لوازم جانبی

با انواع گاز مبرد کولر گازی آشنا شوید

انواع گاز مبرد کولر گازی

گاز مبرد کولر گازی از مهم ترین عوامل کارکرد کولر محسوب می‌شود و اهمیت بسیار زیادی در قدرت سرمایش و گرمایش سیستم دارد.  گاز کولر به قدری مهم است که اگر به طور اشتباه استفاده شود می‌تواند باعث ایجاد خلل در کولر گازی و اسپلیت شده و یا راندمان دستگاه را کاهش دهد. گاز مبرد از حالت گاز به مایع تغییر شکل می‌دهد و مایع وارد فرآیند خنک سازی شده و این فرآیند تکرار می‌شود و تا زمان فاسد شدن ادامه می‌یابد. هنگامی که گاز مبرد فاسد شد، لازم است که دستگاه مجددا شارژ شود. در این مقاله قصد داریم تا کاربران را در انتخاب گاز مبرد آگاه کنیم و به انواع گاز مبرد کولر گازی بپردازیم.

بهتر است عملکرد گاز مبرد را به طور کامل توضیح دهیم تا درک عملکرد آن آسان شود. کولر‌گازی از سه قسمت اپراتور، کندانسور، کمپرسور تشکیل شده است و گاز پس از وارد شدن به کمپرسور، تبدیل به  مایع می‌شود و دمای موجود در خودش را از دست می‌دهد. گاز سرد وارد شده صورت هوا وارد محیط شده و دما را پایین می‌آورد.

انواع گاز مبرد کولر گازی

گازهای مبرد، از انواع مختلفی برخوردارند که هر کدام ویژگی مخصوص خود را دارند و هر کدام از گازها از معایب و مزایای برخوردار هستند. گازهای مبرد با حرف R شروع می‌شوند و پس از این حرف نام و کد آنها قرار می‌گیرد که نمایان گر ترکیبات شیمیایی این گازها است. در این قسمت از مقاله به انواع گازهای کولر می‌پردازیم.

انواع گاز مبرد کولر گازی
انواع گاز مبرد کولر گازی

R134A

این گاز یک جایگزین بسیار مناسب و کارآمد برای گازهای است که نا سازگاری بالایی با محیط زیست دارند و به هیچ وجه دوستدار محیط زیست  محسوب نمیشوند.  گاز مذکور غیر سمی است و هیچ رنگی ندارد. این نوع گاز بسیار متداول است و در بیشتر سیستم‌های تهویه استفاده می‌شود.

R410A

گاز کولر گازی  گاز مبرد مذکور از گاز‌های پر مصرف و به شدت رایج است که برای محیط زیست نیز بی ضرر می‌باشد. بیشتر شرکت‌های کولر گازی از این نوع گاز مبرد  استفاده میکنند، این گاز با گاز R22شباهت بسیار زیادی دارد و می‌توان این دو گاز مبرد را با یکدیگر جایگزین کرد.

R11

در اکثر اسپلیت‌ها و چیلرها از این نوع گاز  استفاده می‌کنند. این گاز از اشتعال کم و غیر سمی برخوردار است و با لایه اوزون نیز نا سازگار است. ترکیب شیمیایی  گاز مبرد مذکور CCL3F می‌باشد.

R12

گاز کولر گازی 22 این نوع گاز از ترکیب شیمیایی  CCL2F2 برخوردار است و نکته‌ای که در مورد این نوع از گاز مطرح است این است که این نوع گاز مبرد حساسیت زا بوده و ممکن است در هوای مرطوب حساسیت را بالا برده باشد و موجب زنگ زدگی کولر گازی شود. می‌توانید به جای این نوع گاز مبرد از گازهای جایگزین که حساسیت زا نیستند استفاده نمایید.

این گاز رنگی سفید دارد و کاربردهای متنوعی نیز به همراه دارد. از این نوع گاز در چیلرهای صنعتی و کولرهای گازی و خودروها استفاده می‌شود و در یک کپسول ۱۳ کیلو گرمی عرضه می‌شود.  حساسیت این مدل از گاز بسیار بیشتر از دیگر گازها است و امکان زنگ زدگی در آن بالا است. اگر می‌خواهید از این نوع گاز استفاده نمایید دقت بیشتری به خرج دهید.

R502

 این نوع گاز مبرد از استفاده کمتری برخوردار است و چندان رایج و متداول نیست و کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. این گاز از ترکیب شیمیایی CHClF2 ساخته شده است، گاز R502 نیز برای محیط زیست مضر می باشد و به لایه اوزون آسیب می رساند. به جای این گاز می توانید از گاز R507 استفاده نمایید.

گاز مذکور مورد استفاده بسیاری از شرکت‌ها است از جمله مکزیکم، هانیول، فروژن، آلفا و ایکسون. اگر قصد خرید گاز مبرد دارید می‌توانید کپسول‌های ۱۳ یا ۶۰ کیلو گرمی تهیه کرده و با توجه به نیازتان از آنها استفاده نمایید.

R22

گاز مبرد مذکور از پر مصرف ترین و رایج ترین مدل گاز در صنایع متفاوت است.  این نوع گاز از ترکیبات شیمیایی تشکیل شده است و می‌توان آن را با گاز R410A جایگزین کرد. هر دو این گازها ساختار یکسانی دارند اما برای محیط زیست خطر ‌آفرین هستند و اختلالات زیادی به محیط زیست وارد خواهند کرد. به همین دلیل به زودی از چرخه مصرف خارج خواهند شد.  

اگر  از اهمیت گاز مبرد آگاه باشید می‌دانید که باید مناسب ترین گاز مبرد را برای کولر‌ گازی خود انتخاب نمایید.  گاز مبرد کولر گازی مدل R22  از پر طرفدار ترین و متداول ترین و محبوب ترین گاز مبرد به شمار می‌رود و علاوه بر کولر‌گازی در یخچال‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گاز صنعتی R22 دارای ترکیب شیمیایی HCFC است و به همین دلیل به آن هیدرو کلروفلورو گفته می‌شود. این نوع‌ گاز بسیار برای لایه اوزون خطرناک است. خطرناک بودن گازهای مبرد به تدریج گرمایش جهانی را رقم می‌زنند و بی خطر بودن آن نسبت به لایه اوزون می‌تواند از خطر ساز بودنش جلوگیری کند.  اگر به پیامد استفاده از گازهای خطر ساز توجهی نشود، مشکلات جدی پیش می‌آید.

به جرات می‌توان گفت گاز های R410A و R22 از متداول ترین و رایج ترین گاز کولر گازی محسوب می‌شوند و به همین دلیل بین این دو گاز رقابت بسیار تنگاتنگی موجود است. هر دو گاز موجب ایجاد سرمایش بیشتری می‌شوند و سرما برای مدت زمان بیشتری در محیط ماندگار می‌شود.

همچنین دیگر موردی که مهم و حائز اهمیت است این است که گاز مبرد R22 باید به مدت بیشتری در شارژ باشد و نقطه جوش بالا تری نیز دارد. این موارد باعث شده است که برند‌ها و کمپانی‌ها به سمت استفاده از  گاز مدل R410A بروند.

در این مقاله  انواع گاز کولر گازی به شما معرفی شده است. در ادامه به نکاتی اشاره می‌کنیم که لازم است قبل از خرید گاز مبرد به آنها توجه فرمایید تا متناسب ترین گاز را خریداری نمایید.

  • گاز مبرد مورد نظرتان باید به حد بسیار کمی سمی باشد.
  • گاز مورد نظر نباید قابلیت انفجار و آتش سوزی داشته باشد.
  • نقطه جوش گاز باید تا حد بسیار زیادی، پایین باشد.
  • گاز انتخابی باید با محیط زیست سازگار باشد و به لایه اوزون آسیبی نرساند.
  • گاز باید ثبات داشته باشد و از نظر هزینه مقرون به صرفه باشد.

بهترین برند گاز مبرد کولر گازی

امروزه از  مهم ترین مسائل کمپانی‌های تولید کننده گاز، ساخت و تولید یک گاز با کیفیت و غیر سمی و سازگار با طبیعت است. برندهای متنوعی در جهت ساخت و تولید گازهای کولر گازی در حال فعالیت هستند و شرکت‌های بسیار مطرح و گسترده‌ای امروزه در حال تولید بهترین گازهای کولر گازی می‌باشند. شرکت‌های تولید گاز توانستند گازهای با کیفیت، با هزینه بسیار پایین و مقرون به صرفه به بازار وارد نمایند. 

شارژ گاز کولر گازی

گاز کولر گازی قابلیت این را دارد تا چندین دفعه مورد استفاده قرار گیرد و در مدت زمانی نیاز به شارژ و استفاده مجدد دارد. زمانی که تمامی قطعات و اجزای کولر سالم و بدون نقص هستند اما کولر همچنان باد گرم از خود تولید می‌کند؛ پس باید بدانیم که وقت شارژ کولر گازی فرا رسیده است. زمانی دیگر باد خنک کولر گازی قابلیت خروج ندارد و به داخل کولر گازی بر می‌گردد و موجب یخ زدگی کولر گازی می‌شود و این نیز نشانه اتمام باتری کولر گازی است. در موارد دیگر گاز فریون قابلیت اخذ رطوبت به طور کامل را ندارد و موجب ایجاد بوی نا مطبوع می‌شود. در این موارد کولر گازی شما علامت ارور را نشان می‌دهد که کاربرد متوجه عدم وجود شارژ در این دستگاه خواهد شد. 

اگر کولر گازی خود را به تازگی خریداری کرده‌اید، برای استفاده اولیه نیاز به شارژ است و اگر به درستی کولر گازی شارژ نشده است، نیاز است که دستگاه را مجددا شارژ نمایید.

قبل از انجام شارژ بررسی نمایید که کولر گازی شما نشتی دارد یا خیر و اگر نشتی داشته باشد بهتر است برای رفع آن اقدام نمایید. پس از پیدا کردن نشتی، کولر را وکیوم نمایید، وکیوم هر گونه رطوبت و هوا را از داخل کولر گازی تخلیه خواهد کرد. پس از وکیوم می‌توانید کولر گازی را مجددا به شارژ متصل نمایید.  به منظور شارژ کولر گازی به تجهیزات خاصی نیاز دارید مانند کپسول گاز کولر، آمپر متر، رابط، وکیوم و اگاهی از نحوه انجام شارژ. اگر به دانش فنی این دستگاه و وسایل مربوطه دسترسی ندارید. بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید.

اسپلیت را می‌توان با روش‌های زیر شارژ نمود

  • استفاده از ترازو و گاز وزنی
  • استفاده از گیج مانوفیلد
  • استفاده از آمپر

گازهای مبرد با یکدیگر متفاوتند و برای هر کولر گازی گاز منحصر به فردی وجود دارد. نوع گاز کاملا به نوع کولر و برند آن بستگی دارد و لازم است فرد در انتخاب گاز کولر دقت بالایی به خرج دهد؛ زیرا انتخاب نا درست می‌تواند باعث خرابی و آسیب به کولر‌ گازی شود.

سخن پایانی

خریداران می‌توانند با توجه به نکات ذکر شده، بهترین و مناسب ترین انتخاب را در جهت خرید گاز مبرد داشته باشند. اگر شما نیز قصد خرید گاز کولر گازی دارید، نکاتی که در این مقاله مطالعه کردید می‌تواند کمک شایانی به خرید بهتر و موفق تر شما کند و شما می‌توانید با انواع گازهای مبرد آشنا شده و متناسب ترین آن را انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *