سرمایشی

علت زوزه کشیدن کمپرسور کولر چیست؟

علت زوزه کشیدن کمپرسور کولر گازی

بسیاری از افراد با مشکلات و معایب مربوط به کارکرد کولر‌های گازی مواجه می‌شوند، اما با راهکارهای برطرف کردن این‌ مشکلات آشنایی ندارند. کم و زیاد شدن صدای کولر گازی، صدای زوزه، تق تق و … حاکی از وجود مشکلی در این سیستم تهویه مطبوع است.  بسیاری از صدا‌هایی که از کولر شنیده می‌شود به دلیل ایجاد مشکل در موتور یا کمپرسور تعبیه شده در دستگاه است. در این مقاله همراه ما باشید تا با علت زوزه کشیدن کمپرسور کولر آشنا شوید.

رفع مشکل صدای زوزه در کولر

برای رفع صدای زوزه در کولر ابتدا باید به محل اصلی صدا و مشکل آن توجه کنید. یکی از مشکلات اساسی کولر‌ها که بسیاری افراد با آن درگیر هستند، همان تولید سر ‌و ‌صدا‌های نا‌هنجار در حین فعالیت دستگاه است. البته در بسیاری از مواقع می‌توان گفت که این مشکل ناشی از خراب شدن کمپرسور کولر گازی و یا موتور است. برای بر طرف شدن این صدا در کولر‌ها باید به تعمیر هر چه زودتر آن توسط تکنسین‌ها و افراد ماهر اقدام پرداخت. تولید صدای نا‌هنجار توسط کولر‌ طبیعی نیست و بیش‌تر به دلیل عدم توجه به سرویس‌های دوره‌ای است. به طور معمول این صداها پس از سرویس دوره‌ای توسط تعمیرکار از بین می‌رود اما چنانچه با تولید مجدد صدا پس از تعمیر کولر مواجه شدید، ممکن است دستگاه به تعمیر اساسی کمپرسور و یا تعویض آن نیاز داشته باشد‌.

علت زوزه کشیدن کمپرسور کولر گازی
علت زوزه کشیدن کمپرسور کولر گازی

علل صدای زیاد زوزه در کولر

کم و زیاد شدن صدای کولر گازی، صدای زوزه، تق تق و … حاکی از وجود مشکلی در این سیستم تهویه مطبوع است. کمپرسور تعبیه شده در کولر‌ها از دو بخش اصلی سیم پیچ و روتور تشکیل شده‌اند. در اکثر مواقع صدای نا‌هنجار تولید شده توسط دستگاه به دلیل بروز مشکل در یکی از این دو قطعه است. قبل از هر کاری باید موتور توسط تکنسین ماهر بررسی شده و پس از تشخیص مشکل برای رفع آن اقدام شود.

چهار دلیل برای تشخیص صدای غیر عادی و خرابی در کمپرسور

  • اولین نکته‌ای که باید به آن اشاره نمود داغ شدن بیش‌از ‌اندازه کمپرسور است. داغ شدن بیش‌ از ‌اندازه منجر به ایجاد بوی سوختگی در دستگاه خواهد شد.
  • نشانه دوم برای تشخیص خرابی در کمپرسور خاموش شدن ناگهانی کولر در حین فعالیت است.
  •  دیگر علامت تشخیص خرابی کمپرسور نیز نشتی روغن در اطراف موتور یا کولر است که باید به آن توجه نمود.
  • در آخر نیز می‌توان به لرزش در کمپرسور یا موتور کولر اشاره نمود. این علامت در مواقعی مشاهده می‌شود که کولر در حال کارکرد است.  ایجاد لرزش به معنای وجود مشکل یا خرابی در سیستم کمپرسور کولر است که منجر به تولید صدای زوزه و دیگر صدا‌های غیر عادی خواهد شد.

دلایل سر و صدا در کولر گازی

از دلایلی که منجر به تولید صدا در کمپرسور کولر‌ها می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • دلیل اول برای تولید سر‌و‌صدا در کمپرسور و ایجاد صدای زوزه در این قسمت ایجاد ترک در دیواره کمپرسور کولر است.
  • از دیگر دلایل ایجاد صدای زوزه مانند در سیستم کولر‌ها می‌توان به نصب کمپرسور‌هایی ضعیف در کولرهای قوی اشاره نمود. این تولید صدا به دلیل عدم سازگاری موتور و سیستم کولر است.
  • اگر بدنه کمپرسور و موتور تعبیه شده در سیستم به هر دلیل کج شده و یا ضربه ببیند منجر به تولید صدا‌هایی نا‌هنجار و زوزه مانند خواهد شد.
  • همچنین عدم توجه به سرویس دوره‌ای و به موقع سیستم کولر‌ها و سهل‌انگاری در روغن کاری زمان بندی شده آن نیز می‌تواند منجر به خشک شدن قطعات کولر و تولید صدا‌های نا‌هنجار شود.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به ارائه توضیحاتی در ارتباط با علت زوزه کشیدن کمپرسور کولر در کولر گازی و روش‌های رفع آن پرداختیم. در صورت نگهداری و استفاده نادرست از کولر مشکلاتی برای دستگاه به وجود خواهد آمد. پس برای جلوگیری از ایجاد سر ‌و ‌صدا در کولر باید به سرویس‌های دوره‌ای و نگهداری‌ اصولی از سیستم توجه‌ نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *