سرمایشی

علت نشتی آب از داکت اسپلیت چیست؟

علت نشتی آب از داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت‌ها از رایج‌ترین سیستم‌ های تهویه‌ مطبوع هستند که به دلیل برخورداری از مزایای مختلف به صورت گسترده در اماکن مسکونی، اداری و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند‌. در استفاده از داکت اسپلیت‌ها، مانند سایر تجهیزات تهویه‌ای، رعایت دستورالعمل‌های مراقبت از دستگاه و توجه به عیب‌یابی در زمان مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. نشتی آب داکت اسپلیت از جمله رایج‌ترین مشکلاتی است که ممکن است در زمان استفاده از دستگاه ایجاد شود. در ادامه قصد داریم به بررسی علت نشتی آب از داکت اسپلیت بپردازیم. با ما همراه باشید.

چرا داکت اسپلیت دچار نشتی آب می شود؟

نشت آب از داکت اسپلیت تحت تاثیر عوامل مختلفی است و در هنگام عیب‌یابی لازم است به تمامی فاکتورهای احتمالی که در بروز این مشکل نقش دارند توجه شود. مسدود شدن مجاری لوله آب و وارد شدن ضربه به لوله‌ها از جمله مهم‌ترین دلایل بروز نشتی آب در رادیاتور محسوب می‌شوند. در ادامه این مقاله با ارائه راهنمای جامع علت نشتی آب از داکت اسپلیت با شما همراه هستیم و ضمن معرفی دلایل نشت آب داکت اسپلیت، راه حل‌های رفع این مشکل را نیز توضیح خواهیم داد.

نشت آب از داکت اسپلیت و دلایل آن

ممکن است با مشاهده بروز نشتی آب از داکت اسپلیت این مشکل را به ایجاد ترکیدگی در قسمتی از لوله ساختمان نسبت دهید. با این وجود در اکثر مواقع دلیل نشت آب داکت اسپلیت به وجود مشکل در خود دستگاه مربوط است. همانطور که گفته شد، نشت آب داکت اسپلیت از جمله مشکلات متداولی است که در این دستگاه ایجاد می‌شود. نشتی آب از این دستگاه‌ها ممکن است به شکل قطره قطره یا به صورت شدید رخ دهد.

صرف نظر از علت بروز این نقص در زمان استفاده از دستگاه، می‌توان با تشخیص به موقع و عیب‌یابی مناسب، با رفع مشکل به وجود آمده اقدام نمود. همانطور که گفته شد، مسدود شدن مسیر آب و وارد شدن ضربه به لوله‌ها مهم‌ترین دلایلی هستند که به بروز نشتی در داکت اسپلیت منجر می‌شوند. ریزش و نشتی آب از این دستگاه ممکن است در زمانی که داکت اسپلیت روشن و در حال فعالیت است اتفاق بیفتد.

علاوه بر این، علائم نشتی آب در زمان خاموش بودن دستگاه نیز پدیدار می‌شود. با توجه به دلیل ایجاد نشتی آب از داکت اسپلیت می‌توان نسبت به رفع این مشکل اقدام نمود. در مواردی که کاربران از تخصص لازم جهت تشخیص و رفع این مشکل برخوردار نباشند، لازم است از مهارت تکنسین‌های ماهر برای عیب‌یابی و تعمیر سیستم استفاده نمایید.

دلایل نشتی آب داکت اسپلیت به شرح زیر است:

  • مسدود شدن شلنگ آب خروجی داکت اسپلیت
  • ایجاد نقص و خرابی در لوله آب گرم ورودی داکت اسپلیت
  • عدم وجود عایق مناسب در لوله‌های انتقال آب
  • باز شدن درین به صورت ناگهانی پس از مدتی استفاده از دستگاه
  • کاهش میزان گاز مبرد در چرخه تبریدی دستگاه
  • ایجاد سوراخ در اواپراتور داکت اسپلیت
  • عدم نصب مناسب و تراز نبودن یونیت داخلی دستگاه
  • ایجاد یخ‌زدگی در یونیت داخلی

در ادامه علاوه بر توضیح شرایط ایجاد مشکلات نام برده شده، به ارائه راهکارهای لازم برای رفع این ایرادات خواهیم پرداخت.

علت نشتی آب از داکت اسپلیت و راهکارهای رفع مشکل

چه داکت اسپلیت جی پلاس خریداری کنید و یا از هر برند دیگری، ممکن است با نشتی آب از این سیستم مواجه شوید که می توانید به کمک راهکارهای زیر، این مشکل را برطرف سازید:

مسدود شدن شلنگ آب خروجی داکت اسپلیت

شلنگ آب خروجی داکت اسپلیت مجرایی برای خارج کردن آب داکت اسپلیت به محیط خارجی است. مسدود شدن مسیر شلنگ خروجی دستگاه می‌تواند به دلیل انباشت رسوبات و فرونشست املاح آب در جداره لوله اتفاق بیفتد. چنانچه شلنگ خروجی آب دستگاه دچار گرفتگی شدید باشد و این گرفتگی باعث پاره شدن شلنگ شود لازم است نسبت به تعویض شلنگ آب خروجی با شلنگ جدید و سالم اقدام نمایید. به منظور رفع انسداد شلنگ و جلوگیری از نشتی آب دستگاه نیز می‌توانید از تخصص تکنسین ماهر در این زمینه استفاده نمایید.

ایجاد نقص و خرابی در لوله آب گرم ورودی داکت اسپلیت

از مهم‌ترین دلایلی که به بروز نشتی آب در داکت اسپلیت منجر می‌شود، ایجاد نقص و ایراد در لوله آب گرم ورودی دستگاه است. قسمت ورودی آب گرم دستگاه ممکن است دچار تخریب یا زنگ زدگی شده باشد. به همین دلیل با ورود آب به این لوله، با علائمی مانند نشت و چکه کردن قطرات آب مواجه می‌شوید که فضای اطراف لوله را خیس می‌کند.

با مشاهده نشانه چکه کردن آب از لوله ورودی آب گرم دستگاه داکت اسپلیت، لازم است شیرهای ورودی دستگاه را بررسی نموده و در صورت زنگ زدگی یا وجود ایراد در قطعات سیستم، نسبت به تعویض یا تعمیر آن‌ها اقدام نمایید.‌ چنانچه تخصص کافی برای تعویض یا تعمیر این قطعات را ندارید بهتر است از متخصصین این زمینه برای برطرف کردن مشکلات به وجود آمده کمک بگیرید.

عدم وجود عایق مناسب در لوله‌های انتقال آب

عایق نبودن جداره‌های لوله‌های قسمت انتقال آب داکت اسپلیت از دیگر دلایلی است که به ایجاد نشتی آب از داکت اسپلیت منجر خواهد شد. چنانچه روند عایق بندی لوله‌های آب به شکل اصولی و مطابق دستورالعمل‌های لازم صورت نگرفته باشد، ممکن است در اثر سرمای هوا لوله‌ها دچار انجماد و یخ‌زدگی شوند. به این ترتیب پس از گرم شدن و افزایش دمای هوا این یخ‌ها ذوب شده و آب از دستگاه داکت اسپلیت نشت خواهد کرد.

به منظور جلوگیری از بروز این ایراد لازم است از لوله‌های عایق دار در بخش انتقال آب سیستم داکت اسپلیت استفاده شود‌. استفاده از لوله‌ها با عایق مناسب از یخ زدن و بروز انجماد در اثر سرمای هوا در لوله‌ها جلوگیری می‌کند.‌ در نتیجه گرم شدن هوا و باز شدن یخ‌های شکل گرفته در لوله باعث ایجاد نشتی و چکه کردن آب از سیستم داکت اسپلیت نخواهد شد.

باز شدن درین به صورت ناگهانی پس از مدتی استفاده از دستگاه

اگر پمپ درین داکت اسپلیت در نتیجه کارکرد در مدت زمانی خاص به شکل ناگهانی باز شود، آب تجمع یافته در این قسمت، از دستگاه نشت می‌کند. این مشکل ممکن است پس از مدتی، در جریان استفاده از دستگاه بروز یابد. برای رفع این نوع ایراد و جلوگیری از نشت آب داکت اسپلیت تنها کافی است تا درین دستگاه را ببندید تا از چکه کردن مداوم آب ممانعت شود.

کاهش میزان گاز مبرد در چرخه تبریدی دستگاه

از دیگر دلایلی که باعث ایجاد نشت آب از دستگاه داکت اسپلیت می‌شود می‌توان به کم بودن مقدار گاز مبرد موجود در دستگاه اشاره نمود. چنانچه حجم گاز مبرد موجود در دستگاه کاهش یابد، انتقال این گاز در چرخه تبریدی با مشکل مواجه خواهد شد. این مشکل باعث انجماد در لوله‌ها شده و به این ترتیب بعد از ذوب شدن یخ‌ها، حجم آب موجود در دستگاه از لوله‌ها خارج می‌شود.

چنانچه دلیل نشت آب از داکت اسپلیت به کاهش میزان گاز مبرد در سیکل تبریدی دستگاه مربوط باشد لازم است نسبت به شارژ کردن گاز مبرد داکت اسپلیت اقدام نمایید. برای عیب‌یابی و تهیه گاز مبرد برای پر کردن دستگاه نیز می‌توانید از تخصص و تجربه تکنسین‌های ماهر استفاده نمایید.

ایجاد سوراخ در اواپراتور داکت اسپلیت

نشت آب داکت اسپلیت به دلیل سوراخ بودن اواپراتور از دیگر دلایلی است که باید در اسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام نمود.‌ داکت اسپلیت‌ها به عنوان سیستم‌های تهویه‌ای دو فصلی به تولید سرمایش و گرمایش کافی و پایدار در فصل‌های مختلف سال می‌پردازند. در فصل‌های سرد سال، کویل آب گرم داکت اسپلیت، آب را در خود به جریان در می‌آورد.

چنانچه مواد و آلیاژ به کار رفته در فرایند ساخت کویل آب گرم دستگاه مرغوب و باکیفیت نباشد، بدنه کویل پس از مدتی سوراخ خواهد شد. به وجود آمدن روزن در کویل آب گرم دستگاه داکت اسپلیت باعث می‌شود تا آب به بیرون نشت یافته و از سیستم چکه کند.‌ در صورت سوراخ شدن کویل دستگاه لازم است کویل معیوب داکت اسپلیت را با نمونه‌ای سالم و جدید جایگزین کنید.

عدم نصب مناسب و تراز نبودن یونیت داخلی دستگاه

در نصب یونیت داخلی دستگاه باید به تراز و بالانس بودن سیستم در مکان نصب توجه ویژه شود. اگر یونیت داخلی دستگاه در محل معین به صورت درست و اصولی نصب نشود، آب موجود در دستگاه از قسمت زیرین داکت اسپلیت چکه خواهد کرد. دلیل چکه کردن آب در هنگام نصب نادرست دستگاه، این است که جریان آب قادر به عبور از درین نیست و به همین علت دستگاه آب را به عقب می‌راند.

برای برطرف شدن این مشکل لازم است به دستورالعمل‌های مبنی بر نصب مناسب دستگاه در جایگاه تعیین شده توجه نشان دهید. یونیت داخلی داکت اسپلیت باید به منظور برقراری آب از درین به درستی نصب شود. بنابراین لازم است تراز بودن یونیت داخلی را در دستور کار قرار دهید تا دستگاه دچار نشتی آب نشود.

ایجاد یخ‌زدگی در یونیت داخلی

چنانچه یونیت دستگاه داکت اسپلیت در اثر کاهش دما دچار یخ زدگی شود، و پس از گرم شدن هوا، یخ‌های ایجاد شده به تدریج ذوب شوند، محفظه دستگاه از آب پر شده و این حجم آب به محیط خارجی نشت خواهد کرد. بنابراین لازم است در صورت عیب‌یابی و احتمال وجود این علت، به بررسی دقیق یونیت پرداخته و بسته به شرایط موجود برای تعمیر یا تعویض یونیت اقدام نمایید.

نتیجه گیری

در این مقاله به مهم‌ترین علت نشتی آب از سیستم داکت اسپلیت پرداخته و تکنیک‌های مناسب برای رفع این نوع مشکلات را معرفی نمودیم. توجه داشته باشید که برای جلوگیری از بروز نشتی آب از دستگاه داکت اسپلیت لازم است سرویس سیستم را به صورت سالانه یا در آغاز فصل سرما و گرما به طور مناسب انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *