سرمایشی

راهنمای عیب ‌یابی کولر گازی میدیا

عیب یابی کولر گازی میدیا

کولر‌های گازی از سیستم‌ های تهویه مطبوعی هستند که در فصول گرم سال، کاربرد بسیاری دارد. کولر گازی میدیا یکی از برند‌های چینی موجود در بازار است که به دلیل کارایی که دارد، توانسته نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کند. این برند تولید کننده طرفداران و مشتریان خاص خود را دارد. اما مانند هر سیستم دیگری، کولر گازی میدیا نیز می تواند دچار اختلالاتی شود. در ادامه این مطلب ما قصد داریم راهنمای عیب یابی کولر گازی میدیا را در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

معایب کولر گازی میدیا

کولر گازی میدیا یکی از محبوب ترین کولرهای گازی موجود در بازار است. مانند هر سیستم تهویه مطبوع این اسپلیت نیز می تواند با اختلالاتی مواجه شده و دچار عیب شود. در ادامه راهنمای عیب یابی کولر گازی میدیا را در اختیارتان قرار می دهیم:

عیب یابی کولر گازی میدیا
عیب یابی کولر گازی میدیا

سر ‌و ‌صدا در کولر گازی میدیا

یکی از مواردی که منجر به سلب آرامش مشتریان خواهد شد، سر‌و‌صدای نا‌هنجار از کولر‌های گازی است. برای بر طرف نمودن این مشکل در کولر‌های گازی می‌دیا در ابتدا باید به برخی نکات توجه نمایید:

 • با بررسی فن کولر گازی می‌توان به برطرف نمودن این صدا کمک نمود. به همین دلیل در ابتدا بدنه کولر گازی را باز نموده و در صورت نیاز و پس از بررسی‌های لازم به تعمیر و یا تعویض فن اقدام نمایید.
 • از دیگر بررسی‌های لازم برای برطرف نمودن صدای کولر گازی می‌توان به سینی پشت یونیت داخلی اشاره نمود. زیرا در پشت یونیت داخلی تعدادی پیج وجود دارد که در صورت شل شدن آن‌ها و کار کردن کولر گازی، منجر به تولید سر‌و‌صدای نا‌هنجار خواهد شد. به همین دلیل می‌توان با محکم کردن آن پیچ‌ها به بر طرف کردن سر‌و‌صدا اقدام نمود.
 • همچنین مشابه مشکل قبلی یعنی شل شدن پیچ‌ها در کمپرسور یونیت خارجی هم وجود دارد. به همین دلیل برای بر طرف شدن کامل سر‌و‌صدا از کولر گازی خود بهتر است که به بررسی کامل یونیت‌ها و محکم کردن پیچ‌ها اقدام نمایید.

برفک زدن در کولر گازی میدیا

از دیگر معایب این برند کولر‌های گازی می‌توان به برفک زدن اشاره نمود. برای رفع این مشکل باید به بررسی برخی قطعات اقدام نمود.

 • در اکثر مواقع این مشکل می‌تواند ناشی از کار نکردن فن و یا سوخته بودن فن باشد. به همین دلیل در صورت معیوب بودن فن کولر گازی باید به تعمیر و یا تعویض آن اقدام نمایید.
 • از دیگر دلایل برفک زدن در کولر گازی میدیا می‌توان به سوراخ شدن مخزن یا لوله انتقال مبرد اشاره نمود. اگر این مخزن سوراخ شده باشد منجر به نشتی شده و قسمتی از کولر گازی یخ خواهد زد. برای رفع این مشکل باید به تعمیر و یا تعویض لوله‌های بکار رفته در سیستم کولر گازی اشاره نمود.
 • همچنین اگر میزان گاز مبرد موجود در مخزن کم‌ باشد، منجر به پیش آمدن این مشکل خواهد شد. به همین دلیل می‌توان با شارژ کردن کولر گازی از برفک زدن آن جلوگیری نمایید.

آبریزش در کولر گازی میدیا

یکی از مشکلات رایج در کولر‌های گازی از برند میدیا می‌توان به آبریزش اشاره نمود. این مشکل به آسانی بر طرف شده و در هنگام مواجهه شدن با آن احساس نگرانی نداشته باشید. از دلایل بوجود آمدن این مشکل و عیب‌یابی آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • یکی از دلایلی که منجر به آبریزش در کولر‌های گازی خواهد شد، می‌توان به یخ‌زدگی در سیستم کولر‌های گازی اشاره نمود. زمانی که سیستم کولر گازی یخ‌زده باشد، پس از گرم شدن، دچار آبریزش خواهد شد. برای عیب‌یابی و رفع این مشکل باید به بر طرف نمودن یخ‌زدگی در سیستم کولر گازی اقدام نمایید.
 • از دیگر مواردی که منجر به آبریزش در سیستم کولر‌های گازی خواهد شد، می‌توان به سوراخ شدن لوله‌های خروجی اشاره نمود. برای بر طرف نمودن این مشکل باید به بررسی لوله آب خروجی که مسدود و یا سر ریز نشده باشد توجه نمایید. پس‌از‌آن می‌توانید به تعویض و یا تعمیر لوله اقدام نموده تا از نشتی آن جلوگیری نمایید.

خاموش شدن ناگهانی در کولر گازی میدیا

شاید برخی افراد با مشکل خاموش شدن ناگهانی در کولر‌های گازی میدیا رو‌به‌رو شده باشند. این خاموشی ناگهانی وابسته به چند دلیل است که در این قسمت به بیان آن‌ها می‌پردازیم.

 • مشکل اصلی برای خاموش شدن ناگهانی کولر گازی می‌دیا می‌توان به خازن تعبیه شده در سیستم کولر‌های گازی اشاره نمود. در این قسمت خازن را باید بوسیله آمپر‌تر بررسی نمود، به این صورت که اگر آسیب دیده باشد باید تعمیر شود و در صورت خراب بودن باید به تعویض آن اقدام نمود.
 • از دیگر دلایل خاموش شدن ناگهانی کولر‌های گازی می‌توان به خرابی یکی از قطعات الکتریکی روی برد اصلی را اشاره نمود. تعمیر این قسمت باید توسط افراد ماهر و زبده انجام شود. به این صورت که به بررسی دقیق و کامل این قسمت اقدام نموده و سپس به بر طرف نمودن مشکل اقدام می‌نمایند.
 • همچنین اگر فیلتر‌های تعبیه شده در کولر گازی کثیف شده باشند، می‌توانند منجر به خاموش شدن ناگهانی کولر گازی شوند. به همین دلیل با سرویس دوره‌ای و به موقع سیستم کولر گازی می‌توانید از بروز هر‌گونه مشکل در سیستم این دستگاه جلوگیری نمایید.
 • کمپرسور یکی از دلایلی می‌تواند باشد که منجر به خاموش شدن کولر گازی خواهد شد. تعمیر کمپرسور کار افراد عادی نموده و حتما باید توسط افراد ماهر انجام شود.

روشن نشدن کولر گازی میدیا

یکی دیگر از مشکلات رایج در کولر‌های گازی میدیا می‌توان به روشن نشدن آن اشاره نمود. این مشکل در اکثر مواقع توسط افراد عادی بر طرف شده و لازم به وجود افراد ماهر در این حرفه نخواهد بود. از سری دلایل روشن نشدن کولر گازی می‌دیا می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • اگر دکمه استارت کولر گازی را فشار داده‌اید و با روشن نشدن آن مواجهه شده‌اید، می‌توانید به بررسی پریز برق و یا دو شاخه بپردازید. برای بر طرف شدن این مشکل می‌توانید با استفاده از یک فازم‌تر به بررسی پریز برق و دو شاخه اقدام نمایید. اگر مشکل از پریز برق نبوده و دو شاخه باشد باید به بررسی سایر موارد بپردازید.
 • همچنین روشن نشدن کولر گازی می‌تواند ناشی از وجود یک مشکل در ترموستات این سیستم باشد. ترموستات در سیستم کولر‌های گازی وظیفه خنک کنندگی را داشته و در صورت هر‌گونه خرابی در این قسمت از روشن شدن کولر گازی جلوگیری می‌نماید. به همین دلیل با کمک افراد ماهر در این حرفه به بر طرف نمودن این مشکل اقدام نمایید.
عیب یابی کولر گازی میدیا
عیب یابی کولر گازی میدیا

تعمیر و هزینه عیب‌یابی کولر گازی میدیا

تعمیر کولر‌های گازی کار آسانی نبوده و نیازمند کار افراد ماهر و زبده در این حرفه است. افراد با مطالعه این مطلب تا حدودی می‌توانند به عیب‌یابی کولر‌های گازی خود اقدام نمایند. همچنین هزینه عیب‌یابی برای کولر‌های گازی می‌دیا متفاوت بوده و وابسته به قسمتی است که نیازمند تعمیر است.

نتیجه‌گیری

عیب‌یابی سیستم کولر‌های گازی نیازمند تجربه و مهارت افراد بوده و افراد عادی نمی‌توانند به عیب‌یابی و یا بر طرف شدن مشکل در سیستم کولر‌های گای اقدام نمایند. البته باید به این نکته توجه نمود که افراد عادی می‌توانند با خواندن این مطلب متوجه برخی از معایب در سیستم کولر‌های گازی خود شوند اما تعمیر آن را باید به افراد ماهر و متخصص در این حرفه بسپارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *