گرمایشی

علت روشن نشدن پکیج بیتا 22

علت روشن نشدن پکیج بیتا 22

پکیج گرمایشی از سیستم‌های تهویه‌ای معمول برای ایجاد فضای با دمای مطبوع در محیط منزل یا محل کار است. شرکت بوتان به عنوان یکی از تولید کنندگان پیشگام در زمینه طراحی و ساخت آبگرمکن‌ ها و پکیج‌های گرمایشی تولیدات خود را با تنوع و کیفیت بالا به بازار عرضه می‌نماید. پکیج بیتا 22000 نیز از محصولات پر فروش این شرکت است که علاوه بر ایجاد گرمایش یکپارچه و پایدار در محیط به تولید آبگرم فوری و فراوان کمک می‌کند. پکیج‌های مدل بیتا نیز مانند سایر سیستم‌های گرمایشی ممکن است دچار ایراد شوند؛ این ایرادات در برخی موارد باعث روشن نشدن دستگاه می‌شود. در ادامه با ارائه راهنما کامل علت روشن نشدن پکیج بیتا 22 همراه شما هستید.

علت روشن نشدن پکیج بوتان مدل بیتا ۲۲ چیست؟

عیب یابی پکیج بیتا بوتان جهت اطلاع از دلیل روشن نشدن دستگاه به بررسی کامل سیستم در حالت‌های خاموش و روشن شدن، خاموش شدن ناگهانی و خاموش شدن ناگهانی نیاز دارد. در این بخش اصلی‌ترین و مهمترین علت روشن نشدن پکیج بیتا ۲۲ را عنوان کرده و توضیح می‌دهیم.

علت روشن نشدن پکیج بیتا 22
علت روشن نشدن پکیج بیتا 22

قطع جریان برق

پکیج‌های دیواری مدل بیتا ۲۲ با انرژی الکتریکی به تولید گرمایش در محیط و گرم کردن آب بهداشتی و مصرفی می‌پردازند. در صورت قطعی جریان برق و ایجاد مشکل در ورودی برق دستگاه سیستم خاموش شده و دچار مشکل خواهد شد. معیوب بودن فیوز‌ها و بروز اختلال در رسیدن برق سیستم سبب روشن نشدن پکیج بیتا می‌شود.

کمبود فشار گاز

از دیگر دلایل شایع که باعث خاموش شدن یا روشن نشدن پکیج بیتا بوتان می‌شود افت فشار گاز دستگاه است. به عبارت دیگر فشار گاز ورودی به پکیج از سطح استاندارد کمتر شود پکیج روشن نخواهد شد. در این حالت ممکن است شیر گاز ورودی بسته شده باشد یا فشار گاز اصلی کم باشد؛ به این ترتیب شعله مشعل تشکیل نشده و پکیج روشن نخواهد شد.

انسداد مدار گرمایش

مسدود شدن مدار حرارتی دستگاه در برخی موارد موجب روشن نشدن پکیج بیتا ۲۲ میشود. اگر رادیاتور‌ها یا لوله‌های پکیج به واسطه انباشت جرم و رسوبات مسدود شوند فشار سیستم کاهش یافته، از تشکیل شعله جلوگیری شده و پکیج روشن نخواهد شد. در این حالت به انجام فرایند رسوب ضدایی، جرمگیری یا اسید شویی نیاز است یا املاح آب فرو نشسته و جرم تشکیل شده در دیواره رادیاتور‌ها و جداره لوله‌ها به طور کامل پاکسازی شوند. شما می‌توانید عملیات اسید شویی یا باز کردن رسدبات پکیج را به سرویسکار ماهر در این زمینه بسپارید.

افت فشار پکیج

اگر حجم آب در مخزن پکیج از حد استاندارد کمتر شود، کاهش فشار به روشن نشدن دستگاه می‌انجامد. برای کارکرد مناسب دستگاه به حداقل حجم آب تعیین شده در منبع آب نیاز خواهد بود. وقتی آب درون منبع کاهش یابد کاهش فشار پکیج باعث از کار افتادن سیستم می‌شود. به همین دلیل دکمه مربوط به فشار پکیج باید بین ۱ و ۲ بار قرار داشته باشد. ( میزان استاندارد فشار ۱.۵ بار است). در صورتی که میزان فشار سیستم از این محدوده پایین‌تر باشد پکیج خاموش خواهد شد.

بروز مشکل در تخلیه دود

اگر تخلیه دود و فراورده‌های ناشی از سوختن به درستی صورت نگیرد پکیج روشن نمی‌شود. دودکش دستگاه شما باید به درستی و در حالت استاندارد نصب شود تا خروج دود بدون مشکل صورت گیرد. در غیر این صورت دود در درون دستگاه انباشته شده و سنسور مربوط به دود در تشخیص آن دچار مشکل می‌شود. به این ترتیب دستگاه خود به خود خاموش شده و روشن نمی‌شود. بنابراین لازم است از عدم انسداد دودکش اطمینان حاصل کنید.

معیوب بودن پمپ آب

از مهمترین تجهیزات موجود در ساختار پکیج بیتا ۲۲ پمپ آب است که حجم آب رادار مدار حرارتی به جریان در می‌آورد. اگر پمپ آب به هر دلیل بسوزد یا خراب شود گردش آب در سیستم با مشکل مواجه خواهد شد. به این ترتیب برد دستگاه با تشخیص کم آب شدن پکیج باعث روشن نشدن دستگاه می‌شود. ضعیف شدن پمپ نیز باعث خاموش و روشن شدن خود به خود سیستم خواهد شد و بهتر است برای رفع این ایراد سریعا اقدام کنید.

وجود هوا در رادیاتور‌ها

هوا گرفتن رادیاتور‌ها از دلایل دیگری است که باعث روشن نشدن پکیج می‌شود. اگر هوا به درون مدار حرارتی نفوذ کند بجای آب هوا درون مدار به جریان می‌‌افتد که در این صورت از روشن شدن دستگاه ممانعت خواهد شد. برای رفع این ایراد بهتر است در اسرع وقت عملیات هواگیری لوله‌ها و رادیاتور‌ها را در دستور کار قرار دهید.

خراب شدن سنسور مدار حرارتی

سنسور حرارتی مدار گرمایش از تجهیزات مهم دستگاه است. دمای مهم آب ورودی به مدتر شوفاژ توسط این قطعه تعیین می‌شود و مقدار آن به برد گزارش خواهد شد. از این طریق خاموش و روشن شدن شعله و سیستم امکان می‌پذیرد‌ اگر این قطعه خراب شود سیگنال‌ها دریافت نشده و پیام‌های اشتباه صادر می‌شود تا برد از روشن شدن دستگاه جلوگیری کند.

خراب بودن ترموستات

یکی دیگر از علت روشن نشدن پکیج بیتا 22 خراب بودن ترموستات است. درجه دمای آب در پکیج به وسیله ترموستات تعیین می‌شود. اگر ترموستات خراب شود تشخیص دمای آب با مشکل مواجه شده و دستگاه خاموش می‌شود. بنابراین لازم است پس از بررسی و اطمینان از معیوب بودن ترموستات آن را تعمیر یا تعویض کنید.

خراب شدن شمعک دستگاه

معیوب بودن یا انسداد شمعک به دلیل فرونشست جرم و آلودگی لوله‌های باریک شمعک را قطع کرده و پکیج روشن نخواهد شد. بهتر است از فندک دستی استفاده کنید تا روشن شدن یا نشدن شمعک را بسنجید.

خراب شدن الکترود تشخیص شعله

برای تشخیص شعله در دستگاه از الکترود استفاده شده است. اگر این الکترود کثیف، مسدود یا دارای تنظیمات نا مناسب باشد جرغه نمی‌زند و به این ترتیب پکیج روشن نخواهد شد. برای برطرف شدن مشکل با سنباده این قطعه را تمیز کنید و فاصله آن را نیز مجددا کنترل نمایید.

خراب شدن برد پکیج

دیگر دلیل روشن نشدن پکیج بیتا ۲۲ خرابی برد است. برد همه دستورات دستگاه را دریافت و بررسی می‌کند. در صورتی وه برد خراب باشد ارسال یا پردازش این فرمان‌ها امکان پذیر نخواهد بود. به این ترتیب پکیج روشن نمی‌شود. برای تعمیر یا تعویض برد بهتر است از تهمیرکار مجرب کمک بگیرید.

نتیجه گیری

در این مقاله راهنمای عیب یابی پکیج بوتان بیتا 22 جهت اطلاع از دلیل روشن نشدن دستگاه ارائه شد. شما می‌توانید با گزارش خرابی سیستم پکیج به نمایندگی شرکت بوتان یا سرویسکار متخصص، به اعزام نیروی مجرب برای رفع ایراد دستگاه بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *