می‌گیرند.
هر برندی یک ظرفیت خاص را برای طول لوله‌های خود در نظر می‌گیرد که اگر از آن مقدار کمتر شود با کمتر شدن عملکرد مواجه خواهید شد.

نتیجه‌گیری

خرید داکت اسپلیت نیز مانند وسائل و دستگاه‌های دیگر نیاز به توجه و بررسی داریم که در این مقاله سعی شد تا باتوجه به محیط مورد نظر داکت اسپلیت مناسب را به شما پیشنهاد دهیم. همانطور که در این مقاله نیز به آن توجه شد، عواملی مانند نوع دستگاه، ظرفیت دستگاه، سطح صدا، میزان آمپر مورد نیاز، ضریب بازدهی، محل جانمایی، نوع مبرد و فاصله میان دو یونیت خارجی و داخلی در خریداری دستگاه موثر واقع می‌شود. اما در هر صورت خریداری یک داکت اسپلیت مناسب و با دوام کار بسیار سختی است و بهتر است با دقت به این نکات انتخاب دستگاه مناسب و همچنین اجرای آن را بر عهده مشاوران و متخصصان و شرکت‌هایی بگذارید که در این کار تبهر دارند.

برای خرید بهترین داکت اسپلیت، می توانید با شماره های مندرج در سایت تمس حاصل نمایید تا بهترین انتخاب را صورت دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *