سرمایشی

راهنمای گام به گام تعمیر و نصب داکت اسپلیت جی پلاس

تعمیر و نصب داکت اسپلیت جی پلاس

جی پلاس یکی از برندهای معتبر و نام آشنا در بازار خرید و فروش تجهیزات تهویه‌ای است که به سبب عرضه محصولات باکیفیت و بادوام محبوبیت زیادی در میان مصرف کنندگان دارد. شرکت گلدیران که در گذشته نمایندگی رسمی محصولات کمپانی ال جی در ایران را بر عهده داشت، در حال حاضر به تولید و فروش سیستم‌های تهویه مطبوع تحت عنوان جی پلاس اقدام نموده است. داکت اسپلیت‌های برند جی پلاس مانند داکت اسپلیت اینورتر جی پلاس 48000 سری L مدل GCD-48L8HR1 ،به دلیل کارایی بالا در زمینه تولید حرارت، برودت و تهویه مطبوع جایگاه ویژه‌ای را در بازار عرضه و تقاضا از آن خود کرده‌اند. در ادامه این مقاله با ارائه راهنمای تعمیر و نصب داکت اسپلیت جی پلاس همراه شما هستیم.

راهنمای تعمیر و نصب داکت اسپلیت جی پلاس

تعمیر و سرویس داکت اسپلیت‌های جی پلاس به آسان‌ترین شکل و در کوتاه‌ترین زمان ممکن صورت می‌گیرد. برای سرویس اصولی این دستگاه‌ها بهتر است در بازه‌های زمانی شش ماه یک بار از تخصص تکنسین مجرب برای بررسی و ارزیابی وضعیت سیستم کمک بگیرید. از جمله اصلی‌ترین و معمول‌ترین ایراداتی که ممکن است در حین کارکرد داکت اسپلیت جی پلاس ایجاد شود می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • داکت اسپلیت روشن نمی‌شود
 • پرتاب باد از جانب داکت اسپلیت با قدرت و سرعت کافی صورت نمی‌گیرد
 • محیط داخلی به خوبی توسط دستگاه خنک نمی‌شود
 • کارکرد یونیت داخلی با تولید صداهای غیر معمول همراه است
 • داکت اسپلیت به محض روشن شدن خطا نشان داده و کدهای ارور را به نمایش می‌گذارد
 • ریموت داکت اسپلیت خراب شده یا از کار می‌افتد
 • داکت اسپلیت در هنگام تولید گرمایش دچار نشتی شده و آبریزی دارد
 • سیستم گرمایشی داکت اسپلیت عملکرد مناسبی ندارد

در صورتی با هر یک از ایرادات ذکر شده در حین کار کردن با دستگاه مواجه شدید بهتر است برای عیب یابی و مرتفع کردن عیوب ایجاد شده با تعمیرکار ماهر تماس بگیرید.

تعمیر داکت اسپلیت جی پلاس چه فرایندی را طی می‌کند؟

در عیب یابی و تعمیر تخصصی داکت اسپلیت حی پلاس ممکن است انجام مراحل زیر ضروری باشد:

تعمیر بخش کنترل برنامه

هر یک از ریموت‌های داکت اسپلیت جی پلای قابلیت تنظیم شدن بر روی برنامه‌های سالانه را دارند. برای هر یک از ریموت کنترل‌های این دستگاه تنظیمات مربوط به روشن و خاموش شدن دستگاه، تنظیمات دما و وضعیت کارکرد تنظیمات بازدارنده در ریموت کنترل به طور روزانه تا ۱۴۴ مرتبه در محدوده‌های زمانی ده دقیقه‌ای برای حداکثر ۱۰۱ وضعیت قابل اجرا می‌باشد. با استفاده از قابلیت کنترل برنامه می‌توان برای تمامی روزهای تعطیل در طول یک سال شامل تعطیلات رسمی و عمومی، تنظیمات ویژه‌ای را در نظر گرفت. علاوه بر این، تولیر حداقل میزان صدا از جانب یونیت خارجی در هنگام کارکرد قابل برنامه ریزی است. این تنظیمات را می‌توانید در نیمه شب برای زمان استراحت نیز انجام دهید.

ارزیابی میزان ذخایر کمپرسور

در طراحی و ساخت داکت اسپلیت جی پلاس از تکنولوژی ذخیره روغن کمپرسور استفاده شده است. به واسطه این فناوری، دستگاه قادر خواهد بود تا به کنترل حداقل میزان روغن ذخیره شده در سیستم جهت کارکرد مناسب کمپرسور بپردازد. برای حمل و نصب راحت‌تر بخش یونیت خارجی دستگاه از طراحی کاربردی با ابعاد کوچک استفاده شده است تا بتوان واحد خارجی داکت را به واسطه آسانسور و بدون نیاز به قدرت جرثقیل به پشت بام ساختمان انتقال داد. ابعاد و وزن مناسب یونیت خارجی همچنین امکان نصب آسان و بی دردسر این بخش در محیط مورد نظر را نیز فراهم نموده است. طراحی اصولی ابعاد یونیت و تعیین وزن مناسب برای آن همچنین امکان جاگیری و نصب این دستگاه به شکل استاندارد را نیز مهیا می‌نمایند.

مشخصات کلیدهای تعبیه شده بر روی یونیت داخلی

حفظ و نگهداری از یونیت داخلی داکت اسپلیت جی پلاس به راحت‌ترین شکل انجام می‌شود. یونیت داخلی این دستگاه‌ها دارای مدل کانالی است و از فشار استاتیکی بالا تا حدود ۱۵۰ پاسکال بهره‌مند است‌. فشار استاتیکی بالا در این دستگاه‌ها به تولید و انتقال جریان‌های هوا در فواصل طولانی در محیط‌هایی با وسعت بالا کمک می‌کند.

تعمیر مبدل شبکه

از مبدل شبکه برای برقراری ارتباط میان سیستم تک اسپلیت یا ریموت کنترل جمعی با سیستم شبکه VRF استفاده می‌شود. در زمان نصب دستگاه لازم است کارکرد مورد نظر خود را به واسطه دیپ سوییچ تعیین نمایید. از آنجایی که از داکت اسپلیت‌ها برای تولید گرمایش و سرمایش کافی در اماکن مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی استفاده می‌شود، بر خلاف کولر گازی یا سیستم رادیاتور، به صورت جمعی تامین حرارت و برودت مطبوع در فضا را بر عهده دارند.

ویژگی نمایش ارورها و عیب یابی اتوماتیک

از آنجایی که وضعیت روشن و خاموش شدن و چشمک زدن بر روی برد اصلی دستگاه به  نمایش در می‌آید، در صورت ایجاد ترکیب متفاوت یا بروز خطا، سرویس کار دستگاه می‌تواند نشانه‌های ارور را به وضوح بر روی صفحه نمایشگر ال ای دی رویت کرده و آن را تشخیص دهد.

تعیین ظرفیت و شرایط نصب داکت اسپلیت جی پلاس

برای تعیین ظرفیت دستگاه به نکات زیر توجه کنید:

 • برای تعیین ظرفیت دستگاه و مشخص شدن تعداد داکت‌های مورد نیاز لازم است بر اساس نقشه معماری طبقات و واحدهای ساختمان عمل کنید.
 • برای اینکه ظرفیت اولیه داکت اسپلیت مورد استفاده در واحد‌های میانی (که از قسمت پشت بام در معرض سرما و گرمای فصول مختلف قرار دارند) ساختمان‌ها و آپارتمان‌های واقع شده در شرایط آب و هوایی مانند تهران تعیین شود لازم است به ازای هر ۳۰ یا ۴۰ متر از وسعت ناخالص کل ساختمان، ظرفیتی حدود یک تن تبرید برای داکت اسپلیت در نظر بگیرید. بنابراین ظرفیت داکت اسپلیت به ازای هر متر مربع فضای قابل استفاده حدودا ۴۰۰ بی‌تی‌یو بر ساعت است.
 • چنانچه وسعت هر واحد از آپارتمان مورد نظر شما بیشتر از ۱۲۰ متر مربع است، برای افزایش کیفیت کار دستگاه بهتر است از دو داکت اسپلیت در هر واحد استفاده نمایید. هر تن تبرید از ظرفیت یک داکت اسپلیت برابر با ۱۲۰۰۰ بی‌تی‌یو بر ساعت است.
 • برای ایجاد تهویه مطبوع در واحدهای آپارتمانی تا وسعت ۱۵۰ متر مربع می‌توان از داکت اسپلیت‌های جی پلاس با برق مصرفی تک فاز و جریان ۳۲ آمپر و برای تولید حرارت و برودت کافی در واحد‌های ساختمانی تا وسعت ۲۰۰ متر مربع می‌توان از داکت اسپلیت‌های جی پلاس با برق مصرفی تک فاز و جریان ۵۰ آمپر استفاده کرد و نیازی به درخواست برق سه فاز از شرکت برق نخواهد بود.
 • مطابق قوانین شرکت توانیر، واحد‌های ساختمانی که وسعتی بیشتر از ۲۰۰ متر مربع دارند باید از داکت اسپلیت‌هایی با برق مصرفی سه فاز استفاده نمایند.
 • در انتخاب، خرید و نصب داکت اسپلیت جی پلاس باید به میزان هوادهی دستگاه توجه شود. برای هر تن ظرفیت داکت اسپلیت حجم هوادهی معادل ۴۰۰ cfm در نظر گرفته می‌شود. هر چقدر ظرفیت داکت اسپلیت افزایش یابد حجم هوادهی دستگاه بیشتر شده و هر چقدر میزان ظرفیت دستگاه کمتر باشد حجم هوادهی کمتر در نظر گرفته می‌شود.

نتیجه گیری

در این مقاله نکات و مطالبی در بابا تعمیر، نصب و تعیین ظرفیت داکت اسپلیت جی پلاس مطرح شد. توجه داشته باشید که در صورت برخورداری از مهارت کافی جهت رفع ایرادات ایجاد شده در دستگاه می‌توانید از دستورالعمل‌های ذکر شده جهت برطرف کردن مشکلات سیستم بهره بگیرید و در غیر این صورت لازم است از مهارت و تجربه تکنسین‌های ماهر برای عیب یابی و رفع نواقص احتمالی بهره گرفته شود. لازم به ذکر است که تعیین ظرفیت داکت اسپلیت‌های جی پلاس مانند سایر تجهیزات تهویه‌ای و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی با توجه به متراژ مکان مورد نظر و شرایط نصب دستگاه انجام می‌شود‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *