heating systems

دلایل بوی بد کولر گازی ؛ علت بوی بد کولر گازی چیست؟

علت بوی بد کولر گازی

علت بوی بد کولر گازی چیست؟ چرا کولر گازی بوی بد می دهد؟ آیا بوی بد خانه شما را فرا گرفته و به ‌نظر می ‌رسد وقتی کولر گازی مشغول کار است، این بو تشدید می ‌شود؟ مطمئنا می‌ خواهید منبع بوی بد کد شناسایی کرده‌ و از بین ببرید. اما آنچه که پیش از از بین بردن بوی بد باید به آن توجه کنید این است که این بو می‌ تواند خطرات جدی برای سلامتی به بار آورد. در این مطلب با ما همراه باشید تا دلایل بوی بد کولر گازی و با یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم.

دلایل بوی بد کولر گازی

دلایل بوی بد کولر گازی می تواند مختلف باشد؛ کثیف شدن کویل ها و فیلترها، گیر کردن و مردن موجودی زنده در این سیستم، اتصالات و سوختگی می تواند از دلایل بوی بد کولر گازی باشد. برای آنکه بدانید علت هر بوی بد کولر گازی از چیست، ادامه مطلب را حتما دنبال کنید.

دلایل بوی بد کولر گازی
دلایل بوی بد کولر گازی

علت بوی بد کولر گازی

بوی کپک و خاک

اگر در سیستم تهویه مطبوع رطوبت بیش ‌از اندازه ای وجود داشته باشد، این امر می ‌تواند منجر به بروز و ایجاد کپک در کانال جریان کولر شود. برای کمک به جلوگیری از ایجاد و تشکیل کپک باید تمام نشتی ‌های آب در کولر گازی را برطرف کنید، زه‌ کشی‌ ها را بهبود بخشید، تنظیمات سالانه سیستم گرمایشی را انجام دهید و فیلترهای آن را مرتب تعویض کنید.

بهترین راه برای محافظت از وسایل و سیستم ‌های سرمایشی و جلوگیری از تشکیل کپک در خانه و درون سیستم‌ های تهویه مطبوع، استفاده از دستگاه رطوبت‌ گیر در تمام منزل است. رطوبت گیرها می ‌توانند مستقیما به کولر گازی متصل شود و به ‌طور خودکار مقدار رطوبت را در هوا تنظیم کرده و از تشکیل کپک جلوگیری کند. البته توجه داشته باشید که برخی از کولرهای گازی به این سیستم مجهز بوده و می ‌توانند به‌ طور اتوماتیک میزان رطوبت موجود در هوا را تنظیم کنند. به ‌همین ‌ترتیب از ایجاد تشییع ایجاد و تشکیل کپک درون فضا جلوگیری خواهد شد. برای خرید کولر گازی با قیمت مناسب اینجا کلیک کنید.

بوی جوراب یا بوی پا

دلایل بوی بد کولر گازی می تواند کویل های کثیف اواپراتور باشد. هنگامی که کویل های اواپراتور، کثیف شده و گرفتگی در تشت های تخلیه میعانات گازی به وجود آید، آب راکد می شود و می تواند سبب پخش بوی جوراب کثیف یا بوی پا شوند. راه حل ساده برای رفع این مشل، نظافت و تمیز کردن کویل های اواپراتور است.

علت بوی بد کولر گازی
علت بوی بد کولر گازی

دود سیگار

اگر شخصی در خانه سیگار کشیده باشد، بوها ممکن است در فیلتر و کویل اواپراتور جمع شوند. وقتی کولر گازی را روشن می کنید، ممکن است بوی دود کهنه سیگار به مشام برسد. به این ترتیب لازم است که فیلتر را عوض کنید، تمیز کردن فیلترها را به طور منظم انجام دهید و تنها در فضای باز سیگار بکشید.

بوی سوختگی

اگر بویی شبیه به سوختن به مشامتان می رسد، بهتر است این ‌موضوع را جدی بگیرید؛ چرا که احتمالا چیزی در حال سوختن سوختن است.

دلیل انتشار این بو می ‌تواند به‌ سبب گرم شدن بیش ‌از حد موتور، وجود مشکل در سیم ‌کشی یا برخی مشکلات مکانیکی در سیستم تهویه مطبوع باشد. این ‌موضوع کاملا جدی است. پس بهتر است پس ‌از استشمام بوی سوختگی در کولر گازی بلافاصله آن را خاموش کنید.

 گاهی اوقات ممکن است بوی منتشرشده در فضا بیشتر شبیه بوی باروت باشد که این می ‌تواند به سبب مشکل در اتصال بد مدار کولر گازی یا موتور فن باشد. در صورت استشمام و تداوم بوی سوختگی لازم است که خانه را تخلیه کرده و با آتش ‌نشانی تماس بگیرید. چرا که ممکن است مشکل جدی درحال وقوع باشد.

 گاهی اوقات ذوب شدن اجزای پلاستیکی می‌ تواند بوی ماهی یا تخم‌ مرغ فاسد در فضا پخش کند. در صورت استشمام چنین بویی برق مدارها را قطع کنید، خانه را تخلیه کرده و با آتش‌نشانی تماس بگیرید.

پس از آنکه از ایمن بودن خانه مطمئن شدید، لازم است که با یک متخصص و کارشناس سیستم های تهویه مطبوع تماس بگیرید تا مطمئن شوید که کولر گازی شما مشکل الکتریکی یا مکانیکی ندارد.

بوی لاشه حیوان یا سطل زباله کثیف

یکی از بوهای بد سیستم های تهویه مطبوع، بوی لاشه حیوان یا سطل زباله کثیف است. یکی از دلایل بوی بد کولر گازی می تواند به این سبب باشد که موجودی در کانال سیستم تهویه مطبوع مرده باشد. این بو را نمی توانید نادیده بگیرید. پس بهتر است هرچه زودتر علت را تشخیص دهید.

به این منظور ابتدا کولر گازی را خاموش کرده و در و پنجره ها را باز کنید. برای بررسی این موضوع حتما با یک کارشناس و تعمیرکار کولر گازی تماس بگیرید.

دلایل بوی بد کولر گازی
دلایل بوی بد کولر گازی

بوی تخم مرغ گندیده

استشمام بوی تخم مرغ گندیده را به هیچ عنوان نباید نادیده بگیرید، چرا که می تواند خبر از نشتی گاز باشد. در صورت استشمام این بو:

  • هیچ وسیله الکتریکی حتی کولر گازی را روشن نکنید
  • از کبریت یا فندک استفاده نکنید
  • در صورت روشن بودن شعله های گاز یا شمع، آن ها را خاموش کنید.
  • تا جایی که می توانید در و پنجره را باز کنید.
  • منبع گاز را در کنتور خاموش کنید.
  • ساختمان را تخلیه کنید.
  • با شرکت گاز تماس بگیرید.

راه حل های موقت برای رفع بوی بد کولر گازی را نادیده بگیرید

گاهی ممکن است به جای جست و جو برای دلایل بوی بد کولر گازی، به دنبال راه حل های موقت باشید. به عنوان مثال ممکن است بخواهید این بوها را با اسپری های خوش بو کننده از بین ببرید. اما حقیقت این است که انتشار بوی بد از کولر گازی می تواند منشا چیزی باشد و باید آن علت را بررسی کنید. به این ترتیب به جای پناه بردن به راه حل های موقت، علت را جست و جو کرده و منشا بوها را بیابید تا بتوانید از بروز مشکلات بسیار جدی، جلوگیری نمایید.

سخن پایانی

همان طور که خواندید، دلایل بوی بد کولر گازی مختلف است و می تواند منشاهای گوناگونی داشته باشد. در صورت استشمام هرگونه بوی غیر عادی، با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد، علت را بیابید و برای رفع مشکل، از تکنسین های این حوزه کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *