تجهیزات استخر

استخر بی پایان چیست و چه کاربردی دارد؟

استخر بی پایان چیست

استخر بی ‌پایان یا بی‌نهایت یکی از تجهیزات ورزشی و تفریحی کارآمد است که امکان شنا به صورت بی‌وقفه را فراهم می‌کند. به این ترتیب شخص شناگر به دور زدن در عرض استخر نیازی نخواهو داشت و می‌تواند به شنا کردن ادامه دهد. طراحی این نوع استخرها بر پایه شنای ثابت به کمک جریان پیشران یا هدایت کننده صورت گرفته است. استخر بی پایان را می‌توان فضایی بزرگ و نامحدود برای شنای متوالی دانست. با توجه به نوع نیاز یا برنامه ورزشی خود می‌توانید در این استخر به انجام فعالیت‌هایی نظیر دویدن و ایروبیک نیز بپردازید. در این مقاله علاوه بر پاسخ به این پرسش که “استخر بی‌پایان چیست و چه کاربردی دارد؟”، سازوکار و مزایای این نوع استخر را توضیح خواهیم داد.

آشنایی با استخر بی ‌پایان

این سیستم ورزشی – تفریحی از استخری کوچک با ابعاد تقریبی 5 متر در 3 متر ساخته شده است. جریان نیروی محرکه در این استخر باعث می‌شود شناگر بتواند به شکل پیوسته در طول استخر شنا کند. استفاده از امکانات این استخر به همراه تجهیزات استخر به افرادی که قصد آموزش شنا دارند کمک شایانی خواهد نمود. زیرا به کمک قابلیت‌های استخر بی‌پایان‌ می‌توان بی نیاز از ساخت استخرهای بزرگ با اشغال فضا و صرف هزینه هنگفت، به طور مداوم به شنا و فعالیت پرداخت. به این ترتیب می‌توانید در محیط منزل و با شرایطی دلخواه به تمرین شنا پرداخته و یا در فعالیت‌های ورزشی روزانه پیشروی کنید.

استخر بی پایان چیست

نوع کارکرد استخر بی‌ پایان چگونه است؟

سازوکار استخر بی‌نهایت یا بی‌پایان شباهت زیادی به عملکرد آبشار دارد. در آبشار، آب از لبه‌ها گذر کرده و سپس محو می‌شود. در حقیقت آب به سطحی پایین‌تر سرازیر شده و با توجه به کند یا تند بودن شیب، داخل حوضچه‌ای که در قسمت زیرین تعبیه شده است گردآوری خواهد شد. تکنولوژی استخر بی‌پایان و نوع طراحی نوآورانه این سیستم، باعث تفاوت اساسی آن با استخرهای معمولی شده است‌. جداره‌ها در محیط استخرهای معمولی بالاتر از سطح آب قرار می‌گیرند و به این شکل حجم آب درون استخر باقی می‌ماند.

در استخر بی‌پایان، ساخت یک یا تعدادی از دیواره‌ها به گونه‌ای صورت گرفته است که ارتفاع جداره و سطح آب برابر با هم باشند و نتوان آن‌ها را از هم تشخیص داد.
دیوارهای استخر بی‌نهایت در فاصله‌ای معین از خود استخر قرار دارند و به همین جهت آب در لبه استخر همچون آبشار در جهت پایین وجود دارد. این حجم آب در محفظه ذخیره که در بخش زیرین لبه بی‌نهایت تعبیه شده است به دام افتاده و از داخل استخر نامرئی به نظر می‌رسد. به این ترتیب آب مجددا از محفظه یا مخزن نگه دارنده، به استخر اصلی پمپاژ می‌شود و فضای درونی استخر همواره پر آب باقی خواهد ماند.

شرایط ساخت استخر بی ‌پایان

استخر بی‌پایان گزینه‌ای مناسب برای زمین‌های شیب دار محسوب می‌شود. در حالی که ساخت استخرهای معمولی در زمین‌های شیب دار دشوار است، ساخت استخر بی‌نهایت در این محیط‌ها گزینه‌ای ایده‌آل محسوب می‌شود. اگر قصد دارید استخر بی‌پایان را به طور کامل در زمین بسازید باید به شیب زمین توجه نمایید. این نوع استخر‌ها تنها برای زمین‌هایی که شیب طبیعی و ملایم دارند مناسب هستند. در صورتی که زمیت صاف و بدون شیب لازم باشد لازم است در آن شیب مصنوعی ایجاد شود. به این صورت استخر به شکل جزئی یا کامل در قسمت بالای زمین قرار خواهد گرفت.

ضرورت شیب دار بودن زمین برای ساخت استخر بی‌پایان چیست؟

از آنجایی که استخر بی‌پایان به مخزن یا محفظه نگهدارنده یا ذخیره کننده نیاز دارد، لازم است زمین‌های شیب دار را برای ساخت این مجموعه در نظر بگیرید. مخزن نگهدارنده نباید از سوی استخر قابل رویت باشد. از اهداف مهم ساخت استخر بی پایان، ایجاد دامنه دید بهتر و بلامانع نسبت به مناظر بیرونی است.

در صورت لزوم ساخت شیب مصنوعی برای ایجاد استخر بی‌نهایت، این شیب باید به اندازه کافی قوی و مستحکم بوده و از مقاومت لازم برای تحمل وزن استخر شنا برخوردار باشد. از این رو معمولا برای ساخت این استخرها از بتن استفاده می‌شود. اگر زمین مورد نظر شما قابلیت نصب استخر بی‌پایان را دارد، باید توجه داشته باشید که هزینه‌ها و عملیات ساخت این نوع استخر در مقایسه با استخرهای معمولی بالاتر و طولانی‌تر است. از آنجایی که استخر بی‌پایان برای استفاده مداوم و منظم به کار گرفته می‌شود لازم است در روند ساخت آن با توجه به نکات ایمنی و دستور العمل‌های دقیق مهندسی وارد عمل شد.

کاربردهای استخر بی پایان

کاربردهای استخر بی‌پایان تنها به فعالیت‌های ورزشی محدود نمی‌شود. از قابلیت‌ها و امکانات این سیستم می‌توان هم به عنوان مجموعه‌ای، ورزشی و هم به عنوان سیستم تفریحی، درمانی و آموزشی استفاده نمود‌. در ادامه‌ مهم‌ترین کاربردهای سیستم استخر بی ‌پایان را معرفی می‌نماییم.

ورزش حرفه‌ای

این سیستم می‌تواند برای شناگران حرفه‌ای بسیار مناسب و کارآمد باشد‌‌. ایجاد فضایی ایده‌آل برای شنای بی‌وقفه و مداوم، این امکان را فراهم می‌کند که شناگران بتوانند سطح قدرت بدنی خود برای شنا کردن را افزایش داده و تایم شنا و فعالیت بدنی در آب را بالا ببرند.

استفاده از تکنیک

استخرهای بی‌پایان به آینه مجهز شده‌اند تا شناگر بتواند در هنگام شنا کردن به مشاهده دقیق وقفه‌ها، تکنیک‌ها و مدل شنا کردن خود بپردازند. مشاهده و دقیق شدن بر روی بر روی این تکنیک‌ها نقاط قوت و ضعف فعالیت‌های ورزشی را نمودار خواهد کرد. بررسی اشتباهات تکنیکی یا پیشرفت‌ها در این زمینه، به بهبود عملکرد افراد در زمان شنا کمک می‌کند. به این ترتیب نیاز نیست که تنها به تصوری از نحوه شنا کردن خود بسنده کنید و می‌توانید حرکات بدن خود را در زمان شنا کردن مشاهده نموده و به آنالیز این حرکات بپردازید.

استفاده آموزشی

سازوکار و قابلیت‌های استخر بی ‌پایان به مربیان آموزش شنا نیز برای بهبود شرایط کارشان کمک چشمگیری می‌کند. مربیان با استفاده از امکانات استخر بی‌پایان‌ می‌توانند حرکات هنرجویان و شناگران را مورد بررسی قرار داده و نکات آموزشی را با توجه به شرایط آن‌‌ها انتقال دهند. در این صورت چنانچه ورزشکاران به آموزش اختصاصی یا بهره‌گیری از نکات برای ارتقای سطح عملکرد خود نیاز داشته باشند، مربی با تمرکز بیشتر بر نوع عملکرد وی، به آموزش اختصاصی و مناسب خواهد پرداخت. استخرهای بی‌پایان به مانیتورهایی برای آنالیز حرکات ورزشی ورزشکاران نیز مجهز شده‌اند که بررسی دقیق حرکات ورزشکاران برای مربی امکان پذیر می‌نماید. از این رو مربی آموزش نکات ضروری را به هنرجویان یادآوری کرده و بر تقویت نقاط قوت آن‌ها تمرکز خواهد کرد.

قابلیت‌های درمانی

استفاده از استخر بی‌پایان تنها مختص ورزشکاران و مربیان ورزشی نیست. همه افراد با سنین مختلف می‌توانند از این سیستم ورزشی – تفریحی برای بهبود عملکرد جسمانی خود استفاده کنند. راه رفتن در آب و شنا کردن جزء بهترین راهکارهای درمانی برای کنترل و کاهش درد مفاصل و دردهای عضلانی محسوب می‌شود. افرادی که به استفاده مداوم از آب استخر نیاز دارند، می‌توانند برای اجرای توصیه‌های درمانی مبنی بر شنا کردن و راه رفتن در آب استخر، از استخر بی‌نهایت در فضای شخصی خانه استفاده نمایند.

مزایای استخر بی پایان

مزایای استفاده از استخر بی ‌پایان

در ادامه با مزایای استخر بی پایان آشنا خواهید شد:

ابعاد مناسب و فضای اختصاصی

از مهم‌ترین مزایای استخر بی‌پایان، محیط اختصاصی و غیر عمومی آن است.  جریان آب مداوم و بی‌پایان این استخر، جایگاهی مناسب را برای افراد علاقمند به شنا فراهم می‌کند. از این فضای آموزشی و تفریحی می‌توان در هر ساعت از طول شبانه روز بدون هیچ مانع و شلوغی استفاده نمود. استفاده خصوصی از این استخر باعث می‌شود افراد بتوانند شنا در استخری تمیز و عاری از آلودگی را تجربه نمایند.

بر خلاف استخرهای عمومی و معمولی، برای استفاده از استخرهای بی‌پایان نیازی به اضافه کردن کلر نخواهد بود‌. به این ترتیب شناگران با تاثیرات منفی ناشی از تماس کلر با بدن مانند ایجاد سر درد و سوزش چشم مواجه نخواهند بود. قابلیت انجام مسابقات شنای سه گانه توسط ورزشکاران باعث می‌شود استخر بی‌پایان نسبت به استخرهای معمولی از مزایای بالاتری برخوردار باشد. ابعاد مناسب و فناوری کارآمد استخر بی‌نهایت، شرایط شنا در آب‌های آزاد را فراهم نموده و موقعیتی ایده‌آل برای شناگران رقم می‌زند.

تنوع کاربری

از استخر بی پایان می‌توان برای انجام فعالیت‌های متنوع و گوناگون استفاده نمود. این استخرها برای ورزش و فعالیت‌های بدنی، خواه مبتدی و خواه حرفه‌ای، انتخابی مناسب و ایده‌آل محسوب می‌شوند‌‌.‌ در فضای استخر بی‌پایان می‌توان ساعاتی را برای استراحت و آرامش ترتیب داد. با در اختیار داشتن استخر بی‌پایان‌ می‌توان از تمامی مزایای استخرهای عمومی و معمولی بهره‌مند شد؛ این در حالی است که قابلیت سفارشی سازی و افزودن امکانات و ویژگی‌های دلخواه یا توجه به نوع نیاز و دلخواه کاربران نیز وجود دارد.

هزینه تعمیر و نگهداری پایین‌تر

نگهداری و سرویس استخرهای بی‌پایان در قیاس با استخرهای سنتی و معمولی با سهولت بیشتری انجام ‌می‌شود‌. از آنجایی که آب در استخرهای بی‌نهایت به واسطه سیستم‌های تصفیه دائمی پاکسازی شده و از فیلترهای مخصوص عبور داده می‌شوند، آب سالم و تمیز در مخزن نگهدارنده ذخیره شده ک به استخر اصلی باز می‌گردد. این روند سبب حذف آلاینده‌ها زباله‌ها می‌شود و فضای استخر را آلوده و کثیف نخواهد کرد. علاوه بر این هزینه‌های نگهداری و سرویس سیستم استخر نامحدود نیز نسبت به استخرهای معمولی پایین‌تر است که این موضوع استفاده از این مجموعه را برای کاربران مقرون به صرفه خواهد نمود.

امکان دسترسی دائمی

از دیگر مزایای استفاده از استخرهای بی‌نهایت می‌توان به امکان دسترسی دائمی و عدم تعطیلی این سیستم‌های تفریحی و ورزشی اشاره نمود. با در اختیار داشتن استخر بی‌پایان می‌توانید با برنامه ریزی شخصی، در هر ساعت از شبانه روز از امکانات این مجموعه استفاده نمایید‌. به این ترتیب ممنوعیتی برای استفاده از استخر در زمان‌های مختلف وجود نخواهد داشت.

علاوه بر مزایای گفته شده، استخرهای بی‌انتها دارای مزایای قابل توجه جهت مدیریت زمان ورزشکاران بوده و برای تمامی سنین مناسب هستند‌. مزایای درمانی این استخرها نیز برای کمک به بهبود شرایط جسمانی بیمارانی که به مشکلات سیستم حرکتی هستند مناسب است. مربیان ورزشی با استفاده از استخرهای بی‌نهایت می‌توانند به آموزش هدفمند هنرجویان خود پرداخته و به ارتقا و بهبود سطح عملکرد آن‌ها کمک کند.

نتیجه گیری

استخر بی‌پایان سیستمی کارآمد و مناسب برای ورزش و آمورش محسوب می‌شود و در صورت برخورداری از امکان تقبل هزینه‌های ساخت، در مقایسه با استخرهای معمولی گزینه مناسب‌تری است. در این مقاله علاوه بر معرفی کامل سیستم استخر بی‌نهایت و ویژگی‌های آن، نکات ساخت این‌ مجموعه را یادآور شده و کاربردها و مزایای استفاده از آن را توضیح دادیم. شما می‌توانید برای ساخت استخر بی‌پایان، با توجه با شرایط و وضعیت مکانی محیط مورد نظر خود وارد عمل شده و از تخصص و مهارت نیروهای مهندسی مجرب در این زمینه بهره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *